Tramvaj noci: Křest nové knihy Jana Saudka | e15.cz

Tramvaj noci: Křest nové knihy Jana Saudka

Pavel Vrba

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
„Všichni jedeme noční tramvají až do konečné stanice. Lidé přistupují a zase odcházejí, někteří s námi chvíli jedou společně.“ Slova jsou citací samotného autora, kterými při křtu uváděl svou již čtvrtou  knihu s názvem: Tramvaj noci.

Autor jí pojal jako upřímnou zpověď formou povídek, ze života a vzpomínek člověka, který strávil čtyřicet let svého života na pražském Žižkově.

A protože zájem novinářů i veřejnosti o samotné představení novinky byl nemalý, dá se očekávat, že i tato kniha se – stejně jako předcházející tři – stane velikým lákadlem pro všechny příznivce a obdivovatele Jana Saudka.

Autor: Ženy - E15


Křest proběhl ve středu, 22. ledna 2009, v Saudek Gallery na Praze 1, ve velmi příjemné komorní atmosféře. Kmotrem knihy se stal Ivan Mládek, který se při uvítacím slovu tyčil nad ostatními, jako věž nedalekého Týnského chrámu, zatímco mistra nebylo chvílemi přes hradbu těl novinářů a fotografů téměř vidět.

Autor: Ženy - E15


Samozřejmě tam ale byl. Ikona české fotografie, věhlasný umělec, skutečná celebrita a zosobnění žijícího národního pokladu v člověku, který ale nezapoměl člověkem zůstat.

Přestože sláva jeho tvorby už dávno přesáhla hranice naší republiky, sám Jan Saudek působil jako příjemný a otevřený člověk, který s novináři a hosty komunikoval místy až „čtverácky“ a už od svého příchodu nešetřil humorem a dobrou náladou.

Autor: Ženy - E15


Bezprostředně po samotném křtu sám knihu krátce představil, vypíchl některé své oblíbené pasáže, poskytl několik rozhovorů na kameru a mimo jiné seznámil přítomnou společnost se svým unikátním receptem, jak snadno a rychle zhubnout – bezdomovci. Cestou do galerie ho prý zastavilo postupně několik z nich a jelikož každému z nich věnoval „kilo“, byl v mžiku o spoustu „kil“ lehčí.

Autor: Ženy - E15


Poté se již cele odevzdal zástupu fanoušků, kteří dychtili po mistrově podpisu na nové knize, plakátu, nebo reprodukci některé z mistrových fotografií.

Autor: Ženy - E15


Oporou Jana Saudka byla po celou dobu jeho stávající partnerka a srdcová dáma - Pavla Hodková, v doprovodu jejich vytouženého syna Matěje.

Působila stejně přirozeně a mile, jako její partner a v jeden okamžik se jí podařilo naprosto strhnout veškerou pozornost fotoaparátů a kamer na sebe, když v průběhu podepisování poskytla svému Matějovi „zvláštní formu mateřského cateringu“. Sedíce při tom pod díly svého partnera, působila jako zosobnění myšlenky vystavených děl – že vše, co vychází z přírody, je přirozené a krásné.

Autor: Ženy - E15


Jelikož byl křest spojený zároveň i s druhými narozeninami Saudek Gallery, byly při té příležitosti přítomným představeny i zcela nové a unikátní fotografie, na kterých mistr zcela oproti svým dřívějším zvyklostem zachytil různé výrazné české osobnosti, ze světa filmu, divadla, hudby, ale i sportu.

Autor: Ženy - E15


Z rámů tak na hosty shlížely v úžasných kompozicích např. pánově Hapka a Horáček, herec Pavel Liška, nebo Barbora Špotáková, která se svým oštěpem v pojetí Jana Saudka působila jako samotná Pallas Athéna.
Další novinkou oproti dřívějšímu systému byla možnost zakoupit si většinu z vystavených děl, přímo na místě.

Autor: Pavel Vrba
Foto: Michael Streubl

24. ledna 2009

Autor: Pavel Vrba

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video