Tenis - pro koho je vhodný a jak na něj? | e15.cz

Tenis - pro koho je vhodný a jak na něj?

ZDROJ: Ženy - E15

Hana Chaloupková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jeden ze sportů, které můžete začít hrát v jakémkoli věku. Vše, co potřebujete, je tenisová raketa, míček, kurty a síť. Jistě, nelze předpokládat, že se v padesáti probojujete do Světového poháru, ale objevíte elegantní sport, který spojuje fitness a zábavu. Je to příjemný, časově efektivní způsob, jak se dostat do formy a zároveň trávit čas s přáteli a lidmi ve vašem okolí. Dnes už se ani nemusíte omezovat počasím, můžete hrát venku i v krytých halách.

PRO KOHO JE VHODNÝ TENIS?

Tenis je vynikající kardio trénink, při kterém rozhýbete celé tělo. Trénuje rychlost, obratnost, oční a ruční koordinaci a motoriku. Za hodinu spálíte asi 480 kalorií, jako bonus získáte ploché břicho, procvičíte nohy, zadek, vytvarujete svaly zad, ramen a paží.

JAK NA TO?

Pokud se rozhodnete začít s tenisem, najděte si trenéra. Odnaučit se špatné návyky je totiž mnohem těžší než se naučit ty správné.

Například učit se údery při nehybném postoji vás později limituje, když se hra stane dynamickou a vy ztrácíte rychlost. Není ani ideální vyběhnout nejprve za míčem a pak se teprve připravovat na úder. Když běžíte s raketou před sebou, nemáte dost času na nápřah ve chvíli, kdy míč doběhnete. Ovšem přílišné soustředění na techniku může být kontraproduktivní, přehnaná kontrola švihu může způsobit ztrátu kontroly nad míčkem.

Před začátkem hry je důležité organismus zahřát, ideální je přijet na kurty na kole nebo dorazit rychlou chůzí. Poté provádějte výpady a cviky na uvolnění zad otáčením horní části trupu. Paže v ramenou uvolněte pohyby napodobujícími tenisové údery.

CO NA SEBE?

Jelikož se tenisu přezdívá „bílý sport“, je vhodné vybrat oblečení v bílé barvě. Muži nosí šortky, ženy obvykle sportovní sukně. K tomu triko s límečkem. V ostrém slunci se hodí kšiltovka a důležité je investovat do kvalitní obuvi – ne kvůli eleganci, ale kvůli ochraně nohou před zraněním. S výběrem rakety si nechte poradit, ale jen pro představu: Tenisová raketa nesmí být delší než 73,66 cm a rám nesmí být širší než 31,75 cm. Vypletená plocha rakety nesmí mít celkovou šířku větší než 29,21 cm a délku 39,37 cm. Více na www.babolat-tenis.cz

KDE SI MŮŽETE ZAHRÁT?

Jistě víte o tenisových kurtech ve svém okolí nebo zkuste hledat na www.protenis.cz/tenisovehaly. Pokud máte chuť uniknout každodennímu shonu, vyzkoušejte unikátní resort Čapí hnízdo. Můžete tady hrát nejen tenis, ale i golf nebo jezdit na koni.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Hana Chaloupková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video