Uvažujete o koupi auta? Inspirujte se našimi tipy! | e15.cz

Uvažujete o koupi auta? Inspirujte se našimi tipy!

Hana Chaloupková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vybrat si nové auto není snadné. Zvlášť v dnešní době, kdy se automobilky předhání ve výbavách a nabízí desítky možností při sestavování vozu. Nakonfigurovat si vůz podle vašich představ je velmi zábavné, a i když neuvažujete o koupi, zkuste si někdy vůz na stránkách výrobce sestavit.

1. KDYŽ JSTE NEZÁVISLÁ A BEZ ZÁVAZKŮ

AUTA S VYSOKÝM FLIRT-FAKTOREM

OPEL ADAM

Sportovní, zábavné a přitom elegantní městské auto, které si můžete sestavit podle vašich představ až do 27 barevných kombinací karoserie a přizpůsobit barvy interiéru, ráfků a ozdobných fólií.

V základní verzi se prodává za 254 900 Kč a vyrábí se ve třech designových stylech - nabitý SLAM, zábavný JAM a stylový GLAM s prosklenou pevnou střechou. Pro snadnou jízdu ve městě lze nastavit program City s citlivějším posilovačem řízení pro jednodušší manévrování. Parkování s Adamem pro vás nebude problém, dokáže sám najít místo a sám do něj zaparkuje.

Impozantní jsou i 4 světelné motivy stropních panelů v interiéru, např. hvězdná obloha nebo modré nebe, a systém osvětlení interiéru, který oceníte hlavně při jízdě v noci. Multimediální systém IntelliLink s dotykovým LCD displejem na palubní desce snadno propojíte se svým smartphonem a můžete přehrávat hudbu nebo používat oblíbené aplikace.

Vychytávka: Monitorování mrtvého úhlu SBSA, který upozorní na jiné vozidlo.

Spotřeba u benzinové verze s 5st. manuální převodovkou 1.2 (52 kW/70 k):

 • Město 7,1 l/100 km
 • Mimo město 4,2 l/100 km
 • Kombinovaná 5,3 l/100 km

www.opel.cz

OPEL ADAMAutor: Ženy - E15

VOLKSWAGEN BEETLE CABRIOLET

Legendární auto, které se poprvé rozjelo v roce 1949, je symbolem svobody a radosti. Jezdí po celém světě, v různých stadiích opotřebení, a zdá se být nesmrtelné. Nejlevnější verzi vozu s motorem 1,2 TSI s manuální převodovkou pořídíte za 494 900 Kč, ale protože Beetle není jen auto do města, tato verze vám nejspíš nebude stačit.

Proti svým předchůdcům je tento model širší i delší, a proto více komfortnější i pro cestující na zadních sedadlech. Větší je také zavazadlový prostor. Střecha se otevírá a zavírá automaticky i za jízdy při rychlosti do 50 km/h. Beetle Cabriolet je vybaven systémem ochrany při převrácení vozu.

Vychytávka: Větrný štít, který při jízdě s otevřenou střechou omezuje průvan.

Spotřeba u benzinové verze 1,2 TSI (77 kW/105 k) s 6st. převodovkou:

 • Město 7,8 l/100 km
 • Mimo město 5,2 l/100 km
 • Kombinovaná 6,1 l/100 km

www.volkswagen.cz

VOLKSWAGEN BEETLE CABRIOLETAutor: Ženy - E15

2. KDYŽ PODNIKÁTE

AUTA JAKO DOPLNĚK

MERCEDES BENZ A

Elegantně sportovní vůz, plný dokonalých detailů. Základní verzi pořídíte za 536 030 Kč. Mercedes řady A má náhon na přední kola (v zimě se to hodí) a technologické vychytávky, které oceníte hlavně kvůli bezpečnosti. Například systém varování před kolizí, jenž rozpozná příliš malý odstup od dalšího vozidla a v případě nebezpečí podporuje brzdění. Hlídá i nebezpečí zadního nárazu a varuje zvukově i vizuálně. Při dlouhých cestách jistě oceníte asistenta bdělosti.

Vychytávka: Asistent jízdy v pruzích, který rozvibruje volant.

Spotřeba u verze s manuální 6st. převodovkou A 180 (90 kW/122 k):

 • Kombinovaná 5,5–5,8 l/100 km

www.mercedes-benz.cz

MERCEDES BENZ AAutor: Ženy - E15

ŠKODA SUPERB – PREZIDENTSKÉ AUTO

Pokud hledáte pohodlné a komfortní manažerské auto s bohatou výbavou už v základní verzi, můžete mít vlajkovou loď Škodovky za 544 900 Kč. Škody Superb jsou vyráběny v několika stupních výbavy: Comfort, Ambition, Elegance, Exclusive a Greenline – verze šetrná k životnímu prostředí s nízkou spotřebou paliva.

Superb má spoustu technických novinek, zajímavé je např. střešní okno vybavené solárními články, které dodávají elektrickou energii pro pohon ventilátoru klimatizace. S parkovacím asistentem je možné Superb snadno zaparkovat na místě, které je delší jen o 60 cm než samotný vůz.

Vychytávka: Systém TwinDoor umožňuje otevírat jen víko nebo celé páté dveře pro pohodlnější nakládání objemných předmětů.

Spotřeba u benzinového motoru 1,4 TSI (92 kW):

 • Město 7,8 l/100 km
 • Mimo město 4,9 l/100 km
 • Kombinovaná 5,9 l/100 km

ŠKODA SUPERBAutor: Ženy - E15

PEUGEOT 308

Nejčerstvější nositel ocenění „Car of the Year“ 2014 z letošního autosalonu v Ženevě, zvolený porotou novinářů z 22 evropských zemí. V základní 5dvéřové verzi ho koupíte za 320 000 Kč. Nový Peugeot má velmi příjemný a prostorný interiér se zmenšeným volantem, který značně usnadňuje ovládání vozidla.

Přístrojová deska je zvýšená a má jednoduchý a přehledný design. Ve středovém panelu je zabudovaný velký dotykový displej s úhlopříčkou 9,7“ pro ovládání funkcí vozu, který můžete propojit s externím zařízením nebo přehrávačem. Z bezpečnostních prvků má Peugeot 308 díky zabudovanému radaru systém varování při riziku srážky a automatickou funkci brzdění při hrozící kolizi.

Vychytávka: Elektrický posilovač řízení pro lepší ovladatelnost vozu ve městě.

Spotřeba pro verzi ACCESS 1,2 l (82 k) s manuální 5stupňovou převodovkou:

 • Město 6,3 l/100 km
 • Mimo město 4,2 l/100 km
 • Kombinovaná 5,0 l/100 km

www.peugeot.cz

PEUGEOT 308Autor: Ženy - E15

3. KDYŽ MÁTE RODINU

AUTA, KTERÁ JSOU PROSTORNÁ

KIA CARENS

V bezpečnostním testu automobilu Euro NCAP 2013 získala Kia Carens označení nejbezpečnějšího MPV (maximální počet 5 hvězdiček), což je jedno z měřítek, která jistě oceníte při převážení vašich dětí. Kiu Carens můžete mít ve verzi se 7 sedadly a její interiér je neuvěřitelně variabilní, takže hravě převezete děti v autosedačkách, kočáry, hrací kočáry, odrážecí motorky i psa. Před sedadlem spolujezdce je chlazená schránka, kde můžete přepravovat svačiny pro děti i v parném dni.

Vychytávka: Parkovací asistent, který sám vyhledá vhodné parkovací místo a začne parkovat za pouhé vaší asistence.

Spotřeba v benzinové verzi s 6st. manuální převodovkou ve verzi 1.6 GDI:

 • Město 9,0 l/100 km
 • Mimo město 5,6 l/100 km
 • Kombinovaná spotřeba 6,8 l/100 km

www.kia.com/cz

KIA CARENSAutor: Ženy - E15

HYUNDAI IX35 – SUV

Tekoucí vodu má připomínat design vozu Hyundai ix35, který můžete v základní verzi pořídit za 479 999 Kč a vyrábí se s pohonem 4×2 nebo 4×4. Je vybaven elektronickým stabilizačním systémem, jejž oceníte při nadměrné rychlosti v zatáčce nebo při prudké změně směru jízdy, kdy ztrácíte kontrolu nad řízením.

IX35 je vybaven mnoha praktickými pomocníky, např. asistentem pro rozjezd do vrchu, ale také asistentem pro sjíždění ze strmého kopce, který udržuje bezpečnou rychlost bez blokování kol při jízdě.

Vychytávka: Automaticky ztmavované zpětné zrcátko proti oslnění, do kterého může být integrován displej.

