Potraviny potřebuje desetina Čechů, pomůže první Národní potravinová sbírka | e15.cz

Potraviny potřebuje desetina Čechů, pomůže první Národní potravinová sbírka

ZDROJ: Ženy - E15

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V sobotu 16. listopadu 2013 proběhne historicky první Národní potravinová sbírka na pomoc lidem, kteří nemají prostředky na nákup potřebných potravin. Sbírka reaguje na skutečnost, že v Česku narůstá počet lidí, kteří nemají na nákup základních potravin.

„9 % obyvatel Česka žije pod hranicí chudoby a potřebuje potravinou pomoc. Skupina obyvatel závislá na pomoci potravinových bank postupně narůstá,“ uvádí Fabrice Martin-Plichta, předseda České federace potravinových bank.

Cílem sbírky je upozornit na nedostatek potravin mezi sociálně slabšími skupinami obyvatel jako jsou senioři, matky s dětmi nebo rodiny v tísni a umožňuje projevit solidaritu a pomoc konkrétním a adresným způsobem. Každý bude moci ve stovce obchodů po celé České republice koupit a darovat trvanlivé potraviny a pomoci tak lidem v nouzi v charitativních zařízeních ve svém kraji.

Podobné sbírky se každoročně konají téměř po celé Evropě. Ve Francii proběhne na konci listopadu již 29. sbírka potravin. Například v Polsku se minulý rok do sbírky o posledním listopadovém víkendu zapojilo 50 000 dobrovolníků, kteří ve 3 300 obchodech vybrali 810 tun potravin, z kterých bylo možné připravit 1 620 000 jídel.

Sbírku podpořila řada známých osobností, např. Roman Vaněk a Michaela Maurerová. Ilona Csáková a Lejla Abbasová se zapojí přímo darováním potravin v den akce. Do akce se zapojilo také několik velkých potravinových řetězců, např. Tesco, Globus, Albert, Interspar a MAKRO. Pomoc přislíbili také další partneři jako Kostelecké uzeniny, Penam, Tatra, Panzani, Lorenz, či Santa Maria nebo Unilever a firma DHL, která zajistí přepravu potravin.
Potraviny bude v obchodech vybírat téměř tisícovka dobrovolníků.

„Sbírka tak bude jednou z největších akcí svého druhu v Česku,“ řekla Pavlína Kalousová, z Byznys pro společnost, která akci ve spolupráci s Českou federací potravinových bank a Armádou spásy zaštiťuje. „Dobrovolníci se stále mohou přihlásit regionálním koordinátorům ve svém bydlišti, seznam obchodů a kontakty najdou na potravinypomahaji.cz,“ doplňuje Kalousová.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video