Přestaňte se kritizovat! | E15.cz

Vše o vizionářích

Vše o vizionářích Vstoupit do speciálu

Přestaňte se kritizovat!

Přestaňte se kritizovat!

Barbora Šťastná

Průměrná žena sama sebe zkritizuje osmkrát denně, ukázala studie, kterou připravili vědci ve Velké Británii. Co si ženy vyčítají nejčastěji? A proč to vlastně dělají?

Představte si, že byste se svou kamarádkou nebo kolegyní z práce mluvila takhle: „No nazdar, ty dneska zase vypadáš. Seš tlustá, kdo se má na tebe dívat. A co tady ta nová vráska? Nedivím se, že tě ten tvůj permanentně ignoruje. A pospěš si, jdeš pozdě! Ostatně není divu, když máš ve všem takový nepořádek, huso pitomá.“

To, co bychom si k někomu jinému nikdy nedovolily, každodenně říkáme samy sobě. Podle výzkumu, který provedla britská odnož organizace Weight Watchers mezi 2000 ženami, samy sebe častujeme v průměru osmi kritickými výtkami denně. Kritické tirády začínají obvykle hned po ránu, nejvíc si jich adresujeme před půl desátou dopolední, nejčastěji při prvním pohledu do zrcadla v koupelně. Dalším nejobvyklejším místem jsou zkušební kabinky v obchodech s oblečením.

Odborníci, kteří byli osloveni, aby výsledky studie okomentovali, je dávají do souvislostí s vlivem vizuálně zaměřené kultury a sociálních sítí, jako je například Instagram. „Kritika a nelaskavost k sobě samé je velkým tématem ženské psychiky dlouhodobě, ale v poslední době pozorujeme jejich obrovský nárůst,“ říká například odbornice na veřejné zdraví Zoe Griffiths.

Nejčastější sebekritika se týká váhy a rozměrů různých částí těla, především břicha a pozadí. Ale v široké paletě invektiv, kterými se bombardujeme, nechybí ani témata jako kariéra nebo vztahy s partnerem či kamarádkami.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Barbora Šťastná
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!