Sárí, čuridary nebo pandžábí aneb Jak začlenit Asii do evropského šatníku | e15.cz

Sárí, čuridary nebo pandžábí aneb Jak začlenit Asii do evropského šatníku

Monika Kváčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Orientální móda si stále více získává oblibu i pro běžné nošení, je totiž pohodlná i elegantní zároveň. A nemusíte v ní vypadat ani příliš výstředně. Stačí správně skombinovat několik kousků s vašim běžným oblečením…

Tunika – elegantní kousek který sluší všem


Neznám ve svém okolí ani jedinou ženu, která by mezi svým oblečením neměla alespoň jedinou tuniku, neboli delší halenu volného střihu. Ostatně, nosí se i v našich krajích už po staletí, znali a nosili ji už staří Římané i naši předkové ve středověku, prapůvodem je zřejmě z Indie.

Její obliba přetrvala dodnes především kvůli její univerzálnosti, hodí se pro jakýkoliv věk i postavu. Jsou ideální pro každodenní nošení i do společnosti, ostatně tuniky jak z bavlny, tak z úpletu najdete běžně v konfekci.

Autor: Ženy - E15


Orientální tuniky se od našich liší především svou zdobností. Běžně bývají zdobeny ručními či strojovými výšivkami, ale výjimkou nejsou ani zdobení korálky, flitry, zlatými či stříbrnými nitkami.

Pro běžné denní nošení můžete zvolit jednobarevné bavlněné tuniky s výšivkou ve stejné barvě nebo naopak jednoduše kontrastní, do společnosti se nebojte výraznějších barev ani ozdob. Pro běžné nošení vypadají skvěle s džínami i s volnějšími bavlněnými kalhotami.

Pandžábí


Zajímavou tuniko-kalhotovou variací je pandžábí, indický oděv složený ze tří částí – kalhot, dlouhé haleny áčkového tvaru a šály, tzv. dupaty, obvykle vzorově i barevně sladěný.

Na rozdíl od tuniky halena pandžábí obvykle sahá až ke kolenům, existuje ovšem i alternativa zvaná Short top, která sahá jen pod zadek. Kalhoty bývají většinou široce střižené, rovné nebo zvonové, velmi módní jsou také velmi úzké dlouhé kalhoty churidar (u nás se můžeme setkat i s počeštěným názvem čuridary), které pevně obepínají lýtka a vytvářejí na nich řasení.

Autor: Ženy - E15

Zdobné pandžábí s uzkými kalhotami můžete bez problému obléct do společnosti. Zdroj: www.syluska.cz

Stejně jako u ostatních indických oděvů se můžeme setkat jak s pohodlnými komplety ze stoprocentní bavlny pro denní nošení, nebo zdobnějšími verzem s polyesteru nebo stoprocentního hedvábí, často taktéž s nádhernými výšivkami. Pandžábí samozřejmě nemusíte nosit jen v kompletu, krátká verze haleny bude vypadat s džinami stejně dobře jako kterákoli tunika, čuridary zase mohou nahradit aktuálně módní legíny v kombinaci s s hezkým delším topem a kozačkami nebo lodičkami snadno dosáhnete elegantního stylu.

Turecké kalhoty – pohodlná příšernost?


Poměrně nedávno k nám opět dorazila módní vlna tureckých kalhot, takzvaných aladinek nebo harémek. Mají mnoho názvů a také mnoho podob, Jejich výraznou předností je pohodlnost nošení.

Aktuálně je hypermódní varianta se sníženým sedem, který končí v půli stehen nebo až u kolen, v některých případech až skoro u kotníků, obvykle z viskózy, polyesteru a z teplákoviny někdy i z džínoviny. Mužům se povětšinou nelíbí a ženy je buďto zbožňují nebo nenávidí.

Ačkoli mám turecké kalhoty několikery, zrovna tato varianta mě nijak neoslovila, dávám přednost klasickému sedu a čisté bavlně v kombinaci s vypasovanou tunikou nebo delším upnutým trikem. Vypasovaný nebo upnutý vršek by měl ostatně být základem i pro kombinaci s harfkami se sníženým sedem – s volnými tričky a halenkami vám totiž dodají vizáž neforemného pytle.

Sárí


Nošení sárí bude možná pro většinu běžných Evropanek poněkud výstřední, přestože se jedná o nejstarší stále běžně nošený oděv na světě, nejčastěji se nosí v Indii, Nepálu, Bangladéši a na Srí Lance. A přitom je úplně jednoduchý - je to vlastně jen pruh látky, který se dá zavinout na tělo mnoha způsoby.

Oba jeho okraje bývají zdobeny výšivkou nebo tiskem, nejvýraznější zdobení ale bývá na jednom jeho konci nazývané pallu, pallava nebo headpiece. Jde o dekorativní ukončení sárí, které se může nosit přes rameno anebo přes hlavu jako závoj. Nejčastěji se sárí. Oproti častým představám mívá běžné sárí pouze 5 - 6 metrů. Výjimku tvoří některé typy jihoindických sárí, které mohou dosahovat až úctyhodných osmi metrů. V orientálních obchůdcích u nás dostanete koupit jak běžná bavlněná sárí, tak sárí z viskózy nebo i z čistého hedvábí.

Autor: Ženy - E15

Pokud zapojíte fantazii a pohrajete si se způsobem řasení či s dopňky jako jsou pásky a brože, může vám hedvábné nebo viskózové sárí nahradit i společenské šaty. Zdroj:

 
Bavlněné pak využívají i některé ženy u nás jako pohodlný domácí oděv, v tomto případě je však oblíbenější tzv. polosárí - komplet dlouhé sukně (zavinovací - lehanga, nebo na provázek - ghagri), čoli a velkého šátku.

Autor: Monika Kváčková
5. září 2010

Autor: Monika Kváčková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video