Svatomartinské víno se letos na trhu objeví v rekordním množství | e15.cz

Svatomartinské víno se letos na trhu objeví v rekordním množství

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nedávno znovu zavedená tradice prodeje Svatomartinského nebo také Martinského vína si rok od roku získává čím dál více svých příznivců. Letos se na trhu objeví 2 193 000 lahví Svatomartinských vín od 122 vinařů a vinařských firem, což bude zatím nejvíce v jeho současné historii.

…a zrodilo se Svatomartinské víno

Vinobraní je pomalu chýlí ke konci a první letošní mladá vína spatřují světlo světa. Nositeli názvu Svatomartinské víno se však mohou stát pouze ta vína nového ročníku, která prošla kontrolou a splnila přísná kritéria Vinařského fondu České republiky.

Hodnocením odborných komisí prošla už všechna vína, která budou vinaři od 11. 11. prodávat pod značnou Svatomartinské. Degustátoři v Národním vinařském centru ve Valticích letos udělili tuto značku 380 vzorkům vína.

Legenda o svatém Martinovi


A kdože to vlastně byl svatý Martin, který propůjčil lahodnému víno své jméno? Martin se narodil roku 316 jako syn vyššího římského důstojníka a na přání svého otce také vstoupil do armády. Cestoval po různých místech Evropy a jednoho dne při vjezdu do vojenského tábora v Amiens uviděl spoře oděného žebráka, prosícího o pomoc.

Přestože u sebe Martin neměl nic navíc, svým mečem rozpůlil svůj vojenský plášť na dvě půlky a jednu žebrákovy podal na zahřátí. V noci se mu pak ve snu zjevil Ježíš s jeho půlkou pláště přes rameno. Po této události Martin z armády odešel, dal se pokřtít, začal zakládat kláštery a pomáhat chudým a nemocným.

Později se stal v Tours biskupem a začal být mezi lidmi velmi oblíbeným. 8. listopadu roku 397 Martin zemřel a 11. listopadu se konal jeho pohřeb. Později byl Martin Tourský prohlášen za světce.

Svatomartinské vínoAutor: Ženy - E15

Marketingový tah vyšel na výbornou


Tradice Svatomartinského vína pochází již z dob císaře Františka Josefa I., kdy čeledínům končívala sjednaná služba u sedláků a statkářů. Na svatého. Martina se vyplácela mzda, čeleď podepisovala dohodu na další sezónu nebo si hledala nového hospodáře. Vlastníci vinic pak zasedali se svými vinaři, hodnotili uplynulý rok a poprvé ochutnávali svá mladá vína.

Od roku 2005 je Vinařský fond ČR vlastníkem obchodní ochranné značky Svatomartinské, kterou mohou využít vinaři registrovaní u Národního vinařského centra, jejichž víno schválí odborná komise a které odpovídá požadované charakterizaci. S licencí získají vinaři právo používat jednotných smršťovacích záklopek a na etiketách vybraných vín vyobrazit logo s jezdcem na koni.

Martinské víno podle vinařského slovníku Víno vyráběné z ranných odrůd stejnou technologií jako Beaujolais Nouveau. Někteří vinaři se snaží obnovit tradici těchto vín a jednotně je dávat na trh na svátek sv. Martina 11.listopadu. Zdroj:http://www.vinopark.cz/slovnikPodle tradice se mladá vína z nového ročníku, která získají povolení k užívání názvu Svatomartinské mohou otevřít a začít pít teprve 11. listopadu v 11 hodin a 11 minut. Tuto událostoprovází na většině místech naší země slavnostní doprovod, spojený často s příjezdem sv. Martina na bílém koni, kulturním programem a samozřejmě koštem vybraných vzorků vín. Každý vinař, nabízející Svatomartinské víno, se navíc musí smluvně zaručit, že ani jeho Svatomartinská vína nebudou otevřena dříve, aby zvyklosti s ním spojené nebyly porušeny.

Podle odborníků se Svatomartinské víno doporučuje vypít do Nového roku, není ani vhodné k archivaci. Tradičně bývá podáváno jako příloha k , husím játrům či martinským koláčům.

Kuchařská inspirace:

Autor: Ženy - E15

Jaký bude letošní ročník?

Kvalita sklízených hroznů je na vynikající úrovni. Vlivem bezproblémového léta je zdravotní stav hroznů výborný. Stejně tak můžeme hovořit o cukernatostech. První mladá vína po prokvašení slibují velice zajímavý ročník. Velmi pěkná mohou být letos také červená vína. Hrozny modrých odrůd dosahují vysoké cukernatosti a vynikají barevností. Podle prvních degustací budou červená vína obecně hravá, příjemně ovocitá, se sametovým koncem. “ hodnotí letošní Svatomartinské víno odborníci z Vinařského fondu České republiky.

Tradičně největší množství Svatomartinských vín bude letos odrůdy Müller Thurgau (106). Z bílých vín pak nabídku doplní 39 Muškátů moravských a 22 vín odrůdy Veltlínské červené rané. Růžovým vínům se 74 víny vévodí Svatovavřinecké. Mezi červenými víny dominuje Modrý Portugal se 70 víny, červených Svatovavřineckých bude 35. Nabídku doplňuje Modrý Portugal rosé s 21 víny a Cuvée neboli směs více odrůd se 13 víny.

Autor: Ženy - E15

Kam za Svatomartinským vínem?

Svatomartinské víno představuje na jedné straně propojení s historií a tradicemi v podobě svatomartinských hodů a gastronomie, ale na straně druhé znamená po všech stránkách moderní trend. Sám Vinařský fond pořádá tradiční Svatomartinský košt v Brně, kde se 11. 11. od 11 hodin otevřou lahve prvních letošních Svatomartinských vín. Návštěvníci budou mít příležitost ochutnat 100 vín za doprovodu hudby a dalšího programu na pódiu. Vybraná vína si zde budou moci od vinařů také nakoupit. Na Svatomartinský košt navíc navážou Svatomartinské hody, během nichž si budou lidé moci za zvýhodněnou cenu vychutnávat ve vybraných restauracích v Brně speciality připravené ke Svatomartinským vínům.

V Praze Svatomartinská vína ovládnou náměstí Jiřího z Poděbrad stylově na Vinohradech ve spojitosti s tradiční pečenou husou. Více než 10 českých a moravských vinařů předvede svá mladá vína, ale i svoji nejlepší klasickou produkci. Slavnostní přípitek zde proběhne přesně v 11:11:11. Přehled všech akcí spojených se Svatomartinským i seznam vinařů a vín se známkou Svatomartinské 2012 najdete na oficiálních stránkách svatomartinskevino.cz

Tak neváhejte a zpříjemněte si odpolední čekání na příjezd Martina na bílém koni sklenkou jedinečného vínka!

Foto: svatomartinskevino.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery