Tip na výlet: Z Pálavy až do Lednice | e15.cz

Tip na výlet: Z Pálavy až do Lednice

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čistá příroda, nádherná krajina, příjemní lidé, krásné pamětihodnosti a spousta kvalitního vína. Tak by se dal charakterizovat kraj napůl cesty z Brna do Mikulova.

Pokud vás láká výlet na Jižní Moravu, nemůžete minout dominantu jinak rovinatého kraje – Pálavské vrchy – a nedaleko umístěný malebný zámek Lednice se všemi svými pamětihodnostmi a poutavým okolím. Chcete-li si rovněž zpříjemnit cestu pochutnáním si na dobrém moravském víně, nezapomeňte se zastavit alespoň v jednom z mnoha vinných sklípků, kterými je celá oblast doslova prošpikována.

Doprava a zázemí


Krajinný profil oblasti našeho zájmu je v podstatě rovinatý. Z toho se dá vyvodit, že pohyb po něm je velice nenáročný. Pěší pochody jsou zde podporovány mnoha turistickými stezkami, které vedou čistou přírodou a malebnou krajinou.
 
Na své si ale přijdou zejména cyklisté, na něž zde čeká síť cyklostezek a minimum kopců, do kterých by bylo třeba šlapat. Celý výlet se dá pochopitelně rovněž absolvovat autem, i když tím se připravíte o velké množství požitků z přírodních krás a pohybu v nich.

Autor: Ženy - E15


Celková infrastruktura je zde na dobré úrovni. V oblasti je dostatek kempů, penzionů, hotelů i restaurací, přesto se vyplatí si místo rezervovat a nespoléhat na výjezd naslepo.

Tato část Jižní Moravy je turisticky frekventovaným místem, takže se nárazově může stát, že jinak dostačující kapacity budou vyčerpány. Rovněž je možné počítat s půjčením sportovního vybavení za přijatelné ceny. Pokud se tedy nechcete vláčet s rodinnými bicykly přes půl země, můžete si kola půjčit v každém větším ubytovacím zařízení.


Pálavské vrchy

Asi padesát kilometrů jižně od Brna se nachází rozsáhlý komplex vápencových útvarů, který vystupuje z klasické jihomoravské roviny. Nazývá se Pálavské vrchy a dostat se k nim autem můžete z Brna i Mikulova pohodlně po hlavní silnici na Vídeň. Plánujete-li pěší či cyklistický výlet, vhodný start bude z blízké obce Pasohlávky, která disponuje jedním z největších autokempů v republice. Kromě ubytovacích i stravovacích služeb si zde můžete půjčit i kola.

Po turistické stezce projedete (projdete) romantickou krajinou po březích vodní nádrže Nové Mlýny a v jedné části cesty budete dokonce vodní překážku překonávat po hrázi tvořenou méně frekventovanou silnicí. Kdo viděl český film Bobule, ihned si známé panorama připomene. Tato cesta vás dovede až na úpatí kopců, kde se rozkládá historicky proslulá obec Dolní Věstonice, odkud pochází slavná Věstonická Venuše. I z toho důvodu se zde krom občerstvení vyplatí navštívit místní archeologické muzeum.

Autor: Ženy - E15


Odtud můžete pokračovat pěšky vzhůru na vrchol skalnatých útvarů. Zde naleznete nejen panenskou přírodu, díky níž je Pálava Chráněnou krajinnou oblastí (CHKO), ale rovněž i hradní zříceniny, které se nacházejí po celém dlouhém hřebeni masivu. Z vrcholu se vám nabídne nádherný pohled na širé okolí plné malých vesnic, velké vodní nádrže a samozřejmě také vinic. Po vrstevnici pak můžete projít všechny hradní zříceniny a vrátit se zpět ke svým kolům.

Směr Lednice


Z Dolních Věstonic pojedete opět po březích nádrže Nové Mlýny a cestou minete obec Pavlov, která se proslavila svým kvalitním vínem. Lákadlo v podobě mnoha vinných sklípků lemujících cestu je opravdu značné. Cesta dále pokračuje kolem řeky Dyje po cyklostezce, která vás po průjezdu tichým a klidným lesíkem vyvede přímo v obci Lednice. Jen pár kroků od ústí cesty se nachází hlavní turistické lákadlo v podobě lednického zámku.

Autor: Ženy - E15


Zámek Lednice patří k jedněm z nejnavštěvovanějších zámků v naší domovině. Od roku 1996 je Lednice jakožto součást Lednicko-valtického areálu zapsaná na Seznam světového kulturního a přírodního bohatství UNESCO.

Prohlídka zámku se dělí na tři okruhy, na něž je kvůli návalu turistů třeba zakoupit lístky s alespoň hodinovým předstihem. Je už jen na vašem uvážení, jestli si vystačíte s prohlídkou prvního a nejdůležitějšího okruhu, nebo zainventujete prostředky i do ostatních okruhů.

Nejen zámkem je Lednice živa


V okolí zámku se rozprostírají nádherné zámecké zahrady, které byly vytvořeny ve francouzském stylu. Jejich prostředí přímo vybízí k procházce, posezení na lavičce i posvačení. Hned u zámku se nachází zámecký skleník, který za rozumný peníz nabízí okruh o délce 92 a šířce 13 metrů, v němž se šlechta s radostí procházela. Nyní se jím můžete projít i vy a pokochat se velkým množstvím květin, keřů i stromů.

Autor: Ženy - E15


V zámeckém komplexu naleznete také expozici akvária Malawi, kde můžete na vlastní oči spatřit podvodní svět exotických mořských i sladkovodních ryb a nejrůznější havěti. Druhým nejvýznamnějším a nejnavštěvovanějším cílem v Lednici je asi dva kilometry vzdálený minaret, který zde byl vybudován Lichtenštejny z důvodů, o kterých historikové vedou spory s lidovými povídačkami.

Minaret


K bezmála 60 metrovému minaretu, na jehož vrchol vede přesně 302 schodů, se dostanete příjemnou procházkou skrze park, vybudovaný pro změnu v anglickém stylu.

Procházka a náročnější výstup vyvrcholí nádherným panoramatem, v kterém uvidíte celou zámeckou zahradu a její okolí jako na dlani. Pokud máte již chození dost, můžete se od i k minaretu nechat svézt koňským spřežením, nebo plout na loďce přes umělé vodní dílo, které celou zahradou křižuje.

Autor: Ženy - E15


Tímto byly zmíněny všechny hlavní body, které si na svém výletě po této části Jihomoravského kraje nesmíte nechat ujít. Pálava, Lednice i Nové Mlýny toho samozřejmě nabízejí mnohem více.

To ale znatelně překračuje limity tohoto článku i jednodenního až dvoudenního výletu. Pokud chcete objevovat všechny krásy této oblasti, musíte počítat s mnohem delší dovolenou, než je jeden krátký víkend.

Autor: Josef Kraus
12. srpna 2009

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video