Tip na vánoční dárky: Jak darovat na Vánoce peníze | e15.cz

Tip na vánoční dárky: Jak darovat na Vánoce peníze

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jsou situace, kdy finanční dar je vhodnější a lepší, než třeba i pečlivě vybraný či vytvořený dárek. Poetika obdarovávání tím sice trochu trpí, ale také peníze se dají darovat zajímavým způsobem.

Nevíte, co by si mohl dotyčný přát, pochybujete o svých schopnostech pro něj vybrat dobrý dárek nebo víte o obdarovaném, že peníze jsou právě to, co si v tu chvíli přeje (potřebuje) ze všeho nejvíc? I dárek v podobě peněz může být předán s dostatečnou grácií a v zajímavé formě. Prostá obálka s hotovostí nemusí být to jediné, na co se zmůžete.

Styl matrjoška

Bankovky jsou navzdory své hodnotě dárkem malým. Tedy myšleno rozměrově a hmotností. Obálka, sáček nebo malá krabička tak mohou o svém obsahu obdarovanému mnohé napovědět. Důmyslnější a také vtipnější je ale hodnotný dar malého objemu zabalit do něčeho skutečně velikého. Představte si situaci, kdy pod vánočním stromkem leží obrovská krabice v balicím papíře s velkou mašlí kolem.

Po rozbalení velké krabice ale příjemce zjistí, že uvnitř se nachází krabice ještě menší, pak ještě menší, ještě menší atd. po vzoru ruské matrjošky. Na úplně nejnižší úrovni už se může vyskytovat malá krabička či zdobená obálka s peněžním obsahem. Zábava, legrace, překvapení, ale také větší množství odpadu. Takové jsou výhody a nevýhody tohoto stylu obdarovávání.

Kytka plná peněz

Velice populárním způsobem věnování peněz je obdarování kytkou. Může to být jak nařezaná a svázaná kytice, tak klidně pokojová rostlina v květináči. Záleží na příležitosti a prostředí. Do této kytky lze vměstnat velké množství bankovek, kterými obalíte listy, květy či je přivážete ke stonku pomocí niti. Dárek pak bude vypadat svěže i bohatě zároveň.

Měšec mincí

Pohybujete-li se v prostředí s dostatkem smyslu pro humor, můžete si pro cíl svého dárku připravit velice zajímavou formu daru. Koupíte starý kožený pytlík či rovnou měšec, který pak až po okraj naplníte mincemi. Ty lze sesbírat z obsahu vlastní peněženky, nechat si vypomoci od přátel, nebo zajít do banky nebo poštu, abyste jich měli dostatek.

Tento druh daru je samozřejmě limitován konečnou finanční částkou, která nedosáhne desetitisíců, ale u menších sum lze měšec naplnit bez problémů. Pytlík plný padesátikorun přeci jen dá dohromady pěknou částku. Obdarovaný bude potěšen nápadem a podobou daru, méně už prací, kterou bude muset obětovat při rozměňování minci na nějaké vhodnější oběživo. Ale to je přeci ten žert.

Obraz

Dalším esteticky zajímavým nápadem je vytvoření obrazu z bankovek. Je samozřejmě nutné hlídat, aby nedošlo k poničení peněz, nicméně jejich jemné přilepení či přišpendlení k podkladové čtvrtce, zatlačení sklem a zarámování bankovky nezlikviduje. Vyhrát si můžete s rozesetím peněz do různých obrazců v podobě koláže, nebo je pěkně geograficky položíte, aby vynikl objem darované částky.

Etiketa

Jinou možností využití je vytvoření etikety z bankovky, kterou můžete polepit prakticky cokoli. Stačí peníz zabalit do potravinářské fólie, aby nedošlo k jeho zničení, poté nalepit např. na lahev od vína, pivní flašku, na obal čokolády atd.

Fantazii se meze nekladou. Zde je ale vhodné lepit pouze jedinou bankovku, nikoli celý štos. Tento způsob se tak hodí k předávání menších finančních částek.

Bankovky místo balícího papíru.Autor: Ženy - E15

Oříšek pro popelku

Dobrou fintou je zabalení jedné bankovky (více se nevejde) do skořápky od vlašského oříšku. Nejdřív je třeba velice pečlivě ořech rozlousknout tak, aby nedošlo k poškození (rozdrcení, úplnému oddělení) jeho skořápky, a pochopitelně vyndat obsah.

Poté se bankovka přehne do malého čtverečku tak, aby zabíral co nejmenší prostor, vloží do skořápky a několika kapkami sekundového lepidla obě půlky slepí.

S lepidlem se musí ale opatrně, aby neponičilo bankovku či nebylo na skořápce oříšku vidět. Překvapení by se tím zkazilo. Jinou možností je skořápku obvázat drátkem, kterým se pak dá ořech zavěsit na stromek jako jakákoli jiná ozdoba.

Peněženka jak od Indiánů

Asi nejméně pracným a nápaditým způsobem věnování peněz, který je ovšem stále lepší jak zprofanovaná obálková metoda, je darování peněženky, samozřejmě s patřičným obsahem. Dárek v podobě peněženky mnohé potěší už sám o sobě. Co teprve, najde-li v ní obdarovaný patřičný obnos?

Pokud máte ještě nějaký tip nebo nápad, přispějte svou troškou do diskuze a inspirujte ostatní čtenáře.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery