Tip na výlet – národopisné muzeum v Přerově nad Labem | e15.cz

Tip na výlet – národopisné muzeum v Přerově nad Labem

Denisa Streublová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud nechcete vánoční svátky strávit s rodinou doma u televize, vypravte se do Přerova nad Labem. Nachází se tam čtvrtý nejstarší skanzen v Evropě, jehož vznik inicioval princ Ludvík Salvátor z toskánské větve Habsburků již v roce 1895.

Historie skanzenu


Prvními domy ve skanzenu byla panská kovárna a rychta. Výstavní objekt upravený na „staročeskou chalupu“ byl v roce 1900 poprvé zpřístupněn veřejnosti. Během 20. století měl skanzen pohnutý osud, za 2. světové války sloužil jako dočasné ubytovna pro vysídlené obyvatelstvo. V roce 1967 byla staročeská chalupa opravena a znovu otevřena pro veřejnost, tentokrát už pod jménem Polabské národopisné muzeum.

V chalupě byla umístěna část bohatých národopisných sbírek z poděbradského muzea. V areálu se objevily i další stavby – studna přenesená z Nymburku, zvonička z nedalekých Kozovaz či sušárna na ovoce z Břístve. Muzeum tak začalo plnit i záchrannou funkci. Na začátku 70. let byl skanzen rozšířen ještě o myslivnu, její hospodářské zázemí a přilehlou zahradu. Do rohu zahrady pak přibyl patrový chmelový špýchar. Jednoduché původní vjezdy do dvora myslivny nahradily kopie dvou selských bran z Českobrodska a z Poděbradska, na zahradě byl založen sad starých ovocných odrůd a celé prostranství muzea osázeno stromy a okrasnými keři.

Autor: Ženy - E15


Rozšiřování skanzenu trvalo až do roku 1982, od té doby probíhá výstavba a rekonstrukce jednotlivých staveb a objektů. Většina staveb a muzejních předmětů pochází z okresu Nymburk.


Průvodce skanzenem


Jak byl skanzen postupně rozšiřován, můžeme jej rozdělit na tři části - areál národopisného muzea, kde nalezneme staročeské chalupy včetně té úplně první. Mimo chalup se zde nacházejí i roubené hospodářské stavby a několik drobných staveb různých funkcí (úly, studně, atd.). Součástí tohoto okruhu je i barokní socha světce.

Druhým okruhem je areál panských staveb, myslivna a bednárna. K bednárně přiléhá stará škola, zastřešená sedlovou střechou krytou dřevěným šindelem. K myslivně s hospodářským dvorem jsou po obou stranách přistavěny původem starší klenuté brány zděné konstrukce. Prostor před panskými stavbami dotváří veřejná studna z Dobrovice a socha sv. Jana Nepomuckého z Poděbrad.

Autor: Ženy - E15


Třetí okruh, který se nachází pod bednárnou, je nejnovější a jeho základem jsou přízemní chalupy. Orientace a upořádání staveb vychází z obvyklého řazení usedlostí kolem návesního prostoru obcí středního Polabí.

Vánoční expozice


Skanzen nabízí pohled do života lidí v 18. a 19. století. Expozice je obměňována podle ročního období. V současné době (až do 30.12.2009) nabízí expozici vánočních zvyků. V interiérech všech chalup nalezneme výjevy předvádějící starobylé zvyky a obyčeje v čase adventu a v období od vánočních svátků do Tří králů.

V bednárně vedle školy je expozice betlémů, tradičních vánočních ozdob a historický průřez vývojem hraček (v rámci nově instalované výstavy „Dětské hračky a knížky pod vánočním stromečkem 1900-2000“). Dozvíte se o původu vánočních tradic a obohatit můžete i svůj sváteční stůl, neboť výstava nabízí i recepty na tradiční staročeské sváteční pokrmy.

Praktické informace


Polabské muzeum je v prosinci otevřeno od pátku do neděle od 10 do 16 hodin. Dospělí zaplatí za vstup 50 Kč, důchodci, děti od 6 let a studenti 30 Kč. Děti mladší 6 let mají vstup zdarma. Do areálu muzea můžete i se svými čtyřnohými přáteli, pokud je budete mít na vodítku a s náhubkem, za jejich vstup zaplatíte 20 Kč.

Autor: Denisa Streublová
27. prosince 2009

Autor: Denisa Streublová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video