Skutečný dárek: Darujte bezpečný porod, pumpu na vodu nebo krávu... | e15.cz

Skutečný dárek: Darujte bezpečný porod, pumpu na vodu nebo krávu...

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dárek trochu jinak. I tak by se dal nazvat humanitární projekt nadace Člověk v tísni...

Díky humanitárnímu e-shopu Skutečný dárek rozdal Člověk v tísni 634 koz, 6422 kuřat, 45363 sazenic ovocných stromů a mnoho dalších darů pro obyvatele nejchudších zemí planety. Letos mohou dárci z Čech a Moravy nově darovat oslíka s povozem nebo míče dětem na Haiti.

V Africe a Asii běhá šest tisíc kuřat od lidí z Česka. K Vánocům je můžete darovat i Vy!Děti v sirotčinci v Kongu mají novou práci. Učí se dojit kozy a krávy od dárců z Česka. Část mléka spotřebují, z části vyrábějí sýry. A nemusí se bát, že budou hladovět. Děti ve válkou zbídačeném Kongu jsou jedněmi ze stovek lidí, kterým pomáhá humanitární e-shop Skutečný dárek postavit se na vlastní nohy. Před loňskými Vánocemi přes něj dárci z Čech a Moravy pořídili kozy pro Afriku, krávy pro Srí Lanku nebo slepice pro Afghánistán za více než pět milionů korun.

Autor: Ženy - E15


Humanitární e-shop Skutečný dárek www.skutecnydarek.cz se stal nejúspěšnější dlouhodobou kampaní Člověka v tísni. Lidé si díky němu mohou vybrat konkrétní pomoc hned v několika zemích a darovat ho jako neobvyklý vánoční dárek svým přátelům a známým. Nakoupená zvířata, školní pomůcky a vodní pumpy začaly za posledních dvanáct měsíců pomáhat lidem v deseti zemích Evropy, Afriky a Asie.

Když jsme před rokem vymýšleli Skutečný dárek, chtěli jsme přijít s něčím originálním, dát lidem možnost darovat něco konkrétního a vlastně je i trochu pobavit. Podle odezvy našich dárců se to rozhodně povedlo,“ řekl Tomáš Vyhnálek, vedoucí fundraiser společnosti Člověk v tísni.

Jak dárek pomáhá?

Humanitární e-shop

v číslech:

  • funguje od listopadu 2009
  • lidé přes něj v průběhu loňských Vánoc darovali 5 milionů korun
  • pomáhá v deseti zemích Afriky, Asie a Evropy
  • Člověk v tísni díky němu mezi potřebné rozdělil: 634 koz, 167 ovcí, 85 krav, 6 422 kuřat, 45 363 sazenic ovocných stromů, vybavení do několika škol, materiál na stavbu 5 studní, materiál na záchranu desítek žen při porodu a díky náhradní kojenecké stravě zabránili v přenosu viru HIV na 120 dětí.
  • Certifikát je k dostání i v krámku ČvT v obchodním domě Bílá Labuť, Na Poříčí v mezipatře od 1. do 24. prosince 2010


„Na příbězích obyčejných lidí se navíc snažíme ilustrovat jak třeba nákupem jedné kozy nebo šicího stroje dárce přispěje konkrétnímu člověku a změní jeho život k lepšímu. Doufáme, že se nám i letos podaří zaujmout nakupující před Vánocemi a přesvědčit je, aby pod stromeček svým blízkým věnovali hejno slepic nebo školní pomůcky,“ doplňuje Vyhnálek.


Válka mezi vládou a tamilskými tygry vyhnala na Srí Lance na 300.000 lidí z jejich domovů. Po návratu je nalezli často zničené a vyrabované. Zvířata od českých dárců jim pomáhají začít soběstačný život. „Rodiny obdarované slepicemi popisují, že denně posbírají vajíčka za dva dolary, což je částka, která jim pomůže zajistit obživu pro rodinu,“ říká vedoucí na Srí Lance Petr Drbohlav. Kromě slepic darovali Češi Srílančanům i kozy, krávy, ovocné stromy nebo šicí stroje za 1,5 milionů korun. „Distribuované krávy jsou šlechtěného plemena a v dlouhodobém horizontu přispějí ke zlepšení genetické výbavy místní kraví populace. Lidem tak vydojí více mléka,“ dodává Drbohlav.

