Přestaňte se kritizovat! | e15.cz

Přestaňte se kritizovat!

ZDROJ: Ženy - E15

Barbora Šťastná

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Průměrná žena sama sebe zkritizuje osmkrát denně, ukázala studie, kterou připravili vědci ve Velké Británii. Co si ženy vyčítají nejčastěji? A proč to vlastně dělají?

Představte si, že byste se svou kamarádkou nebo kolegyní z práce mluvila takhle: „No nazdar, ty dneska zase vypadáš. Seš tlustá, kdo se má na tebe dívat. A co tady ta nová vráska? Nedivím se, že tě ten tvůj permanentně ignoruje. A pospěš si, jdeš pozdě! Ostatně není divu, když máš ve všem takový nepořádek, huso pitomá.“

To, co bychom si k někomu jinému nikdy nedovolily, každodenně říkáme samy sobě. Podle výzkumu, který provedla britská odnož organizace Weight Watchers mezi 2000 ženami, samy sebe častujeme v průměru osmi kritickými výtkami denně. Kritické tirády začínají obvykle hned po ránu, nejvíc si jich adresujeme před půl desátou dopolední, nejčastěji při prvním pohledu do zrcadla v koupelně. Dalším nejobvyklejším místem jsou zkušební kabinky v obchodech s oblečením.

Odborníci, kteří byli osloveni, aby výsledky studie okomentovali, je dávají do souvislostí s vlivem vizuálně zaměřené kultury a sociálních sítí, jako je například Instagram. „Kritika a nelaskavost k sobě samé je velkým tématem ženské psychiky dlouhodobě, ale v poslední době pozorujeme jejich obrovský nárůst,“ říká například odbornice na veřejné zdraví Zoe Griffiths.

Nejčastější sebekritika se týká váhy a rozměrů různých částí těla, především břicha a pozadí. Ale v široké paletě invektiv, kterými se bombardujeme, nechybí ani témata jako kariéra nebo vztahy s partnerem či kamarádkami.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Barbora Šťastná

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video