Vánoční dárky pro radost: Koláž a antik | e15.cz

Vánoční dárky pro radost: Koláž a antik

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ještě pořád sháníte vhodný dárek k Vánocům pro někoho z blízkých? Darujte mu originál - dárek vlastní výroby.

Kreativní koláž


Ústředním motivem koláže je kytička z pěti druhů obilí umístěná na pozadí namalované na dřevěné servírovací míse.

Základní nátěr slonovinou akrylovou barvou v rozích překrývají ubrousky s motivem obilí, pole a pečiva (nalepené malgelem), doplněné nalepený semínky, kouskem pytloviny a kytičkou klasů. Celá koláž je přelakována lakem ve spreji.

Autor: Ženy - E15


Letní motiv snadno nahradíte nějakým zimním, například zasněženou chaloupkou, vánočním zátiším s ovocem a kořením anebo zcela decentním dekorem, který se hodí pro všední dny do kuchyně, obýváku či výzdobu dětského pokoje.

Z nového staré

Máte doma nějaký předmět, který vypadá jako z minulého století a přitom je na světě pouze pár let? Pak se nenechte zmást, jeho povrch je s největší pravděpodobností upraven technikou zvanou antik.

Máte-li chuť zkusit třeba vyrobit pěkné hodiny opatřete si dřevěnou desku vhodného tvaru a rozměru, ubrousky s květinovým motivem, krakelovací lak a antikovací pastu.

Autor: Ženy - E15


Desku nejdříve nalakujeme akrylovou barvou vhodného a necháme zaschnout. Z ubrousků vytrháme motiv a přilepíme jej lepidlem na ubrouskovou techniku, zažehlíme přes pečící papír žehličkou nastavenou na stupeň vlna až bavlna. Pod tlakem žehličky a působením tepla se lepidlo roztaví a ubrousek se přilepí.

Pak motiv necháme zcela vychladnout a povrch opět přetřeme lepidlem na decoupage. Necháme uschnout. Nyní se můžeme pustit do krakelování. Celý povrch natřeme dvoufázovým krakelovacím lakem. Mezi jednotlivými fázemi necháme vždy nátěr dokonale zaschnout!

A nyní se objeví malé kouzlo - druhá vrstva začne vytvářet jemňounké trhlinky, které předmětu dodají ten správný starodávný vzhled. Po zaschnutí ciferník hodin dokončíme antikovací pastou, aby hodiny vypadaly jako porcelánové. Pasta se nanáší houbou krouživými pohyby tak, aby vytvořila souvislou vrstvičku, kterou necháme dokonale uschnout. Na ciferník přilepíme nebo namalujeme čísla, přelakujeme dokončovacím lakem a zkompletujeme jej s hodinovým mechanismem.

Autor: Irena Forejtová
8. prosince 2009

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery