Sláva seriálům! 7 důvodů, proč dělají váš život lepším... | e15.cz

Sláva seriálům! 7 důvodů, proč dělají váš život lepším...

ZDROJ: Ženy - E15

Monika Tomsová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dávno tomu, co jste se před zrcadlem promenádovala jako princezna v maminčiných šatech a lodičkách. Vyrostla jste, ale to vám nebrání snít dál. Třeba o životě na Wisteria Lane, nebo že vás na nákupy zanese Superman v náručí.

Pravidelně zachraňujete miniaturní plastová zvířátka z výlevky u dřezu, čistíte pastelkami počmáranou podlahu a vracíte DVD do správných obalů. Mezitím stihnete naládovat myčku nádobím, vyluxovat, utřít všude prach, a když špunt, kterého stokrát zaháníte po obědě do postýlky, konečně zabere, vylovíte z kuchařky inspiraci na vydatnou večeři, abyste netočila čtyři jídla dokola. Pak se pro změnu postaráte o spánkem osvěženého prcka a pustíte se do vaření. Jenomže do rendlíku s masem místo sklenice domácího kečupu omylem vyklopíte vlastnoručně vyrobenou rybízovo-malinovou marmeládu.

Vzápětí hbitě uklidíte kafe do ledničky, opláchnutý talíř do koše na odpadky. A na partnerův dotaz, jaký program máte na večer, pohotově odvětíte: „Normálka, čtyřicítku, na tu se nám prádlo vypere nejlíp!“ Jasná znamení, že byste to měla pro dnešek zabalit. Avšak spát se vám nechce, v knížce otáčíte stránky, ani nevíte, co je na nich napsáno, při pokusu o vytvoření papírové koláže si slepíte prsty k sobě… Hoďte si nohy na stůl, udělejte si pohodlí na kanapi a vydejte se s oblíbenými televizními postavami do světa, který je na hony vzdálený tomu vašemu.

Povolený doping

Ačkoli sledování seriálů nefiguruje v naší zemi na seznamu zákonem zakázaných činností, někdy se podle reakce okolí zdá, jako by to byl ten nejhorší zločin ze všech. Prořeknete-li se před známými, že se nemůžete dočkat dalšího dílu Zoufalek, mají vás za blázna. Prý jste rozvracečka rodiny, neboť se jí nevěnujete nonstop. Plýtváte svým drahocenným časem, přitom byste se mohla věnovat bohulibější aktivitě, například obdivnému vzdychání nad sešrotovaným vrakem auta vydávajícím se na výstavě za umělecké dílo. Pod tíhou takových argumentů přemýšlíte, jestli nejste „nějaká vadná“. Zbytečné obavy! Děláte pro sebe mnohem víc povznášejícího, než kdybyste zasvěceně rozebírala dílo Sigmunda Freuda…

1. Dobíjíte baterky!

Bez shánění letenek, hledání vhodného termínu, zajišťování hlídání, zato pouhopouhým stisknutím tlačítka na dálkovém ovládači přesídlíte pod žhavé mexické slunce či do New Yorku, kde Carrie Bradshawová pátrá po panu Božském. Okamžitě se naladíte na jinou vlnu, hodíte za hlavu dotírající myšlenky na nevydrhnutý záchod nebo štupování ponožek. Dáchnete si a naberete síly na další souboj s nikdy nekončícími povinnostmi. Je to rozhodně lepší, než mít v oku tik kdykoli zahlédnete drobek na naleštěných parketách.

2. Získáváte nadhled!

Váš andílek počurá při pravidelné kontrole paní doktorku. Na nákup se vydáte v domácí obuvi a řízek chcete spořádat čajovou lžičkou, protože jste se přehmátla v příborníku. Oproti hrdinkám kdejakého sitkomu jste žabař. Ty podle scénářů zažívají neuvěřitelné situace jako na běžícím pásu: zabouchnou si dveře od bytu ve chvíli, kdy se jen v ručníku vydají pro noviny na zápraží, pronásledují je tajní ctitelé, jejich tajemství vyplouvají v nejnevhodnějších chvílích na povrch… Tvůrci vymyslí cokoli, jen aby se diváci smíchy popadali za břicho.

3. Odáváte se představám!

Nechodíte s hlavou v oblacích, víte naprosto přesně, jak se jmenujete, kde bydlíte, že máte milujícího manžela a vytoužené děťátko. Přesto slzíte dojetím nad každou scénou, kdy si dva zaláskovaní padnou do náruče a navzájem se vyznávají ze svých citů. Jak ráda byste byla v kůži Lois Laneové, když s ní Superman tančí za tklivé písně Fly Me to the Moon. A co teprve, až s ní vzlétne k hvězdné obloze! Fantazie vám napumpuje do žil energii vstát z postele a čelit výzvě všedního dne.

