"Stoprocentní v medicíně není nic," říká o antikoncepci gynekolog... | e15.cz

"Stoprocentní v medicíně není nic," říká o antikoncepci gynekolog...

Jana Potužníková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rozhovor. O antikoncepci jsme si povídali s gynekologem MUDr. Janem Sadílkem.

Co by mělo předcházet chvíli, kdy se žena rozhodne pro jistý druh antikoncepce?

Určitě porada s gynekologem. Ten s ní projde její zdravotní stav, rodinnou anamnézu, zjistí,jak je na tom s životním stylem, a také s ní probere, co od antikoncepce čeká. Podle toho pak volí. Mohou se domluvit na hormonální antikoncepci ve formě pilulek, hormonální náplasti, hormonálních tělískách s gestagenem, gestagenní depotní injekci – s ohledem na to, který způsob užívání či aplikace bude dané ženě vyhovovat více.

Z nehormonální antikoncepce funguje pesar, ačkoli ten byl u nás populární spíše před třiceti lety než dnes, nebo je tu tzv. klobouček na čípek… Na výběr je toho mnoho. A sama žena se pak může vydat i pro volně prodejné spermicidní krémy. Mezi antikoncepční prostředky pak samozřejmě patří i kondom a nesmíme zapomenout ani na sterilizaci.

Je nějaká výše jmenovaná antikoncepce stoprocentní?

Stoprocentní v medicíně není nic. Znám případy žen, které otěhotněly při hormonální antikoncepci, dokonce i po sterilizaci. Přibližně ukazuje spolehlivost antikoncepce tzv. Pearlův index, který například hormonální antikoncepci přičítá účinnost kolem 99 procent. Selhat ale může všechno.

Vývoj v oblasti antikoncepce jde rychle kupředu. Na čem medicína pracuje nyní? A jak je to třeba s avizovanou hormonální antikoncepcí pro muže?

Na mužské hormonální antikoncepci se skutečně pracuje, ale laicky řečeno: je snazší uhlídat u žen jedno vajíčko než u mužů miliony spermií. Proto je stále mužská hormonální antikoncepce v klinickém výzkumném programu. Nicméně pracuje se i na inovacích v oblasti ženské hormonální antikoncepce.

Můžete být konkrétnější?

Začalo to tím, že výrobci hormonální antikoncepce vymýšleli různé formy aplikace, proto vznikly antikoncepční náplasti (Evra), injekce a jako poslední pak vaginální kroužky (NuvaRing).

Pak se výrobci zaměřují i na hormonální složení. Jedna z antikoncepcí (Qlaira) obsahuje tělu vlastní přirozený estrogen, do antikoncepce se přidávají nové gestageny, které neovlivňují metabolismus minerálů (obsahují gestagen drospirenon). Mění se také formy užívání pilulek. Dříve to bylo 21/7, kdy se 21 dní tabletky užívaly a 7 dní byla pauza. Dnes jsou na trhu také tabletky 24/4, kdy se užívá po 24 dní hormonální antikoncepce a 4 dny se užívá neúčinná forma.

MUDr. Jan SadílekAutor: Ženy - E15

Spousta žen si usnadňuje život, když jedou na dovolenou a potřebují nemít menstruaci. Prostě užívají hormonální antikoncepci nepřetržitě. Není to nezdravé?

Nepřetržité používání s úmyslem zamezit menstruaci je poměrně běžné a o škodlivosti nemůže být řeč.

Jsou dokonce ženy, které antikoncepci berou několik měsíců nepřetržitě, protože nechtějí menstruovat. Na to se ovšem vyrábějí speciální druhy hormonální antikoncepce… A stejně se doporučuje po třech měsících ji vysadit a odmenstruovat.

Čtěte také: Hormonální antikoncepci je 50 let

Mimochodem, když ne zamezit, pak si nové druhy hormonální antikoncepce kladou za cíl zmírnit nepříjemné průvodní jevy menstruace: menstruační bolesti, silné krvácení, otoky… I v tom jde antikoncepce stále kupředu. A pokud se chcete menstruaci na pár měsíců vyhnout, pomůže vám v tom gestagenní nitroděložní tělísko nebo také depotní injekce.

Jsou s hormonální antikoncepcí spojená nějaká rizika?

Určitě. I proto se dělá celková zdravotní anamnéza, než lékař antikoncepci předepíše. Je třeba brát v úvahu věk pacientky, její životní styl, zda kouří, má nadváhu, zda se v rodině vyskytla taková závažná onemocnění, jako je trombóza, embolie, protože potom – v krajním případě – může antikoncepce přivodit i úmrtí.

Samozřejmě mluvíme opravdu o extrémním případu ženy, ve věku nad 35 let, o silné kuřačce s velkou nadváhou, která žije ve stresu, špatně jí, má v rodině dispozice k výše uvedeným nemocem. Tu pak může potkat opravdu to nejhorší. Ale od toho je tu gynekolog, aby jí nabídl jiná řešení antikoncepce. A s ohledem na velký prospěch pro lidstvo obecně jsou tyto případy – nevhodně řečeno – zanedbatelné. Prospěch hormonální antikoncepce má výrazně navrch.

Může dnes žena vlivem hormonální antikoncepce přibrat?

Ano, pokud bere starší typy přípravků s vysokým obsahem estrogenu. U nových, nízkohormonálních preparátů to tolik nehrozí. Každá z antikoncepcí ovšem trochu zadržuje v těle vodu, takže tam mírný nárůst váhy může přijít. Takové přírůstky pak činí maximálně 1 kg. Ale skutečně to není tuk, jen voda!

I tomu se však lze vyhnout s pomocí několika nejnovějších typů antikoncepce s obsahem drospirenonu, který odstraňuje negativní vliv hormonální antikoncepce na metabolismus minerálů. K takovým patří například Yaz, Yasminelle, Yadine.

Liší se antikoncepční metody před a po otěhotnění?

Pokud ženě vyhovovala antikoncepce, kterou brala před otěhotněním, může se k ní vrátit. Klidně hned po šestinedělí. Nicméně jen tehdy, pokud nekojí. Pro kojící maminky existují speciální druhy antikoncepce, která se užívá úplně každý den, neobsahuje estrogeny, pouze gestageny. Jestliže ženě bude vyhovovat, může u této ryze gestagenní zůstat i po kojení. Tose doporučuje také tehdy, když ženu při běžné antikoncepci bolí hlava, vhodná je také pro kuřačky a starší ženy.

Možností je několik.Autor: Ženy - E15

Mluví se i o tom, že hormonální antikoncepce snižuje chuť na sex. Je to pravda?

Hormonální antikoncepce skutečně libido ovlivnit může. Ale nemusí. Je to případ od případu, druh od druhu.

Také určitě existují případy, kdy se účinnost antikoncepce snižuje. Jaké to jsou? A jak je to s antibiotiky?

Určitě onemocnění zažívacího traktu, onemocnění či užívání léků ovlivňujících metabolismus či vstřebávání přijatých látek. Běžná antibiotika penicilinové řady její účinnost nesnižují.

Ještě jsme se nezmínili o výpočtu plodných či neplodných dní. Funguje to podle vás?

Můžeme to nazývat metodou antikoncepce, nicméně metodou nespolehlivou. Setkal jsem se s pacientkami, které otěhotněly dokonce i po styku během menstruace, kdy by měla být žena skutečně neplodná, ale jak už jsem říkal, nic není stoprocentní, takže nezbývá než doporučit kombinaci s prezervativem.

Na závěr mi prozraďte: má z vašeho pohledu antikoncepce více plusů, nebo minusů?

Hormonální antikoncepci se dává za vinu větší sexuální volnost žen, rostoucí promiskuita, nicméně když vezmeme v potaz, že hormonální antikoncepce ulevuje od menstruačních útrap, ale i jiných fyziologických obtíží… A především musíme vzít v úvahu obrovský klad: a sice že spolu s rozvojem antikoncepce jako takové plynule klesá počet provedených potratů. A když zmíníme i „obyčejné“ kondomy, omezil se počet pohlavně
přenosných nemocí. A to je podle mě zdaleka nejdůležitější!

- Bariérová antikoncepce

- Hormonální antikoncepce

- Tělíska, spermicidy a ostatní

Autor: Jana Potužníková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video