Spotřeba u benzinového modelu 1.6 GDI DOHC:

 • Město 8,2 l/100 km
 • Mimo město 6,0 l/100 km
 • Kombinovaná 6,8 l/100 km

www.hyundai.cz

HYUNDAI IX35 - SUVAutor: Ženy - E15

FORD GRAND C-MAX

Další z osvědčených rodinných vozů s výbornými jízdními vlastnostmi a spoustou bezpečnostních prvků za 446 900 Kč. Umožňuje cestování až 7 cestujícím. Výhodou jsou posuvné zadní dveře, takže se snadno dostanete k zadním sedadlům a můžete pohodlně poutat děti do sedaček a také vykládat větší zavazadla.

Grand C-MAX má elektrické dětské pojistky na jednoduchý dotykový ovladač pro uzamykání zadních dveří, který se při nehodě deaktivuje. Pokud převážíte děti, oceníte také signalizaci o zapnutí a vypnutí bezpečnostních pásů na všech sedadlech.

Vzhledem k velikosti vozu jistě využijete parkovacího asistenta, který vám pomůže zaparkovat v prostoru 1,2násobku délky vozu. Pouze šlapete na pedály a řadíte, řídí automat.

Vychytávka: Nastavitelný omezovač rychlosti, který je integrovaný do tempomatu a postará se o to, abyste nepřekročili povolenou rychlost.

Spotřeba s benzinovým motorem 1.0 EcoBoost:

 • Město 6,4 l/100 km
 • Mimo město 4,6 l/100 km
 • Kombinovaná 5,2 l/100 km

www.ford.cz

FORD GRAND C-MAXAutor: Ženy - E15

4. KDYŽ MYSLÍTE EKO(LOGICKY!)

AUTA BUDOUCNOSTI

BMW I3 – ODTEĎ BUDE KAŽDÁ ZÁSUVKA VAŠE ČERPACÍ STANICE!

Toto auto bylo vyvinuto pro městský provoz, neprodukuje žádné emise a téměř žádný hluk, je poháněno pouze elektřinou. Interiér vozu je vybaven přírodními materiály, 25 % hmotnosti plastů je z recyklovaného materiálu nebo surovin z obnovitelných zdrojů. Potahy sedadel dokonce ze 100% recyklovaných vláken.

Z 0 na 60 km/h se rozjedete za méně než čtyři sekundy, na stovku za 7,2 sekundy, takže rychlost v křižovatce vám chybět nebude. Při běžném provozu na krátké vzdálenosti stačí nabíjet jednou za dva až tři dny (dojezd 130–160 km). U BMW i3 s prodlužovačem lze dosáhnout dojezdové vzdálenosti 240-300 km. Asistent dojezdu vám doporučuje jízdní režimy tak, aby byly co nejúspornější, a dynamický ukazatel dojezdu hlídá dosažitelné cíle formou kružnice na mapě.

Ve městě oceníte i nedělený prostor interiéru, který umožňuje vystoupit na kterékoli straně vozu. To může být velmi praktické na malých parkovacích místech, ale těžko říct, jak si s tím poradí auto zaparkované vedle vás.

Vychytávka: Pomocí BMW I Wallboxu můžete nabíjet auto za 3–6 hodin doma. BMW vám také může zařídit smlouvu na dodávku zelené elektřiny.

www.bmw.cz

BMW I3Autor: Ženy - E15

TESLA

Lídr mezi elektromobily! Na jedno nabití s ním ujedete až 500 km, takže to není rozhodně auto jen do města. Je velmi živé, na téměř stokilometrovou rychlost se dostane za 5,4 sekundy! Veškeré funkce auta ovládáte přes 17“ dotykový displej a díky zabudované SIM kartě od výrobce máte neomezený přístup k internetu a mapám kdekoli na světě.

Máte tak neustále přehled o místech, kde je možné příští dobití baterie. Pouhým dotykem displeje se ovládá také otevírání střechy, nastavení podvozku, režim šetření baterie či klimatizace. Tesla je pro 5 cestujících + 2, kteří mohou využít sedaček v kufru auta. Zadní sedačky ocení spíš děti a užijí si výhled ven zadním oknem.

Cena vozu s baterií 60 kWh začíná na 62 400 USD. Nejbližší prodejce najdete ve Vídni, Mnichově nebo Berlíně, stejně jako nejbližší servis. Na výměnu palivových filtrů se tam ale stejně nepoženete.

Vychytávka: Být jeho majitelem!

www.teslamotors.com

TESLAAutor: Ženy - E15

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Hana Chaloupková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video