S kolegy za kormidlem v Holandsku aneb Jak jsme s kolegy proplouvali Amsterdamem | e15.cz

S kolegy za kormidlem v Holandsku aneb Jak jsme s kolegy proplouvali Amsterdamem

Inzerce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sedm dnů jsme se plavili s kolegy po kanálech v Amsterdamu, Utrechtu a dalšími městy ve středu Holandska. Dodnes na to vzpomínáme jako na nejlepší teambuilding, které vedení vymyslelo. Ponorková nemoc nehrozila, kdykoliv jsme si mohli vzít kolo a vydat se paralelně s lodí po souši.

„Vzadu dobrý!“ volal Milan, který hlídal záď. Proplouvali jsme s lodí Olympia historickým centrem Utrechtu. Téměř 15 metrová loď podplouvala pod kamennými mosty a po stranách nám chyběly centimetry! Při prvním proplouvání centra jsme téměř nedýchali, protože kanály tu jsou vcelku úzké a všemožně se klikatí. Ale zápal pro adrenalin nás jen tak nenechal, projeli jsme centrum asi třikrát, aby se nás mohlo co nejvíce vystřídat. Každý se chtěl chlubit tím, že taky zvládl lomený most, do kterého jste nejen museli přesně vplout, ale bylo zapotřebí v pravou chvíli loď lehce stočit do zatáčky. Naštěstí jsme tu v protisměru žádnou loď nepotkali. Dokormidlovací zařízení burácelo a kolegové za kormidlem museli zůstat v naprostém klidu a jen o centimetry občas pootočit kormidlem. A také nad hlavami, některé mosty byly i dost nízké, a tak lidé stojící na horní palubě se museli včas skrčit.

Zastavili jsme se také v Amsterdamu. Nepluli jsme přímo do centra města, protože Olympie je příliš široká a vysoká na zdejší kanály. Amsterdam má úžasnou atmosféru, ve které se prolíná klasické umění s živočišným kultem těla. A tak míjíte galerie Van Gogha, Rembrandta, i muzeum marihuany, sexu, ale i vitríny s vlnícími se obnaženými dámami v Red Light District. „Kamarádi tak od té blondýnky na začátku ulice bych si dal říct!“ kasal se Martin. Nakonec vše zůstalo jen u slov.

Kapitánem za sedm dní

Na lodi se s námi plavil kapitán Petr od Dutch Masters, která nám zprostředkovala půjčení lodě i zajištění plné penze. Petr byl neuvěřitelně trpělivý kapitán. I když někomu hned na poprvé nešlo řízení lodi, vysvětloval například kdy a jak přidávat plyn dopředu a dozadu, aby se otočila loď na místě. Petr je totiž zkušený skipper a lodím se věnuje už od dětství. Nebylo nouze o vtipné historky a zároveň se nám rychle a snadno dostávaly základy ovládání lodě pod kůži. Lehce jsme se tak za týden naučili řídit loď a k tomu i potřebnou teorii.

Jídlo taky zajišťoval Petr, ale pomáhali jsme a v kuchyňce jsme se vystřídali všichni. Překvapilo nás, jaký komfort může na lodi být. Ano, prostory jsou stísněnější, ale využitý je každý kout. Do prostorného salónu jsme se vešli všichni. K dispozici byly také dvě toalety a sprcha, kterou jsme skoro nevyužívali, protože pohodlnější mytí bylo v umývárně v marínách. Kéž by si odtud české kempy vzali ponaučení. Poprvé jsem tu viděl dřez výhradně určený na mytí potravin, celkově všechny umývárny byly dost čisté.

Na plavební trasu jsme se domlouvali první den, a každé ráno jsme pak ladily detaily podle nálady a počasí. Kanály, řeky a jezera tu tvoří tak hustou síť, že si můžete vybírat z různých variant a nemusíte se tak vracet stejnou cestou. Navíc rovinatá krajina zlákala na kolo snad každého, protože to zvládl opravdu každý. Výzvou zůstalo pak jen „dohonit a najít“ svou loď.

Petr měl navíc sebou vytištěný plavební manuál, jak se řídí loď, vysvětlení lodního dopravního značení a také zajímavá místa, které lze na trase navštívit atd. Manuál je součástí balíčku Dutch Masters pro všechny zákazníky.

Na lodi se spojuje poznávání, cestování (často do center měst, kam se kolikrát autem nedostanete), radost z řízení lodě, sportování (na kole či bruslích), možnost, být každý den jinde, a poznat, jak je skupina lidí schopna spolupracovat jako posádka.

Nejeden z nás teď plánuje dovolenou na lodi s rodinkou…

Jan Mottl

Užitečné odkazy:

www.holandskonalodi.cz
www.holandskonalodi.cz/plavby-pro-skupiny/specialni-nabidka-lodi-olympia
www.skipperskaskola.cz
www.holandsko.cz

Tipy na zajímavá místa:

Keukenhof – květinová zahrada tulipánů, otevřena od 20. 3. – 18. 5. 2014

www.keukenhof.nl

Zaanse Schans – větrné mlýny, které pomáhaly udržovat nízko hladinu vody. Ve zdejších muzeích se podíváte, jak se v takovém mlýně žilo.

www.dezaanseschans.nl

Madurodam – zde budete mít celé Holandsko jako na dlani. Nejznámější stavby, nejtypičtější výjevy najdete ve zdejším parku miniatur.

www.madurodam.nl/

Autor: Inzerce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video