Posviťte si na depresi | e15.cz

Posviťte si na depresi

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zimní období, málo sluníčka a nevhodně volený jídelníček dokáží vykonat své. Špatnou náladu mívá občas každý, ale když se chvilkový rozmar dostane do trvalého stádia, už se rozvinula nemoc a s neovládanými emocemi to nemá nic společného.

Kamarádka Martina je mezi přáteli známá jako žihadlo, které si poradí v jakékoliv situaci, hned tak ji nic nerozhodí a k tomu ještě stačí o sebe pečovat, aby reprezentovala reklamní agenturu, v níž pracuje. K náročnému zaměstnání zvládá dvě malé děti, splácí hypotéku, a když má trochu volného času, jede navštívit rodiče až na druhý konec republiky. Pořádnou dovolenou už neměla několik let. Zkrátka a dobře, je v zápřahu od rána do večera, neboť manžel si našel jinou a tak se rozvedli.

Řeklo by se, obyčejný příběh ze života jakých je stovky. Jenže Martina mi jednou zavolala: „Poraď co mám dělat, něco se se mnou děje, nic mně nebaví, jsem věčně unavená a lidé mi lezou na nervy.“ A je to tady, pomyslela jsem si, neustálý stres se podepsal na psychice mladé ženy, která se s vypětím sil stará pečlivě o rodinu, ale na sebe už moc nemyslí.

Když mi Martina vylíčila co ji trápí, bylo to jasné. Únava, apatie a neschopnost se soustředit,změny nálad, pesimismus, chuť na sladké a menší zájem o sociální kontakty. Tyto potíže se mohou vyvinout postupně nebo také nečekaně, po prodělané tragedii, neustálém stresu a nervovém vypětí. Spouštěčem chronicky špatné nálady je málo slunečního světla, nevhodná skladba jídelníčku a neschopnost umět odpočívat. V součtu se chyby vymstí na psychice - zimní období a deprese spolu úzce souvisí.

Pusťte domů světlo!

Bez slunce člověk na Zemi existovat nemůže. Nejlépe to vědí obyvatelé severských států, proto si staví vzdušné a světlé domy, chodí co nejvíce ven. Zkrátka, čerpají tolik denního světla, kolik se jen dá. Světlo je totiž vnímáno nikoliv očima, ale signál je přenášen do mozku, který ovlivňuje endokrinní a nervový systém.

Množství světla se totiž přes specifické receptory v očích stimuluje a mění nervovou i hormonální aktivitu mozku. I během tmavých zimních dní záři slunce přes mraky a mlhu intenzitou 1500 luxů, ale průměrná intenzita světla v bytě či v kanceláři je jen kolem 500 luxů. Z toho vyplývá, že je-li organizmus vystaven nekvalitnímu osvětlení, postupně se dostává do stavu disharmonie.

Jenže kde vzít slunce když nesvítí? Intenzivní světlo lze získat celkem jednoduše. Stačí vyměnit obyčejné žárovky, které mají odlišné barevné složení než sluneční záření za plnospektrální kompaktní zářivky. Světlený zdroj je běžně dostupný na trhu a od úsporných žárovek se cenově výrazně neliší.

Hrozí vám deprese? Udělejte si test! Za kladnou odpověď máte jeden bod, za ostatní nic. 1. Trpíte nespavostí nebo naopak usnete kdekoli a kdykoli? 2. Máte problém s udržením své váhy. Hubnete nebo nečekaně přibíráte? 3. Stane se vám, že z ničeho nic začnete plakat a ani nevíte proč? 4. Míváte často špatnou náladu bez zjevné příčiny? 5. Honí se vám hlavou chmurné myšlenky? 6. Jste neustále smutná, aniž byste k tomu měla důvod 7. Cítíte únavu, i když si odpočinete? 8. Vaše sebevědomí klesá? 9. Vadí vám společnost přátel natolik, že se raději zapíráte než, abyste s nimi někam šla? 10. Oblíbený koníček vás nebaví, dokonce vás nebaví vůbec nic? 11. Nebaví vás žít? Jen dvě kladné odpovědi již naznačují, že není cosi v pořádku. Netrapte se a nečekejte, že se stav zlepší sám od sebe. Zalarmujte síly a navštivte co nejdříve psychologa, který doporučí nejvhodnější léčbu. Čím dříve se odhodláte něco proti depresi udělat, tím lépe.Vytvořte si příjemné prostředí

Doma bychom měli mít zázemí, kde je nám nejlépe, ale i v kanceláři, v autě nebo tam, kde trávíme většinu dne se dá vytvořit příjemné prostředí. Barvy, textilie, zrcadla – to vše dokáže pozvednout a prosvětlit šedivý interiér. Stačí barevný polštářek, kvetoucí květina v designové nádobě veselé barvy, správně umístěný obrázek nebo osvětlené zrcadlo. Nic finančně náročného, a přece se tmavý kout rázem promění v oázu jistoty a klidu. To samé platí i o oblékání. Proč v zimě nenosit oděvy pestrých či pastelových barev?

Kromě vizuálních změn člověk vnímá i vůně. Ano, aromaterapie dokáže povznést, osvěžit a uklidnit stejně jako pohled na svěže zelený trávník. Zvolte si vůni mandarinek, čerstvě pokosené louky nebo jasmínu a navoňte se nebo vůni přidejte do difuzoru.

Jezte, i když nemáte chuť!

V zimě je důležitý dostatečný přísun vitamínu B a C, a z minerálů draslík, vápník a hořčík. Deprese může být výsledkem i nedostatečné nebo nevhodné výživy. Správně zvolená a vyvážená strava má totiž vliv na chemické pochody, které probíhají v mozku. Jestliže mozek nedostává dostatek paliva, nefunguje správně. Nedostatek serotoninu a noradrenalinu, které ovlivňují náladu, tělu dodají potraviny bohaté na vitamíny B. Najdeme je v celozrnných obilovinách, zelenině, vejcích a rybách.

Měli bychom jíst nejméně třikrát denně. Pro nastartování organizmu si dopřát snídani s celozrnným pečivem, sušeným ovocem, vejci, vločkami s mlékem a hrstí ořechů a semen. Oběd se může skládat z dušené zeleniny, celozrnného chleba a dušeného drůbežího či rybího masa. Večeře by měla být opět lehce stravitelná v podobě zeleninového salátu s klíčky, posypaného tvarohovým sýrem typu balkán či ricotta. Kromě jídla je nutností dodržovat pitný režim. Doporučená denní dávka je alespoň šest až osm sklenic stolní vody.

V každém případě se vyhýbejte čaji, kávě i alkoholu, silně pálivým či aromatickým jídlům a nadměrné konzumaci cukru, neboť jen lehká strava vás udrží tělesně i duševně svěží.

Hýbejte se!

Psychologové vědí, že lidé postižení depresí nemají chuť ani náladu vyvíjet jakoukoliv činnost. Jenže pokud se tělo neunaví, pacienti špatně spí a zabývají se vlastně jen sami sebou. Proto fyzická námaha patří k aktivní léčbě, která tělo donutí k přirozenému pohybu.

Chůze i aerobik jsou nejlepší přírodní sedativum, neboť nejenže procvičí všechny svaly, ale zlepšují i funkci kardiovaskulárního a nervového systému. Co je však nejdůležitější, pravidelný pohyb stimuluje krevní oběh a uvolňuje serotonin v mozku, hormony, které podporují spokojenost a vyvolávají pocit štěstí.

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video