Vánoční pohlednice on-line: Počítačové přání | e15.cz

Vánoční pohlednice on-line: Počítačové přání

ZDROJ: Ženy - E15

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nedávno zde byla řeč o tom, že klasickým vánočním pohledům již pomalu odzvonilo. Jedním z jejich možných nástupců v elektronickém věku jsou vánoční přání zasílaná elektronicky.  Co nabízí a za jakou cenu?

Vzhledem k tomu, že právě čtete internetové médium, tak se předpokládá, že s větší i menší úspěšností ovládáte i e-mailovou komunikaci. Pravděpodobně jste se tak již setkali s elektronickým přáním, které doputovalo do vaší schránky, vy jste jej spustili (nebo klikli na příslušný odkaz) a zobrazil se krásný obrázek, pohyblivá animace či video. Jedná se o elektronickou pohlednici, fenomén moderních Vánoc.

Jak nějakou obstarat?

Pokud nechcete být jen pasivními příjemci, ale hodláte také nějaké to přání lidem v e-mailovém seznamu poslat, můžete na to jít několika různými způsoby. Tím nejjednodušším bývá pobrouzdat po internetu a vybrat si jeden z mnoha serverů nabízejících tyto služby. Nemusíte se vůbec obávat neznalosti angličtiny, protože i v naší domovině je velké množství takovýchto odesílacích bran.

Tyto servery obvykle fungují tak, že zde prohledáváte grafická témata, fotografie, videa i hudbu, které přesně pasují na vaši představu o ideální pohlednici. Jakmile si vyberete, vyplníte jednoduchý formulář, který obsahuje kolonky pro vaše i příjemcovo jméno a e-mailovou adresu, dále text přání a jiná možná nastavení. Pak stačí jen kliknout na tlačítko odeslat a je to.

Žádné peníze za známky

Adresátovi dojde e-mail z příslušného serveru, kde bude uvedeno vaše jméno i e-mailová adresa a také internetový odkaz. Kliknutím na něj dojde k přesměrování na konkrétní webové stránky, na nichž bude zobrazena či přehrána vytvořená pohlednice. Takovýto odkaz bývá funkční obvykle několik dní až jeden měsíc, takže nemusíte mít strach, že by při okamžitém nevyzvednutí mailu došlo k vymazání vašeho výtvoru.

Příjemné na těchto službách je fakt, že až na výjimky bývají zcela zdarma. Samozřejmě provoz, správu a zásobování těchto serverů nehradí majitel z filantropických pohnutek. Váš pohyb po serveru při vybírání pohledů i následná návštěva obdarovaného mu posílá do kapsy peníze za reklamu zobrazenou na webových stránkách.

E-mailové přílohy

Jiný způsob doručování pohlednic, se kterým jste se již jistě také setkali, je jejich zasílání coby e-mailové přílohy. Ty mohou mít rovněž podobu obrázků s nápisy, ale často bývají mnohem sofistikovanější. Nezřídka se jedná o působivé prezentace dokreslované hudbou, flashové animace či dokonce videa. I ty lze sehnat a stáhnout z internetu zdarma. Na malém českém rybníčku je ale třeba mnohem pečlivěji hledat. Zahraniční servery jsou v tomto vybaveny mnohem více.

Samozřejmě nic také nebrání tomu, abyste si své vlastní vánoční elektronické přáni vytvořili sami. Zatímco produkce flashových animací je záležitostí programátorů a počítačových nadšenců, natočení krátkého videa, úprava nějaké fotografie či obrázku a vytvoření prezentace už zvládne i méně zkušený uživatel. Efekt je pak podstatně větší, než když pošlete pouze odkaz na web.

Varování na závěr

Zejména čas Vánoc a blížícího se nového roku, kdy budou internetem prolétávat miliardy elektronických přání, je zajímavý pro počítačové piráty. Ti využívají zahlcených schránek a důvěřivosti lidí k rozesílání nejrůznějších virů a aplikací, s jejichž pomocí vám v lepším případě znepříjemní sváteční čas nutností přeinstalovat systém. V tom horším může dojít i na ztrátu citlivých dat.

V žádném případě tak neotevírejte přílohy u e-mailů s neznámým odesílatelem, podezřelým obsahem a gramaticky špatně psaným textem. S výjimkou lidí komunikujících se zahraničím pro jistotu rovnou mažte jakoukoli poštu napsanou v cizím jazyce. Ušetříte tak sobě i případně svým známým mnoho starostí.

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video