Vaginální mykózy - prevence a léčba z pohledu lékaře | e15.cz

Vaginální mykózy - prevence a léčba z pohledu lékaře

ZDROJ: Ženy - E15

Ženy.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Horko a vysoké teploty vytváří ideální prostředí pro kvasinky, a proto právě v létě propukají u žen vaginální záněty nejčastěji. Na co je potřeba si dá obzvlášť pozor, poradí MUDr. Miluše Mouková z gynekologické ambulance Nemocnice Atlas.

Se zánětlivým vaginálním onemocněním má zkušenost každá třetí žena. S koupáním v bazénu i přírodních vodách stoupá riziko, že se s mykózou budeme potýkat. Proto je potřeba právě v letním období dbát na zvýšenou hygienu a zajistit zdravé poševní prostředí, abychom riziko zánětů snížily.

Zdravé poševní prostředí

V pochvě se za normálních okolností vyskytují různé typy bakterií, které jsou ve vzájemné rovnováze. Zdravé poševní prostředí je účinnou obranou proti vstupu infekčních mikroorganismů. Hlavním druhem bakterií, které tuto rovnováhu udržují, jsou laktobacily.

Tyto bakterie zajišťují v pochvě kyselé prostředí, které brání v růstu choroboplodným mikroorganismům. Pro udržení přirozeného poševního prostředí můžete využít volně prodejné přípravky ve formě vaginálních tablet, například Feminella Vagi C, která za pomocí vitamínu C okyseluje vaginální sliznici a zabraňuje růstu nežádoucích škodlivých bakterií, nebo Canesten GYN obsahující aktivní léčivou látku klotrimazol.

Pokud je rovnováha v pochvě narušena, dochází k přemnožení buď kvasinek, nebo jiných škodlivých mikroorganismů. Následně vzniká zánět provázený výtokem, pálením nebo svěděním.

Důraz na prevenci

Nejvhodnější je zánětům předcházet, a to za pomocí vhodné intimní hygieny a správného oblečení. Ženské pohlavní ústrojí má velmi dobrou samočistící schopnost a nadměrná hygiena ženského pohlavního ústrojí ničí přirozené bakterie. Otevírá tak cestu škodlivým bakteriím ze zevního prostředí, které mohou způsobit vaginální infekce. Nejlépe je mýt se čistou vodou, k intimním oplachům a výplachům je možné využít například roztok přípravku Rosalgin. V letních měsících je potřeba dbát zejména na prodyšné prádlo a oblečení. Vyhýbejte se především těsným oděvům ze syntetických materiálů. Vlhké prostředí prospívá nežádoucím mikroorganismům (např. kvasinkám), proto se vyplatí nosit prodyšné bavlněné spodní prádlo a mokré plavky po koupání vyměnit za suchý oděv.

Pozor na antibiotika

Po léčbě antibiotiky může dojít k likvidaci přátelských poševních bakterií. Proto je dobré doplnit preventivně k antibiotiku ještě vaginální přípravek pro podporu zdravého poševního prostředí. Za riskantní také považuji půjčování si žínek a plavek.

Léčba zánětu

Vaginální záněty jsou provázeny nepříjemnými příznaky jako je výtok, svědění či pálení. Jsou nejčastějším onemocněním v gynekologické praxi. K léčbě se používají antibiotika či antimykotika podávaná intravaginálně. Pokud se jedná o „jednorázový“ akutní problém, léčba může být krátkodobá. Aby nedocházelo k opakování těchto potíží, je potřeba udržovat v pochvě stabilní vaginální mikroflóru. Při opakovaných vaginálních zánětech je nutná léčba trvající déle.

Více informací o léčbě vaginálních zánětů získáte na webu zenskezanety.cz.

Autor: Ženy.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video