V Praze se otevřela největší výstava minerálů, hitem je měsíční meteorit za 10 milionů | e15.cz

V Praze se otevřela největší výstava minerálů, hitem je měsíční meteorit za 10 milionů

ZDROJ: Ženy - E15

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V centru Prahy byla slavnostně otevřena Mineralia, největší výstava a obchod s minerály ve střední Evropě. Součástí slavnostního otevření bylo i představení unikátního, v ČR dosud nevystavovaného měsíčního meteoritu.

Meteorit, pocházející z Měsíce, byl nalezen v oblasti Sahary. Váží přibližně půl kilogramu a jeho cenu odborníci odhadují na více než 10 milionů korun. „Jde o jedinečný nález, který dosud v ČR nebyl vystaven,“ říká ředitel společnosti Mineralia Czech Republic, s.r.o. Marian Gajda.

V expozici Mineralie se podobných unikátů nachází více. Na 1300 metrech plochy je vystaveno obrovské množství minerálů ze všech významných nalezišť světa. Mezi nejvzácnější z nich patří obří ametystové geody a achátové drúzy či koule z křišťálu, vážící více než jednu tunu. Zároveň je v prostorách Mineralie vystavena rozsáhlá sbírka tektitů a meteoritů - kromě již zmíněného meteoritu z Měsíce jde například o úlomky slavného Čeljabinského meteoritu nebo Sichote-Alinského meteoritu. I cena těchto exponátů se pohybuje v řádech statisíců až milionů korun.

Výstava sídlí ve zrekonstruovaných prostorách v Havlíčkově ulici v Praze; náklady na zahájení provozu Mineralie činily více než 120 milionů korun. Jedním z investorů je i známý internetový podnikatel Jan Barta. „Věříme, že se Mineralia stane oblíbenou destinací jak pro turisty, tak pro Pražany,“ říká Barta.

Součástí Mineralie je i kavárna se stylovým nábytkem ze zkamenělého dřeva nebo velká prodejna drahých kamenů a šperků z nich. V prostorách výstavy navíc chtějí její majitelé pořádat pravidelné kulturní akce. „Zrenovované historické prostory jsou nádherné. Rádi bychom je zpřístupnili co nejširšímu okruhu zájemců - proto předpokládáme, že se v Mineralii budou konat výjimečné koncerty, výstavy nebo aukce uměleckých předmětů,“ přibližuje Marian Gajda.

V neposlední řadě si provozovatelé Mineralie od nového projektu slibují, že v českých klientech vyvolá zájem o investování do drahých kamenů. „Jde o trend, který už v západních zemích funguje dlouhá léta a který může vést k vyšším výnosům než standardní investice do zlata či diamantů,“ popisuje Jan Barta.

Mineralia sídlí na adrese Havlíčkova 3, Praha 1, v těsné blízkosti Masarykova nádraží. Otevřeno je každý den včetně víkendů od 10 do 22 hodin. Více informací lze získat na www.mineralia.cz.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video