Srí Lanka - dovolená nejen pro milovníky luxusu | e15.cz

Srí Lanka - dovolená nejen pro milovníky luxusu

Jana Benešovská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Potřebujete si pořádně odpočinout a být na chvíli bez připojení k internetu? Pokud milujete čaj a slony, jeďte na Srí Lanku, která je momentálně na špici nejatraktivnějších turistických destinací světa.

Srí Lanka, kdysi Cejlon, byla vždycky kouzelná. Atraktivitu jí ale kazil mnohaletý konflikt mezi většinovými Sinhálci a menšinovými Tamily. A pak také vlna tsunami, která se na ostrov přivalila na konci roku 2004. Pár let poté sem turisty nedostala ani nejsilnější marketingová strategie všech dob: šeptanda o tom, jak málo peněz stačí k tomu si v této části Asie užít skvělou dovolenou. Dneska je ale všechno jinak. Na Srí Lanku jezdí organizované zájezdy i batůžkáři, i přestože značně podražila. Není divu, každý si tady najde své.

Můžete se ponořit do luxusu nebo si přes internet objednat pobyt v malém rodinném hotelu. Už za cenu pár stovek na den si vychutnáte osm památek ze seznamu UNESCO, šnorchlování na korálech a další desítky míst, která stojí za to navštívit. Také nelze opomenout nepřekonatelnou ájurvédskou masáž a vynikající jídlo včetně výtečného humra, jehož lahodné maso patří na Srí Lance k největším delikatesám.

Možnosti poznávání jsou široké. Stačí si před hotelem mávnout na tuk-tuk (= místní taxi) a jedete. Proto jestli si chcete ostrov opravdu vychutnat, nakombinujte si od každého něco a vydejte se sem aspoň na deset dní.

MOHUTNÍ KRASAVCI

Kráse Srí Lanky vládnou dva symboly, které nepřehlédnete ani v té nejodlehlejší části: čaj a slon. Symbol kvality, jehož význam je zřejmý – síla, dlouhodobá paměť, schopnost učit se, mohutnost. Mimochodem, je dobré nezapomenout, budete-li si kupovat čaj třeba jako suvenýr, se podívat, jestli je na obalu slon. To totiž znamená státem kontrolovanou kvalitu a vy tak máte jistotu, že se vám prodejce nesnaží podstrčit nějakou napodobeninu.

S pivem je to ale trochu jinak. Slona najdete na ginger beer, což ovšem není pivo, nýbrž zázvorová limonáda. Klasické pivo tu ovládl lev a král zvířat má pod palcem i srílanskou vlajku.

Proč? Bůhví. Nic to ale nemění na tom, že největší pocta patří na Srí Lance právě slonovi, těch tu uvidíte… opravdu mnoho. Kromě počtu vás zarazí i fakt, že srílanští sloni nemají kly. Není to proto, že by jim je lidé uřezávali, ale proto, že místní ekosystém neprodukuje dostatek vápníku na to, aby se zdejším slonům mohly kly dostatečně vyvinout. Nejen to se dozvíte v národním parku Udawalawe, kde si můžete vychutnat sloní safari, na slonovi se svézt anebo ho vykoupat.

Další povinnou zastávkou v souvislosti se slony je vesnice Pinnawala s proslulým sloním sirotčincem. Původně vznikl jako útočiště mláďat, která přišla o rodiče, dnes je to nejznámější turistická atrakce ostrova. Uvidíte zde nejpočetnější světové stádo slonů držených v zajetí.

Dvakrát denně je jejich mahuti vodí k řece, kde se zvířata oddávají příjemné koupeli, zatímco vy si je můžete fotit a mláďata krmíte banány. Důležité upozornění pro ty, kteří na slonovi ještě nikdy nejeli: pokud se bojíte výšek a nemáte rádi pohupování jako v lodi na moři, vězte, že tohle je taková kombinace obojího. K tomu také čas od času dostanete do různých částí těla zásah větví, protože slon má pořád hlad a rve, co mu zrovna přijde pod chobot.

