Spolujízda - tak trochu jiný způsob cestování | e15.cz

Spolujízda - tak trochu jiný způsob cestování

ZDROJ: Ženy - E15

Lucie Černohorská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jak udělat z auta jeden z nejlevnějších a nejekologičtějších dopravních prostředků? Zaplnit ho spolucestujícími. Že žádné nemáte? A od čeho je tu internet!

Spolujízda je rychlá, levná a … neznámá

Na jedné straně máme řidiče s autem. Obvykle cestuje sám, při cestě se nudí a benzín taktéž není nejlevnější. Na straně druhé jsou cestující – lidé, kteří se potřebují přepravit z bodu A do bodu B, pokud možno rychle, levně a pohodlně. Jak je dát dohromady?

Inu, všemocný internet a všudypřítomná ruka trhu jsou tady s nabídkou webových služeb, jejichž společným jmenovatelem je společné cestování. Z českých portálů jmenujme spolujizda.cz, autostop.cz, waybook.cz,plnybus.cz a jizdomat.cz. Zatímco většina portálů dodnes vypadá jako dělaná na koleně, právě poslední ze jmenovaných mě svým profesionálním vzhledem a nadstandardními funkcemi přesvědčil, že stojí za to trochu zariskovat.

A jedéééém

„Tak mi zrušili žluťásky,“ stěžovala jsem si kamarádce na změnu jízdních řádů mého oblíbeného dopravce. „A nechceš vyzkoušet jízdomat? Já tak jezdím poměrně často a zatím jsem byla vždycky spokojená. Zkus to, je to sranda…“

Trochu rozpačitě jsem přikývla, koneckonců zkusit se má všechno. Přiznávám se však bez mučení, že počáteční obavy byly opravdu velké. To vážně mám sednout do auta k úplně cizímu člověkovi? Co když je to nějaký úchyl, co si plete „svézt“ a „svést“? Zoufalství z neexistujících vhodných spojů převládlo nad strachem. „Dobrá, ale až mě najdou někde zabitou, budeš za to moct ty!“ opakovala jsem ještě pár minut před odjezdem kamarádce v chatu. Slíbila jsem, že dám o sobě vědět, až budu doma a vyrazila jsem vstříc svému osudu.

Má první jízda by se dala nazvat „štěstím začátečníka“. No uznejte sami:

  • Trasa cesty: Brno – Zlín
  • nástupní místo: deset minut pěšky od místa mé práce,
  • doba odjezdu: deset minut po skončení mé pracovní doby,
  • výstupní místo: téměř u domu,
  • čas cesty: poloviční (počítajíc trasu od domu k domu – ušetřila jsem „trckání se“ MHD po Brně i Zlíně),
  • cena cesty: cca o třetinu levnější
  • příjemný bonus: prima popovídání si s posádkou vozu

Že by přeci jen spolujízda nebyla jen synonymem pro svobodu, dobrodružství, hippies, underground, odvaz a vítr ve vlasech, který se hodí k vysokoškolákům? Zdá se, že si pomalu ale jistě nachází cestu i k nám, obyčejným smrtelníkům.

Bezpečnost nadevše

Taky máte strach, že narazíte řidiče pochybných kvalit? Inu, stát se to může, co si budeme povídat. Existují však jisté bezpečnostní mechanismy, které se snaží eliminovat rizika.

Propojení s Facebookem

Pokud má řidič či spolucestující vyplněný profil na Facebooku a dává o sobě vědět, je snadno (no dobrá, tak snadněji) dohledatelný. Pravděpodobnost, že se bude jednat o „profesionálního vraha“ se tímto výrazně snižuje.

Hodnocení jízdy

U každého řidiče je také možnost hodnocení jízdy (palec nahoru/dolů + možnost slovního komentáře). Máte-li strach, můžete si vybrat pouze řidiče, u něhož několik lidí vyjádřilo spokojenost s domluvou i s průběhem cesty. Díky hodnocení ostatních aspoň rámcově víte, ke komu a do čeho sedáte nebo koho nabíráte.

Holky s holkama

Nejedna žena má strach se přihlásit na spolujízdu hlavně proto, že většinou řídí muži. Tuto bariéru odstraňuje možnost jízdy „Holky s holkama!“. Pokud vkládáte jízdu coby řidička, při vkládání jízdy se Vám objeví políčko, které můžete zatrhnout, pokud chcete svézt pouze ženy.

Autor: Lucie Černohorská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video