Sofia Smith: Vašemu já neuniknete! | e15.cz

Sofia Smith: Vašemu já neuniknete!

ZDROJ: Ženy - E15

Tereza Moravcová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
„Při svých cestách jsem se naučila jedno: Nezáleží na tom, jak daleko jedete, vaše já je stále s vámi. Neuniknete mu!“ říká uznávaná šéfkuchařka irsko-malajského původu Sofia Smith, jejíž doménou je moderní asijská kuchyně.

Živá, energická, optimistická. Tři slova, která člověka napadnou, když se potká s jednou z nejlepších expertek na asijskou kuchyni v Praze. Její životní příběh je taky tak trochu pikantní, stejně jako její kuchyně. Nebála se opustit rozjetý IT byznys, aby se jako samouk pustila do podnikání v gastronomii. A nutno říct, že uspěla. Založila Angel Café, dnes vaří v restauraci James Joyce na Starém Městě a vede kulinářské kurzy.

Nebojte se změny

Na začátku mé nové kariéry v gastronomii jsem byla hodně vystrašená, ale také příjemně vzrušená a moc natěšená. Bylo mi zrovna krátce po třicítce. Cítila jsem se tehdy trochu ztracená, ale věděla jsem, že nutně potřebuju zcela nový směr ve svém životě, abych konečně našla sebe sama, mohla vyjádřit svoje vlastní pocity a najít naplnění.

Vždycky jsem sice ráda vařila, ale systematicky jsem odolávala tlaku přátel, abych se vrhla do světa profesionální gastronomie. Šťastná náhoda tomu ale chtěla, že jsem zničehonic dostala nabídku, abych vedla kavárnu v pražském British Council. Takovou příležitost jsem si nemohla nechat ujít. Chytila jsem novou šanci za pačesy a postavila se na vlastní nohy.

Vneste ženskost do mužského světa

Ve vysoké gastronomii převládají muži. Aby člověk uspěl jako žena, musí být lepší a pracovat více, aby dosáhl stejného stupně respektu a uznání. Stále se ještě potýkáme s postojem, že když žena tvrdě pracuje a dobře odvedenou práci očekává i od svého okolí, je označena nálepkou „potížistka“.

Naproti tomu její mužští kolegové jsou označováni jako „silní“ a „schopní“. Osobně se nechci stát „jedním z kluků“, právě naopak. Snažím se do své kuchyně a do své práce přinášet více pozitivní ženské energie, femininních schopností a temperamentu. Musím ale říct, že až na pár výjimek (kolegové, kteří nezvládali pracovat se silnou ženou a uchýlili se k zastrašování a šikaně) jsem měla pouze samé pozitivní zkušenosti ze spolupráce s muži. A opravdu s nimi ráda pracuji!

Přestaňte si stěžovat

Češi jsou úžasní! Zbožňuju na vás, že když jednou člověka přijmete, pak to je přátelství na celý život. Přála bych vám, abyste byli pozitivnější a aktivnější, abyste měli víc sebevědomí a věřili v sebe a své schopnosti. Přestaňte bědovat a stěžovat si na svoje životy. Vždyť my máme takové štěstí – je tolik míst na téhle planetě, kde je život opravdu tvrdý. My nemáme hlad ani žízeň, nemusíme každý den bojovat o přežití. Na tohle si vzpomenu, kdykoli se cítím špatně a lituju se. Je také o mnoho snazší myslet optimisticky. Vždyť být negativní je tak únavné!

CO MÁM RÁDA

  • Parfém Chanel, protože jsem po většinu dnů cítit po kari!
  • Masáže v Planet Zen, protože moje práce mi způsobuje bolesti zad.
  • Ručně dělané čatní od mého kolegy Martina Duchoně z The Sexy Curry Company.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Tereza Moravcová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video