PRSTEM PO MAPĚ

Míst, která byste na ostrově neměli minout, je mnoho. Pokud vyrazíte s cestovní kanceláří, nejspíš vás ubytují někde mezi městy Beruwala a Hikkaduwa. Mnohem krásnější a opuštěnější pláže ale leží poněkud jižněji, blízko města Matara. Dobrým kompromisem, nejste-li nároční na luxus, je proto vyzkoušet hotel Czech Beach Resort (www.czechbeachresort.com – stránky i v češtině) v malé rybářské vesnici Payagala.

Bydlet budete v krásné zahradě pár kroků od pláže a cena je doslova lidová – 800 Kč za noc. Vesnička je malá, sem tam nějaký obchůdek s banány, kokosy, pečivem, které vám prodavači zabalí do novin. Vlastně kde nic tu nic, jen elegantní palmy a dlouhé písečné pláže. Na pobřeží určitě nevynechejte návštěvu pitoreskního koloniálního města Gale.

Stejně zajímavé je i město masek Ambalangoda. Výrobní tajemství masek se předává z generace na generaci a jsou důležitou součástí srílanské kultury. Některé se používají v divadle, jiné při speciálních „uzdravovacích“ obřadech. Při cestě do vnitrozemí se vydejte do královského města Kandy, které proslavil legendární Buddhův zub uložený v místním klášteře.

Zub sice neuvidíte, ale Kandy stojící na břehu jezera je krásné místo. Severně od Kandy pak leží tři nejvýznamnější památky ostrova – starobylá a mocná města Anuradhapura, Polonnaruwa a lví pevnost Sigiriya. A pokud se odtud vydáte přes horskou oblast zpátky k moři, objevíte, co ze Srí Lanky znáte z pohlednic: rýžová políčka a čajové plantáže, kde tamilské ženy plní koše jasně zelenými lístky. V nedalekém městečku Nuwara Eliya pak vzniká jeden z nejlepších čajů na světě.

BOŽSKÝ RELAX

V poslední době se Srí Lanka čím dál víc dostává do povědomí turistů díky regeneračním a omlazujícím procedurám nebo speciálním jógovým programům. Hlavní roli hraje samozřejmě ájurvéda. Ačkoli turisté mluví hlavně o proslulých olejových masážích, ájurvéda je komplexní systém, do kterého patří i speciální stravování.

Chcete-li se na Srí Lanku za ájurvédou vydat na vlastní pěst, zajímavým tipem, je ekovesnice Ulpotha. Speciální balíčky nabízí i řada cestovních kanceláří a lze se sem vydat i se sdružením STOB Ivy Málkové. Nebudete-li se stravovat v rámci některého z programů, čeká vás v restauracích i ulicích Srí Lanky hlavně rýže, rýže a zase rýže. Rýže s kari je tu dokonce národním pokrmem.

Ráj je tu i pro milovníky pálivého, nebo ovoce. Šťavnatý ananas, papáju i mango dostanete v různé podobě.
Za vyzkoušení určitě stojí čerstvé koktejly, které se pro zvýraznění dochucují solí. Na své si přijdou i milovníci čaje. Naopak příznivci kofeinu mají smůlu. Dříve se tu káva pěstovala, ale pak ji zahubila záhadná choroba a místo ní teď polím vévodí čaj. Od té doby na ostrově kávu vařit neumějí. Kompenzují to tu alespoň alkoholem. Z kokosu vypálený arak chutná podobně jako český rum a má ještě jedno velké pozitivum – nebolí po něm hlava.

PRAKTICKÉ INFORMACE

  • Na Srí Lance se domluvíte anglicky.
  • Očkování není povinné. Doporučuje se však očkování proti hepatitidě typu A, B a platné očkování proti tetanu.
  • Letenky do Colomba pořídíte z Prahy zhruba za 15 tisíc korun.
  • Turistická víza pro pobyt do 30 dnů získáte na www.eta.gov.lk nebo po příletu na letišti. Internetové stojí 30 dolarů, na letišti 35 dolarů. Děti do 12 let zdarma.
  • Pro návštěvu hor a jižní a západní strany je nejlepší prosinec až březen.
  • Místní považují Evropany za bohaté a všude je prosí o peníze.

Článek vyšel v časopise Dieta.

Autor: Jana Benešovská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery