Šípková růže - poklad z vrchů And | e15.cz

Šípková růže - poklad z vrchů And

Pavla Kurková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Španělští dobyvatelé přinesli do Chile něco, co na první pohled nevypadá jako velké bohatství: planou růži. Odrůdě se tu říká Rosa mosqueta a v poslední době nabírá na hodnotě.

Druh divoce rostoucí růže, Rosa rubiginosa, tvořil ve středověké Evropě přírodní ploty a ohrady. Když se keř s nasládlou vůní zabydlel v Chile, začal poskytovat surovinu pro výtečné šípkové marmelády, želé, likéry, čajové směsi a olej.

Přijíždí provedor

Pás táhnoucí se v délce přes 4000 km tvoří nádhernou scenerii. Nejprve růžovobílými květy a po několika měsících i oranžovočervenými plody. To už v osm hodin ráno sběrači navlékají silné rukavice a vycházejí k trnitým houštinám.

Každý keř očesávají kovovými hřebeny a padající šípky zachytávají do látkového vaku umístěného na břiše pomocí popruhů. Tímto způsobem sklidí každý sběrač denně až 60 kg zralých šípků. Cesta za přírodními dary obstarává drobným rolníkům, žijícím v malých sídlech pod Andami, vítaný zdroj příjmu v podzimních měsících (únor až duben).

K večeru těžký náklad vyzvedne autem jeden z obyvatel vesnice. Tím však úmorná práce nekončí. Ženy ještě doma odstraňují malé větvičky a lístky. Jednou týdně totiž přijíždí na venkov „provedor“, obchodník s nákladním autem, který převezme veškerou úrodu a vyplatí sběračům jejich mzdu.

Sběr šípkůAutor: Ženy - E15

Zpátky do Evropy

Další fáze již pokračuje v obrovské sušičce, kde se šípky celý den zbavují vlhkosti. Následně se prosejí a vhodí do pece, kde během deseti hodin dokonale vyschnou. Teprve potom jde lehce oddělit červená slupka od vnitřku plodů.

Drobná jadérka uskladněná v pytlích zamíří do zpracovatelského závodu v Santiago de Chile. Nejprve se strojově naříznou a pak již lisováním zastudena vzniká olej vynikajících vlastností.

Po chemické analýze a registraci najde „tekuté zlato“ domov v 180litrových sudech. Nakonec rostlinný poklad vyrazí po moři do Evropy, Japonska a USA, kde se využívá do kosmetických produktů.

ŠÍPKOVÝ OLEJ

  • Jeho jedinečné vlastnosti potvrdila Fakulta chemie a farmakologie na Universidad de Concepción v Chile.
  • Jeden z nejúčinnějších přírodních prostředků proti vráskám.
  • Hojí popáleniny, vyhlazuje keloidy, jizvy po akné, neštovicích, operacích, radioterapiích a regeneruje poškozené tkáně.
  • Sjednotí i barvu pleti, jestliže se na ni objevily kožní a pigmentové skvrny.

Článek vyšel v časopise Lidé a Země.

Autor: Pavla Kurková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video