Tipy na výlet: Mikulov | e15.cz

Tipy na výlet: Mikulov

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po výletu v Pálavské oblasti a Lednici se dostáváme k další výrazné turistické destinaci Jižní Moravy - Mikulovu. Toto sedmitisícové příhraniční město oplývá historickými památkami, krásnou přírodou a dobrým vínem.

Plánujete-li s končícím létem, kdy je stále ještě příjemné počasí, nějaký ten víkendový výlet, může být městečko na samém okraji naší vlasti zajímavým cílem. Rovněž posezónní opadnutí turistického zájmu může být pro leckoho dobrým motivem k tomu, aby do Mikulova zavítal právě v tuto dobu.

Na Vídeň


Mikulov je posledním městem na území České republiky při hlavním silničním tahu z Brna na Vídeň. Od toho se odvíjí dobrá dopravní dostupnost, kdy se nabízí cestování autem, autobusovou dopravou i na kole či pěšky. Město můžete navštívit v rámci jednodenního výletu z Brna nebo Pálavské oblasti, která je bohatá na ubytovací kapacity a další turistickou infrastrukturu.

Cyklistický či pěší výlet se dá zpříjemnit návštěvou mnoha příjemných sklípků lemujících vinnou cyklostezku. Cestujete-li zdaleka, vyplatí se vám investice do noclehu v samotném Mikulově nebo jeho blízkém okolí. V současnosti jsou ceny ubytování na velice příjemné úrovni a ani uprostřed turistické sezóny zde nebývá předraženo. Během prázdnin je ale lepší dopředu lůžka rezervovat.

Památky lahodící oku historika


Písemné záznamy o městě Mikulově sahají až do 12. století. Jeho výhodná poloha mezi Vídní a Brnem z něj dělala důležité obchodní i strategické místo. To mělo za následek rozvoj města, jehož dnešní centrum vzniklo na konci 16. století. Mezi hlavní turistická lákadla historického středu Mikulova patří náměstí, kde se nachází dům U Rytířů, kašna a Sousoší Nejsvětější trojice.

Autor: Ženy - E15


Dům U Rytířů je zajímavý především tím, že jeho stěna je zdobena renesančními sgrafity. Milovníky architektury jistě zaujme i jeho nárožní čtyřboký arkýř. Dominantou náměstí je bezesporu barokní sloup, který je vidět už z dálky. Pochází z první poloviny 18. století a nese jméno Sousoší Nejsvětější trojice, kterýžto výjev také zobrazuje. Místní jej ale většinou nazývají morovým sloupem.

Zámek a hrad


Kdo někdy Mikulovem alespoň projížděl, musel si všimnout jeho dominanty (v noci značně osvětlené) v podobě zámku na skalním útesu uprostřed města. Jakkoli si milovníci zámkové turistiky na své přijdou, nelze tento objekt ani zdaleka srovnávat s blízkými zámky Valtice a Lednice.

Ten Mikulovský totiž do značné míry utrpěl odchodem německé armády v roce 1945, kdy zámek do základů vyhořel, což se navzdory péči památkářů projevilo na chudém interiéru i nepříliš poutavé expozici.

Autor: Ženy - E15


Tento fakt ale vedl k tomu, že vstupné do zámku je oproti jiným jihomoravským konkurentům podstatně nižší. Vyplatí se tak projít alespoň dvě zámecké trasy, přičemž v jedné z nich na vás čeká výstava historického vinařského náčiní spolu s druhým největším renesančním sudem na víno v Evropě. Nedaleko zámku můžete vylézt na Kozí hrádek, což je dělostřelecká věž z 15. století. Její zajímavost spočívá především v úchvatném výhledu na město i jeho malebné okolí.

Náboženské památky


Milovníci církevních staveb se v Mikulově budou cítit jako v nebi. Ve městě naleznete k prohlédnutí zajímavý kostel sv. Václava, sv. Jana Křtitele i pravoslavný chrám sv. Mikuláše. Nejvýznamnější je ale kostel sv. Šebestiána s nedalekou samostatnou zvonicí, který se nalézá na vrcholu Svatého kopečku. Kostel je ale bohužel veřejnosti přístupný pouze v době Mariánské poutě, která se koná první neděli v září.

Autor: Ženy - E15


Samotný Svatý kopeček představuje další z hlavních dominant Mikulova. Při cestě na jeho vrchol, který přesahuje výšku 360 metrů nad mořem, můžete potkat nejen spoustu chráněných a vzácných druhů rostlin a zvířat, díky nimž bylo toto území vyhlášeno přírodní rezervací, ale také řadu soch. Ty jsou součástí křížové (pašijové) cesty. Kolem nich pak prochází poutní procesí směrem k vrchu kopečku.

Jeskyně i mrtvoly


Významným architektonickým dílem je bývalý kostel sv. Anny hned vedle hlavního náměstí, který byl v polovině 19. století přestavěn na hrobku rodiny Dietrichsteinů.

Mrtvé lze ale nalézt i na jednom z nejvýznamnějších českých židovských hřbitovů, kde se nachází na 4 000 náhrobků. Za minimální vstupné zde dostanete k prohlídce i výklad průvodce. K židovské historii města pak patří ještě synagoga a židovská čtvrť.

Autor: Ženy - E15


Pokud máte již historických a kulturních památek dost, můžete se vydat krátkou procházkou k Jeskyni Na Turoldu. V ní lze absolvovat téměř hodinovou prohlídku se zkušenými průvodci. Jeskyně je zajímavá nejen svými přes kilometr dlouhými chodbami a typickou nerostnou výzdobou, ale také tím, že poskytuje zimoviště netopýrům. Při prohlídce se ale připravte na to, že uvnitř jeskyně je konstantní teplota 8°C, takže v létě bývá teplotní šok opravdu pořádný.

Mikulov, turistům nakloněný

Výše uvedené atrakce vystačí návštěvníkům minimálně na jeden plný celodenní výlet. Mikulov ale nabízí i spoustu dalších možností rekreace, poznání a zážitků.

Autor: Ženy - E15


Celé okolí je doslova poseto vinnými sklípky, takže pokud holdujete tomuto moku, můžete ochutnávky spojit s další populární činností – cyklistikou – a využít tak síť vinných cyklostezek. Na sportovce tu dále čekají koupaliště, sportovní haly, bowling, střelnice atd.

Již bylo v článku několikrát zmíněno, že vstupné do konkrétních historických i přírodních památek je na příjemně nízké úrovni. Nadto Mikulov vychází vstříc dětem, studentům i důchodcům pomocí nejrůznějších slev.

Za vstupy tak zde na rozdíl od jiných turistických středisek příliš peněz neutratíte. Ostatně podobně na tom budete i s placením za ubytování, stravování a další služby. Vše je na rozumné cenové i kvalitativní úrovni.

Autor: Josef Kraus
6. září 2009

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video