4. Čerpáte nové nápady!

Když se publikum seznámilo s Rachel z Přátel, zaplavily dámy kadeřnictví v různých koutech světa s jejími fotkami a přáním mít účes jako ona. Oslovit vás přitom na hlavní postavě může cokoli – od outfitu přes její zvyky až po způsob trávení volného času. To bohužel vědí i obchodníci, a tak jsou záběry na nejrůznější produkty pomalu delší než vlastní děj epizody. Divákům se takové praktiky nelíbí a začínají se proti nim bouřit.

5. Rozšiřujete si obzory!

Moc se vám líbí píseň, která doprovází vyprávěný příběh. Zjistíte si, kdo ji zpívá, dohledáte další skladby a než se nadějete, kupujete lístky na koncert a sledujete klipy. Zaujal vás uhrančivý představitel hlavní role? Podíváte se i na další dílka, ve kterých exceloval. Pro jistotu si také přečtete i veškerá interview a drby ze zákulisí. Potřebujete s někým sdílet postřehy o seriálu? Na internetu jistě najdete někoho „stejně postiženého“.

6. Procvičujete jazyk!

Dětské mluvě jste již přivykla natolik, že vás zaujmou dospělácké výrazy jako jídlo, pití, popřípadě chodit na toaletu a je to ošklivé. Díváte-li se na výtvory zahraničních proveniencí v originálním znění, pochytíte zábavnou formou cizí řeč. Díky dění na obrazovce si tak snadněji vryjete do paměti třeba, že anglická fráze „Hold Me Tight“ neznamená „Podrž mi punčochu“, ale „Drž mě pevně!“ Což jak uznáte, je podstatný rozdíl.

7. Dále vám může seriál posloužit jako dobrá zvuková kulisa, když vás doma překvapí ticho.

Výborně se při něm žehlí i usíná. Kolikrát se na něj také chcete podívat s partnerem spolu, avšak po chvilce zjistíte, že z něj nevíte nic, protože jste se mezitím zapovídali kvůli něčemu úplně jinému. Máte-li takový, který můžete zkouknout i po milionté, při každém dalším zhlédnutí objevíte nové detaily, co vám předtím unikaly. Jak vidíte, je tady spousta důvodů, proč seriál primárně nezatracovat. Avšak jako s každým dopingem, musíte se i s tímhle naučit dobře zacházet.

Správné dávkování

Že se řítíte do problémů, poznáte podle zřetelných symptomů. Vaší drahé polovičce nadšeně líčíte, co která postava zase vyvedla, místo abyste se pochlubila, kam jste odpoledne zavítala s ratolestí. Nevadí vám, že koš na špinavé prádlo praská ve švech, potomek kreslí obrázky do prachu a plotna je studená jako psí čumák. Nemáte jiné koníčky než koukání na televizi, „sjíždění“ epizod na DVD a vyhledávání nejlepších pasáží na YouTube. Jste schopna s ostatními fanoušky seriálu hodiny rozebírat, v které části jakého dílu má hlavní hrdina lepší úsměv či zamračenější obličej.

Manžela nutíte, aby si blond vlasy obarvil načerno, začal posilovat a nosil aspoň modré tričko s velkým S na prsou. Červenou pláštěnku pro něj máte jako speciální dárek k výročí svatby. Uf. Tohle je opravdu moc. Naštěstí je náprava možná. Vypněte počítač i televizi a vyrazte mezi lidi. Dejte si sraz s kamarádkou, se kterou jste se dlouho neviděla. Přihlaste se do kurzu keramiky, na lekce tanga, vyzkoušejte decoupage. Najděte si nové hobby. Podnikněte společně něco jako rodina.

Radujte se z maličkostí. Kromě povinností pusťte do svého života i zábavu: zpívejte si u táboráku, zatancujte si jako lesní žínka, vyzkoušejte karaoke. Tak budete své úkoly zvládat líp. Zapátrejte v paměti, co byste ráda, a pusťte se do toho. Teď je ten správný okamžik! A nyní mě, prosím, omluvte. Slíbila jsem si, že až napíšu tento článek, půjdu se za odměnu podívat, jestli se už pro Susan Meyerovou ze Zoufalých manželek náhodou nenašel dárce ledviny. Víte, nemá to teď holka vůbec jednoduché…

Autor: Monika Tomsová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video