Tip na výlet: Brno | e15.cz

Tip na výlet: Brno

Jana Michlová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přestože Brno vždycky stálo a vždycky bude stát ve stínu svých důležitějších sousedů, stojí za bližší pohled - a to i v zimě. Zkusíme vám nabídnout, co můžete v Brně vidět za jeden den.

Když se mu ještě říkalo Brünn a v módě bylo mluvit v něm německy, zastiňovala ho Vídeň, od dob vzniku Československa vzhlíží pro změnu k Praze. Ve středověku zase soutěžilo s mnohem bližší a moravštější Olomoucí.

Brno je nejen v zahraničí známo především areálem Výstaviště, který rájem pro obdivovatele funkcionalistických staveb i pro obchodníky. Možná právě na tuto obchodnickou tradici v posledních letech navazuje překotná výstavba nákupních center, a tak se Brno stalo opravdovým městem nákupů, přesně jak tvrdí mnohé reklamní billboardy. Pokud hledáte spíše než hektickou atmosféru nákupního centra klidnější potravu pro duši, vydejte se při své návštěvě Brna do středu města.

Secese i novogotika


V samém srdci Brna stojí historická budova Hlavního nádraží, kolem jehož plánované přestavby a přesunu zuří už několik let urputné boje. Ty ponecháme místním a podíváme se na nedaleký vrch, kde stojí katedrála svatého Petra a Pavla, familiérně zvaná Petrov.

Na tomto místě býval pravděpodobně v 11. a 12. století původní brněnský hrad (nynější hrad a pevnost Špilberk se rozkládá na sousedním kopci) s románskou bazilikou, která byla později přestavěna na gotický chrám. Ten však nebyl zcela dokončen – například na věže už vůbec nezbyly peníze. V předcházejících stoletích proběhlo několik rekonstrukcí katedrály, ale dvě věže, které nyní neodmyslitelně patří k siluetě Brna, byly vybudovány teprve při novogotické přestavbě chrámu v roce 1905. Petrovská katedrála je kromě zdobného interiéru a mnoha skvostů známa tím, že její zvony vyzvání poledne už v jedenáct. Podle pověsti se tímto trikem Brno ubránilo dobytí švédskými vojsky za třicetileté války, když si Švédové dali za úkol dobýt Brno do pravého poledne, a jistě by se jim to také při výrazné početní přesile povedlo, nebýt pohotového zvoníka.

Centrum města


Hlavní tepnou Brna, vedoucí od nádraží, je Masarykova ulice plná obchodů, která ústí přímo na nejznámější brněnské náměstí lidově zvané Svoboďák. Náměstí Svobody je považováno za pomyslný střed a centrum celého města. Jeho historie se datuje už ze 13. století a konaly se na něm trhy. Postupem času narůstal počet měšťanských domů zde vybudovaných a s tím i prestiž náměstí.

Na konci 19. století při rozsáhlé přestavbě brněnského historického centra, které bylo do poloviny 19. století uvězněno v hradbách, byla zbourána velká část náměstí včetně kostela svatého Mikuláše, a od té doby je celkový ráz náměstí v novorenesančním slohu. Starý kostel dnes na náměstí připomíná už jen jeho půdorys, vyznačený v dlažbě tenkou měděnou linkou.

Dalším měděným dílem na náměstí Svobody je velká kašna z roku 2006, kruhový objekt, který je obklopen verši brněnského básníka Jana Skácela.

Autor: Ženy - E15


Výraznou připomínkou nepopiratelně chaotické brněnské architektury se stal skleněný palác Omega, který od začátku jednadvacátého století matně září mezi novorenesančními fasádami náměstí Svobody. Vtipným řešením architektů bylo stvoření průchodu mezi dvěma paláci a tak můžete Omegou projít do Alfy.

Alfa pasáž je jediná opravdová brněnská ulice uvnitř domů, plnohodnotná pasáž. Pochází ze třicátých let dvacátého století a z velké části je dílem architekta Bohuslava Fuchse. Velmi výrazná a členitá vysoká budova, která se tyčí nad pasáží, se mezi starší domy v okolí díky stupňovitým nejhořejším patrům zařadila tak nenápadně, že dokud nezvednete hlavu, pravděpodobně si neuvědomíte, jak je celá stavba veliká.

V Alfa pasáži najdete nyní v prostorách někdejšího kina Alfa proslavené HaDivadlo, večer se vám bude hodit přítomnost Metro Music baru, a utrmácené výletníky přes den kromě jiných obchodů neobyčejně potěší čokoládovna - a to nejenom dobrotami, které vám nabídne, ale i velmi zajímavě řešeným interiérem.

Funkcionalismus - ztracený a znovu nalezený


Když se od pasáže Alfa vydáte z kopce dolů Kobližnou ulicí, projdete kolem řady takzvaných hladových oken, která jsou obsypaná nejen přes den, ale i v noci - to se sem stahují hladoví návštěvnící barů a hospod z centra. Na spodním konci ulice nemůžete přehlédnout obchodní dům Centrum - další z výrazných brněnských funkcionalistických staveb, které stojí nejen za prohlídku zvenčí, ale i návštěvu a prohlídku. Nedaleko tohoto obchodního domu se nachází městský park Koliště.

Autor: Ženy - E15

 
Kromě stromů a ptactva zde najdete i jednu specialitu - Zemanovu kavárnu, budovu, která byla vybudována v roce 1926 podle návrhu Bohuslava Fuchse jako jedno z prvních funkcionalistických děl nejen v Brně, ale i v celém Československu. O třicet let později byla kavárna zbourána při stavbě Janáčkova divadla, také poměrně specifického brněnského projektu.

To, že ze světa zmizelo tak významné funkcionalistické dílo, ovšem řadu let trápilo řadu lidí, a tak se po revoluci, v roce 1991, poprvé objevila myšlenka tuto kavárnu obnovit. V následujícím roce myšlenku podpořili představitelé města a tak byla 24. března 1995, v den stého výročí narození Bohuslava Fuchse, replika původní kavárny slavnostně odhalena. Pro veřejnost byla kavárna otevřena 15. dubna 1995.
 
Autor: Ženy - E15


Interiér se maximálně snaží respektovat dobové prvky celé stavby, bílé omítky jsou doplněny replikami mosazných světel a atmosféru 20. let minulého století podporuje i dubový atypický nábytek a židle klasické značky Thonet. Kavárna se postupem doby stala samozřejmou součástí parku a díky jejím velkým proskleným oknům si můžete užít zimní atmosféru parku i teď v zimě, a přitom být v teple.

Autor: Jana Michlová
5. února 2010

Autor: Jana Michlová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video