Tajemství Francouzek aneb Jak si vychutnat život | e15.cz

Tajemství Francouzek aneb Jak si vychutnat život

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Potužníková (Dieta)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poznáte je podle výrazné červené rtěnky, omamného parfému a nepřehlédnutelné ženskosti. Francouzky jsou prostě šik! A i když milují jídlo, netloustnou. Jak to dělají?

Co se Vám vybaví, když se řekne Francie? Určitě skvělé víno, kvalitní sýry, exotické dobroty, jako jsou žabí stehýnka, ústřice nebo šnečí speciality, ale také máslové croissanty, dortíky, palačinky, jehněčí pečínky…

A představte si – Francouzky si to všechno vychutnávají, aniž by to na nich zanechalo jakékoli „špekaté“ stopy! Většina z nich opravdu nedrží diety, nepočítá kalorie, nemučí se ve fitness. Co tedy střeží tajemství jejich štíhlosti?

Sebevědomí především

Za vším stojí francouzský životní styl, který by se dal jedním slovem shrnout jako požitkářství. Takové skutečně Francouzky jsou! Všechno, co dělají, je musí bavit, nikdy se nepouštějí do ničeho, co znamená mnoho námahy a mizivé výsledky. Odmítají se trápit, mučit, odříkat si.

Zato k sobě samým i k životu přistupují s ohromnou láskou! Naučili je to totiž doma, kde jim už odmala ukazovali, jak může chutnat život. Každá Francouzka je i díky tomu silnou osobností a ani ji nenapadne vnímat jídlo jako prostředek pro utišování nějakých smutků. Jídlo je pro ně samo o sobě požitek, který si rozhodně chtějí vychutnávat.

Všemi smysly

Důležitá je už příprava jídla. Žádné polotovary, pochybné konzervy. Jídlo musí hrát všemi barvami a potěšit doslova všechny smysly. Proto Francouzky tak rády vaří!

I když často navštěvují své oblíbené restaurace, kavárny nebo bistra, doma vaří hodně a s láskou. Nakupují zásadně čerstvé sezonní suroviny a nechodí pro ně ani tak do obchodu jako na trhy, které najdete ve Francii na každém rohu.

Důležité jsou pro ně také bylinky – pěstují je na zahrádce nebo pro ně opět skočí na nejbližší trh. A jídlo, které nakonec uvaří, pak rozhodně považují za společenskou událost, krásně nazdobí stůl, pozvou k němu celou rodinu nebo přátele a obecně vzato se pak při stolování řídí tím, že nejlépe chutná, když jíte s těmi, s nimiž je vám dobře…

Snídaně je základ

Francouzky den samozřejmě začínají poměrně bohatou snídaní. Na svačinky moc nejsou – vycházejí z toho, že když si ráno, v poledne i večer dopřejí, co milují, nebudou mít hlad.

Přitom je dobré poznamenat i to, kolik času si na jídlo vymezují: jsou to většinou desítky minut až několik hodin. Například ještě nedávno ve Francii fungovaly dvouhodinové pauzy na oběd, aby měli všichni dost času se kvalitně najíst, ale i když se jejich pauza na oběd smrskla v poslední době „jen“ na hodinu, pořád je to dvojnásobek toho, co nám dovolují čeští zaměstnavatelé.

Oběd je kromě toho pro Francouzky největším jídlem dne, takže má vždy několik chodů. Ale pozor! Žádné tláskání, žádné přejídání, žádné obří porce. I když si dají k obědu deset chodů, nebudou přejedené, jen syté. Protože raději ochutnají hodně jídel v malém množství, než aby snědly jedno jídlo v obřím vydání. Možná je to dané i tím, že francouzská jídla jsou chuťově hodně výrazná, a člověku stačí vážně málo na to, aby si ho dokonale užil a vychutnal.

Nezbytnou součástí denního „jídelníčku“ je pak pitný režim – konkrétně litry a litry vody, která se například ve francouzských kavárnách dává ke všemu naprosto automaticky. Na sladké nápoje zapomeňte, to spíš přijde na řadu sklenička nebo dvě kvalitního vína…

Pestrý jídelníček

Francouzky milují také chuťovou pestrost. Drůbeží, jehněčí, hovězí i vepřové, ryby, mořské plody… Přílohy z celého světa a k tomu hodně zeleniny a ovoce, které jsou zvyklé podávat kromě jiného místo dezertu. Své pevné místo mají v jejich jídelníčku také mléčné výrobky.

Nebojí se experimentovat, zkoušet nové chutě, recepty, takže o monotónnosti nemůže být ani řeč. Rozumně volí i způsob přípravy jídla – žádné smažení, přepalované tuky, těžká jídla. Francouzky milují život a chtějí si ho užívat. Milují i své tělo a chtějí, aby jim dlouho a dobře sloužilo. Podle toho se k němu také chovají. Ohleduplně!!

Žádné fitko!

Ptáte se, kde nabírají fyzičku? Ve fitness centru to opravdu není. Francouzky milují chůzi! Rády korzují po ulicích, aby předvedly světu své dokonalé křivky a samy se pokochaly tím, co je kolem nich. Místo výtahu raději vyběhnou pár pater po svých. Nehoní se, užívají si, nespěchají, dopřávají si. A zcela logicky volí ten nejpřirozenější pohyb – co nejčastěji. Kromě toho věří, že žena krásní i láskou a sexem, kterého si také užívají, co se dá!

No a pak ve Francii vznikly poměrně nenáročné sporty typu pétanque, které je vytáhnou na čerstvý vzduch, do parků, za přáteli… Po hrách a povídání přijde na řadu piknik, sklenka vína a zase nekonečná pohoda!

Život plný pohody

U Francouzek doma také nenajdete osobní váhu. Proč by se stresovaly? Proč by se vážily nebo měřily? Vědí a cítí, jak jim je oblečení, jak se cítí ve svém těle a naslouchají mu.

Nedrží žádné diety a raději místo nějakého omezování berou v potaz možnosti kompenzace (když víc jím, víc se projdu) a vyznají se v umění detoxikace nebo jdou za odborníky, kteří jim několikrát do roka s detoxikací pomohou. A vůbec – nechávají se hýčkat! Na masážích, ve wellness, u kosmetiček, manikérek… Chtějí se líbit: sobě především! A o tom to asi bude: o sebelásce, spokojenosti, radosti ze života…

Autor: Jana Potužníková (Dieta)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video