Studená sprcha léčí duši | e15.cz

Studená sprcha léčí duši

ZDROJ: Ženy - E15

Monika Otmarová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
„To zas byla ledová sprcha,“ bylo první, co jsem řekla po návratu od šéfa. Nezavolal si mne proto, aby mi vysekl poklonu a zvýšil plat. Dostat studenou nebo ještě hůř ledovou sprchu vždycky znamená výtku a kritiku. Může tedy být studená sprcha vůbec dobrá pro duši?

Koketovat s ranním sprchováním studenou vodou jsem začala zhruba před patnácti lety. Ze začátku to byly spíš takové nesmělé námluvy. Pak jsem se do toho ale pustila s pevným odhodláním a vervou a dnes už si nedokážu představit ráno bez ledového biče. Doslova mne vyžene do nového dne a dodá energii. Nastartuje a oživí. Několik minut pod ledovým proudem vody mě z ranní ploužící se zombie rázem promění v energickou bytost, která je schopná čelit veškerým nástrahám všedního dne. Funguje to na jednoduchém principu: když si stoupnete pod studenou vodu, prvotní šok vás donutí hlouběji dýchat a dostanete do sebe víc kyslíku. Probudí se nejen mozek, ale čerstvá krev se dostane i do všech důležitých orgánů, nastartuje se krevní oběh podobně jako při cvičení.

Představte si, že skočíte do ledového jezera, to vás stoprocentně vytrhne z letargie předchozího nočního spánku! Pro většinu lidí je představa stoupnutí si pod ledovou sprchu krajně nepříjemná. U řady z nich došlo k takovému zážitku nedobrovolně, když jim někdo vyplácal teplou vodu nebo se rozbil kotel. Proud studené vody je stresující. A to doslova. „Když jsme vystaveni studeným vjemům, aktivuje se sympatický nervový systém a uvolňuje se stresový hormon noradrenalin,“ uvádí lékař a odborník na přírodní medicínu Peter Bongiorno. Úloha noradrenalinu je připravit organismus k akci. Podle Petera Bongiorna tak studená sprcha funguje na podobném principu jako elektrošoky, jedna z účinných, i když stále kontroverzních metod léčby deprese, a sám depresivním pacientům doporučuje pravidelné sprchování studenou vodou.

Kromě toho, že studená sprcha zmírňuje depresi a dodává energii, má i řadu přínosů pro fyzické zdraví a krásu. Věřte, že když seberete odvahu a překonáte počáteční diskomfort, ranní proud studené vody posílí vaši imunitu a přispěje k tomu, že se zlepší váš krevní oběh i lymfatický systém. Ranní studená sprcha také podporuje termoregulační schopnosti organismu a nastartuje metabolismus, dochází k lepšímu spalování tuků a tím pomáhá při hubnutí. Zvyšuje se také produkce hormonů a studená voda také zmírňuje záněty i otoky a přispívá k tomu, že vaše pleť i vlasy budou v dobré kondici.

A jak začít? Někdo by řekl: Postupně krok za krokem ochlazovat vodu, až jednou budete stát pod úplně studenou. Odborníci radí jít rovnou na věc. Nepřijdete tak o pozitivní účinky povzbuzení krevního oběhu a okysličení celého těla. Sprchovat začněte od nohou, pak přejděte k rukám. Nezapomeňte na hlavu a nakonec záda. Tam je to nejnepříjemnější, protože miliony nervových zakončení podél páteře reagují na chlad skutečně s velkou citlivostí.

Vůbec netvrdím, že otočit zčistajasna kohoutem z teplé vody na studenou je jen tak a změní vám to okamžitě život. Postupem času to bude stále méně obtížné, až se ze studené sprchy stane váš pravidelný ranní rituál. Stačí zapojit pevnou vůli. Představme si ji jako sval, který můžeme posilovat stejně jako jakýkoli jiný sval v těle. Pravidelná studená sprcha po ránu je pro naši vůli něco jako stovka kliků pro tělo. A mít pevnou vůli se pro život vyplatí. Podle výzkumů je to důležitější předpoklad pro úspěch v životě než třeba míra inteligence.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Monika Otmarová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video