Prázdniny se sklenkou vína | e15.cz

Prázdniny se sklenkou vína

Jiří Kolečko

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Léto bychom si měli užít po všech stránkách. K tomu patří i dobrá nálada. A při pohledu přes sklenku vína vypadá svět přece jen veseleji.

Kteplým dnům patří lehká vína. Nedávno jsme si představili růžová, tentokrát se seznámíme s některými zajímavými víny, která k prázdninové sezoně patří. Vybral jsem pouze výrobky od našich vinařů, i když v jednom případě jde o kombinaci moravsko-francouzskou. Orientace na domácí produkci je záměrná, protože mnoho z nás se vydá do zahraničí ochutnat vína tamních vinařů.

Na prázdninách

U konzumace vína v zahraničí bych se rád zastavil trochu podrobněji. Běžně u tohoto nápoje oceňujeme barvu, vůni a chuť, ale k dobrému pocitu patří ještě atmosféra. Kulisy krajů, které leží za našimi hranicemi, dokážou dělat divy. A to může být někdy zavádějící. Určitě u moře chutná víno jinak než u Berounky.

Přesto byste měli dbát několika zásad. Pokud si kupujete láhve v samoobsluze, pak opravdu za cenu pod 6–7 eur nezískáte nějaký skvost. Zvláště v zemích, kde víno patří neodmyslitelně k životnímu stylu, si ho lépe užijete v hospůdkách, typických pro danou zemi či region. A může to být obyčejné stolní víno, které pijí domácí.

Doma je doma

U nás rostou vinné keře v hodně severních polohách a tomu odpovídá i charakter moravských a českých vín. Jsou převážně hodně svěží, ovocitá s výrazným aromatem. Přesně to, co se k létu hodí. Protože v letní sezoně většinou připravujeme lehká jídla, hodně zeleniny, ovoce, sýrů a často i nějakou tu grilovačku.

Právě k takovým pokrmům se naše domácí vína dokážou pěkně přitulit. A protože letní měsíce jsou i obdobím cestování, dovolil jsem si přidat jeden tip, kdy můžete poznávání naší vlasti spojit s nevšedním zážitkem koštování našich špičkových vín.

Víno upevňuje přátelství

Víno nejlépe chutná ve společnosti přátel. Jeho prostřednictvím můžete i další přátele získat. Z jeho konzumace by vás rozhodně neměla rozbolet hlava, ale měli byste se cítit uvolnění a zábavní. To se vyplní, pokud budete i doma tento přátelský nápoj pečlivě vybírat. Osobně bych doporučoval zcela vyloučit nákup rozlévaných vín do PET láhví. Kvalita našich sudovek není obecně příliš vysoká, ušetřené koruny vám mohou pěkně zamotat hlavu i žaludek.

Po takovém vínu bych sáhl pouze v případě, že máte opravdu dobře vyzkoušenou určitou vinotéku. Samozřejmě můžete při cestách po vinařských krajích získat kvalitní víno přímo od vinaře. Daleko více můžete důvěřovat vínu v láhvích, ale i v tomto případě platí, že byste měli mít již vyzkoušené značky, které vám vyhovují. Každý člověk má chuťové pohárky nastavené rozdílně, a tak bez ohledu na cenu či vzhled láhve polepené cenami signalizujícími úspěchy na soutěžích nakonec stejně rozhodne váš jazýček. Přeji vám, aby si letos v létě opravdu přišel na své!

BOHEMIA SEKT, DEMI SEC, ČERVENÉ

vinařství Bohemia Sekt

Kypré červené šumivé víno svěží vůně s vyrovnanou chuťovou harmonií. Vyznačuje se jemným dlouhotrvajícím perlením a jeho chuť vynikne zejména s dezerty bohatými na čokoládu a také jako doplněk k čokoládovým bonbonům. Cena: 115 Kč

BOHEMIA SEKT DEMI SEC, ČERVENÉAutor: Ženy - E15

FRANKOVKA 2013

vinařství Habánské sklepy

Klasický zástupce naší tradiční modré odrůdy s vyšší rubínovou barvou, ve vůni kořenité s tóny lesního ovoce, v chuti středně plné, kořenité s delší ovocnou dochutí. Velmi dobrý poměr cena/ výkon. Vhodné k paštikám nebo lehčím úpravám hovězího masa. Cena: 99 Kč

FRANKOVKA 2013Autor: Ženy - E15

PREMIUM 2011

Víno Hort

Víno je společným produktem francouzského a moravského vinaře. Jde o cuvée (z 60 % Syrah, ze 40 % Grenache) s vůní lesních plodů a bohatou chutí plnou silných taninů a temně čokoládových tónů. Premium s 14,5 procenty alkoholu ideálně doprovodí hlavně steaky z hovězího či kančího masa. Je možné archivovat až do roku 2030. Cena: 290 Kč

PREMIUM 2011Autor: Ženy - E15

SANCTUS VICTORIA – RYZLINK VLAŠSKÝ 2012, pozdní sběr

vinařství Templářské sklepy

Víno z nové řady Diamond Collection se zajímavým designem láhve má vůni čerstvého zahradního ovoce, zejména letního jablíčka a sypaného zeleného čaje. V chuti svěží, harmonické, v závěru pocítíme dotek vlašského ořechu. Doporučuji k telecímu řízku, tvrdým sýrům i sladkovodním rybám. Cena: 290 Kč

SANCTUS VICTORIA - RYZLINK VLAŠSKÝ 2012Autor: Ženy - E15

RYZLINK RÝNSKÝ 2012

vinařství Sonberk

Bohaté víno s dlouhým potenciálem. Ve vůni rozeznáme včelí vosk až plást, ale také exotické ovoce. Na patře plné s náznakem botrytidy, šťavnaté, s příchutí citrusové kůry, zajímavě minerální, v závěru ucítíme i náznak petrolejového tónu. Dobře se snoubí s telecí pečení i mořskými rybami a plody. Cena: 320 Kč

RYZLINK RÝNSKÝ 2012Autor: Ženy - E15

Víno měsíce

V historických sklepeních valtického zámku je umístěna prestižní expozice vín oceněných titulem „Salon vín České republiky“. Kolekce tohoto Salonu je reprezentativním výběrem jedné stovky moravských a českých vín, která prošla několika koly přísného hodnocení. Expozice je otevřená po celý rok s výjimkou února a organizátoři nabízejí několik typů degustací v různých cenových relacích. Tady je jeden ze špičkových sauvignonů, odrůdy, která k létu bezesporu patří.

SAUVIGNON 2012, POZDNÍ SBĚR

vinařství Moravíno

Víno světle žluté barvy s výraznou vůní květu černého bezu a bílých broskví. V chuti lze rozeznat kombinaci exotického ovoce a citrusů, doplněnou o svěží kyselinku. Výborné například ke grilované rybě. Cena v Salonu vín: 229 Kč

SAUVIGNON 2012, POZDNÍ SBĚRAutor: Ženy - E15

Článek vyšel v časopise F.O.O.D.

Autor: Jiří Kolečko

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video