Přetrvávající mýty o antikoncepci. Věříte jim také? | e15.cz

Přetrvávající mýty o antikoncepci. Věříte jim také?

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Je až nepochopitelné, že v dnešním civilizovaném světě jsou ženy schopny uvěřit „zaručeným“ praktikám, jak neotěhotnět, přesto že jsou antikoncepční prostředky a preparáty odborně testovány tak, aby ženě neuškodily, ale naopak pomáhaly při regulaci početí.

Antikoncepci vesměs odmítají ženy, které slepě věří „špatným“ zkušenostem, aniž by se na ně informovaly u fundovaného odborníka, jiné ji odmítají, neboť je pro ně nepřijatelná z náboženských či osobních důvodů. Mnohdy pak zvolí alternativní metodu antikoncepce, která ne vždy funguje.

Používat nekonvenční metody antikoncepce je hra s ohněm.
Odstrašujícím příkladem použití nesmyslné antikoncepční metody je nedávno medializovaný případ „vlčí“ matky, která přivedla na svět dvě děti, o které se neuměla, a co hůř – nechtěla starat. Nesmyslné proto, že některé metody antikoncepce prostě nefungují, i když je historické prameny a různá učení uvádějí jako stoprocentní prostředek proti nechtěnému těhotenství.

Například starověké Řekyně prý používaly tampony namočené v olivovém oleji, medu a cedrové pryskyřici, v Mezopotámii si ženy pomáhaly tampony uhnětenými z medu a drcených mandlí a ženy islámské, které netoužily po dalším potomstvu si do pochvy vkládaly stočené listy smuteční vrby. Nakolik však byly metody spolehlivé se nedozvíme a tak nezbývá než vše uvést na pravou míru, neboť i v současnosti se mýty okolo antikoncepce jen hemží.

Pravda o hormonální antikoncepci

Nejvíce otázek a polopravd se vyskytuje u hormonální antikoncepce, která není vždy vhodná pro každou ženu, a ne každá ji snáší.

Rizikovou skupinou jsou silné kuřačky a ženy, které prodělaly rakovinu prsu či dělohy, trpí poruchou metabolismu, srdečními nebo jaterními chorobami. Jenže hormonální preparáty mají stejné účinky jako každý jiný lék a každé tělo na ně reaguje jinak.

Mýtus: Při užívání pilulek se tloustne

Pravda: Pilulka neovlivňuje váhový přírůstek, je to psychologický efekt, protože průměrný váhový přírůstek je stejný u žen, které pilulku užívají i neužívají (asi půl až 1 kg za rok). Pověra vznikla zřejmě proto, že pilulky často užívají mladé ženy, u kterých není ještě tělesný vývoj ukončen a který pokračuje i v době, kdy už berou antikoncepci. Závěr je ten, že o hmotnosti rozhoduje jak rodová dispozice, tak i dostatečný pohyb a skladba jídelníčku a nikoli hormonální antikoncepce. Pokud mají ženy sklon přibírat na váze, ztloustnou i bez užívání pilulek.

Mýtus Umělé hormony podporují vznik rakoviny

Pravda: Obsah hormonů v pilulkách odpovídá přirozeným hormonům, které se tvoří ve vaječníku. Jejich poměr je dokonce výhodnější než v „přirozeném“ cyklu - proto pilulky do jisté míry ženu chrání např. před rakovinou dělohy a vaječníků a také před vznikem cyst a myomů.

Ochrana před těmito druhy rakoviny se zvyšuje s každým rokem a může trvat až 30 let po ukončení užívání pilulky. Někteří odborníci doporučují, aby všechny ženy užívaly pilulku po dobu nejméně 5 let jako ochranu proti rakovině vaječníků (zejména ženy s výrazně pozitivní rodovou dispozicí).

Mýtus Hormonální antikoncepce zvyšuje riziko neplodnosti

Pravda: Pilulka pouze potlačuje ovulaci, ale na plodnost ženy nemá vliv, neboť vaječníky normálně fungují. Obsah hormonů má dokonce ochranný vliv na plodnost, neboť snižuje výskyt zánětů vejcovodů, mimoděložních těhotenství a tzv. endometriózy. Po vysazení antikoncepce může trvat několik měsíců než se organismus s hormonální změnou vyrovná. Zpravidla stačí přečkat dva menstruační cykly a žena bez problémů otěhotní. Samozřejmě, nelze říci, že pravidlo platí vždy a pro každou ženu.

Mýtus: Vypadají mi vlasy

Pravda: U žen s vyšší hladinou androgenních hormonů může přechodně zvýšené padání vlasů nastat. Pak je na místě po poradě s lékařem antikoncepci vyměnit, ale ne vždy je hormonální antikoncepce tím pravým původcem.

Na vině může být nevhodná strava, nedostatek minerálů nebo některých vitamínů. V každém případě by měl mít rozhodující slovo internista nebo kožní specialista a až následně gynekolog.

Mýtus: Když beru antikoncepci, jsem hned chráněná

Pravda: Než organismus „nastartuje“ do nového režimu, trvá to minimálně jeden až dva měsíce. Proto lékaři na začátku užívání hormonální antikoncepce doporučují používat ještě další bariérovou metodu – kondom - jako ochranu před nežádoucím početím.

Mýtus:Pilulky mě chrání před pohlavně přenosnými chorobami

Pravda: Hormonální antikoncepce nemá žádný desinfekční účinek. Jediným způsobem, jak snížit riziko přenosu pohlavně přenosných chorob jako jsou genitální herpes, syfilis a venerologický vřed včetně HIV, je výhradně kondom.

Mýtus: Narodí se mi postižené dítě

Pravda: Pokud žena užívá antikoncepci a o těhotenství nevěděla, je nutné začít situaci řešit co nejdříve ve spolupráci s klinickým farmakologem a genetikem. Musíme si uvědomit, že první tři měsíce těhotenství se začínají vyvíjet základy všech orgánů a celého organizmu dítěte. Už proto je nutná odborná péče, aby se narodilo zdravé dítě.

Pravda o nehormonálních antikoncepčních metodách

Zapomeňte na dobré rady typu, že když žena kojí je neplodná stejně jako na „spolehlivé“ plodné a neplodné dny. V prvním případě žena funguje zcela normálně, a riziko otěhotnění se dokonce zvyšuje.

Metoda plodných a neplodných dnů je pouze orientační a nelze se na ni spoléhat, neboť nikdy nevíte, v kterém okamžiku a kdy přesně se vajíčko vydalo na svoji pravidelnou pouť.

Mýtus: Přerušovaná soulož je naprosto spolehlivá

Pravda: Bohužel, jeden z nejstarších způsobů jak početí zabránit podle průzkumu u nás patří k nejpoužívanějším. Mezi spolehlivé se však zařadit nedá, neboť oproti hormonální antikoncepci, která je účinná na 95 procent, má přerušovaná soulož „na svědomí“ více jak osmnáctiprocentní selhání.

Děje se tak zřejmě právě v důsledku předejakulační tekutiny. Pokud ovšem praktikujete přerušovaný styk v kombinaci s hormonální antikoncepcí, pak je možnost otěhotnění zcela vyloučena.

Mýtus: Výplachy a horká voda spermie zabijí

Pravda: Ani jedno vás od početí neuchrání. Horká voda sice spermiím vůbec nesvědčí, zato jedna ze tří milionů spermií, která se do světa vydá s každou ejakulací, určitě šťastně doputuje k vajíčku. Stačí jí k tomu dvě minuty než proběhne děložním čípkem a uhnízdí se, takže snaha vypudit ji výplachem ven je naprosto marná.

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video