Autor: Ženy - E15


Kromě zvířat mohou lidé darovat například vybavení do škol, bezpečné porody nebo dětskou výživu. V Kambodži, kde je jedním z největších problému vysoká dětská a mateřská úmrtnost, umožňuje Skutečný dárek poskytnout přes 80 bezpečných porodů měsíčně. V Namibii čeští dárci baleními dětské výživy zabránili přenosu HIV z matky na více než 120 dětí. „V Etiopii chybí školám naprosto základní vybavení. Díky skutečnému dárku se podařilo vybavit dvě školy v okrese Alaba tabulemi, stoly a židlemi. Ve střední škole v Awasse jsme vybavili laboratoř biologie, chemie a fyziky. Téměř pětistovka studentů se tak může seznámit s modely lidské kostry nebo orgánů,“ popsala vedoucí mise Člověka v tísni v Etiopii Michaela Brožová – Burdová.

====Kde www.skutecnydarek.cz pomáha:====


Etiopie
Rozdané dárky:
120 koz, tisíc kuřat, 40 tisíc sazenic ovocných stromů, vybavení škol a 240 kanystrů na vodu
V Etiopii je 60% lidí je negramotných, na 100 000 lidí připadá jediný lékař (v Česku jich je 500). Ze sbírky Skutečný dárek bylo zakoupeno 40 000 sazenic ensetu, plodiny, které se daří v extrémním suchu, takže je místními farmáři vysoce ceněna jako možná záchrana před hladomorem.

Kongo
Rozdané dárky:
5 krav, 41 koz, školní potřeby pro 21 škol
Kongo se vzpamatovává z nejkrvavějšího konfliktu od Druhé světové války. 5 milionů dětí zde nikdy nechodilo do školy. Sbírka Skutečný dárek podporuje dětské centrum v obci Katana a školy v oblasti Jižního Kivu

Angola
Rozdané dárky:
251 koz, 21 ovcí, 352 kuřat a 2 krávy
Po třiceti letech občanských válek má rozvrácená země nejvyšší kojeneckou úmrtnost na světě a nejnižší očekávanou délku dožití na světě – jen 38 let. Cílem pomoci prostřednictvím Skutečného dárku je poskytnout drobným zemědělcům hospodářská zvířata, které se stanou základem pro další rozšíření chovu.

Namibie
Rozdané dárky: 1100 balení dětské výživy, Skutečný dárek tak pomohl 128 dětem, šicí stroj pro chráněnou dílnu
Téměř dvacet procent obyvatel Namibie je HIV pozitivních, v zemi je přibližně padesátiprocentní nezaměstnanost, průměrná očekávaná míra dožití je 50 let. Člověk v tísni poskytuje podporu HIV pozitivním matkám. Její součástí je psychosociální poradenství, vzdělávací aktivity a materiální podpora, která je jim poskytována v podobě dětské kojenecké výživy nakoupené za peníze českých dárců. Tak se omezí riziko přenosu viru HIV na dítě při kojení.

Srí Lanka
Rozdané dárky: 67 krav, pět tisíc slepic a kuřat, 212 koz, 5.363 sazenic stromů a 19 šicích strojů
Společnost Člověk v tísni začala na Srí Lance pracovat v lednu 2005, krátce poté, co zemi zasáhla vlna tsunami. V posledních měsících se zaměřujeme na pomoc lidem, kteří se po válce mezi tamilskými tygry a vládou vracejí do svých vesnic a snaží se začít nový život. Bohužel navrátilci často nacházejí své domy zničené. Zároveň přišli o stáda dobytka, která před konfliktem pěstovali.

Kambodža
Rozdané dárky:
školení 6 porodních asistentek, které zajistí v průměru osmdesát bezpečných porodů měsíčně. Vybavení zdravotnických středisek.
Člověk v tísni v provincii Takeo na jihu země podporuje 42 zdravotnických středisek, kde se snaží vytvořit podmínky pro bezpečný porod pro matky z okolních vesnic. Ve spádových obcích zdravotních středisek žije přes 576 000 lidí, z toho 286 800 žen, na které je pomoc primárně zaměřena. Ročně v této oblasti porodí asi 15 500 žen.


Jak funguje Skutečný dárek v praxi?


100 % hodnoty Skutečného dárku jde do veřejné sbírky www.skutecnapomoc.cz. Váš dar bude použit  v rámci projektů organizace Člověk v tísni, kde se sledují čtyři hlavní priority pomoci: VODA, ŠKOLY, OBŽIVA a ZDRAVÍ.

Princip je velmi jednoduchý. Například nákupem kozy přispějí dárci do programu „obživa“ a za jejich dar bude koupena koza. Pokud bude ale v dané chvíli prodáno více kozích certifikátů než kolik bude potřeba koz, nakoupí Člověk v tísni například ovce. Takto například pro Angolu koupil 215 koz a 21 ovcí. Za dar se tedy vždy nakoupí to nejpotřebnější v programu „obživa“, který dává lidem práci. Podobně je tomu s programy „školy“, „zdraví“ a „voda“. Všechna zvířata jsou kupována na místě, očkována a veterinárně prověřena.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video