Vánoční úklid z pohledu muže | e15.cz

Vánoční úklid z pohledu muže

ZDROJ: Ženy - E15

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vánoce se blíží. Svátky pohody, klidu, dárků a žrádla. Ovšem předchází jim velice nepěkné obdobní v podobě vánočního úklidu. Jak tuto činnost vnímají a jaký názor na ni mají muži?

Vánoce jsou drtivou většinou mužů vnímány pozitivně. Patří k nim volno v práci, klid na vlastní myšlenky či duchovní rozjímání, spousta dobrého jídla a pití, radost z dárků získaných i věnovaných a samozřejmě příjemná vánoční atmosféra a pohoda.

Vánoce ovšem pro většinu mužů znamenají také některá negativa. Mezi ty nejvýraznější patří shánění dárků a kompletní úklid domácnosti. Právě na druhé zmíněné se blíže podíváme.

Proč?

Tím nejzákladnějším, co muži probíhá hlavou, když se řekne vánoční úklid, je vůbec otázka samotného důvodu takové činnosti. Muž samozřejmě ví, že by doma mělo být relativně čisto a uklizeno. Tím spíš na vánoční svátky, kdy hrozí návštěvy příbuzných a známých.

Na druhou stranu, je opravdu důležité mít uklizeno nějak speciálně víc jak normálně? Je skutečně nezbytné na Vánoce vymetat i ty kouty, kterých si přes rok moc nevšimneme?

Je nutné zažívat takový velký stres, kdy se musí do nejmenší skvrnky vše řádně vypucovat, očistit a omýt? Není lepší si Vánoce nekazit tak důkladným úklidem, když i tak na člověka čekají stresy v podobě nákupů potravin, dárků a s tím spojené tlačení v obchodech, čekání ve frontách a popojíždění v dopravních zácpách?

Navíc o Vánocích samovolně vzniká velké množství nepořádku – balicí papír, obaly, lahve, účtenky, drobky z cukroví atd. Mnohem efektivnější by tak bylo uklízet až po svátcích, nikoli před nimi.

Nižší tolerance k bordelu

Kromě ne zrovna stoprocentního pochopení důvodu vánočního úklidu je dalším mužským problémem rozdílný náhled na intenzitu takového úklidu v porovnání s náhledem ženským. Chlapi obecně mají výrazně menší toleranci vůči nepořádku.

Ne, že by ženy neuměly být bordelářky, ale ve většině jsou prostě muži větší prasátka, alespoň co se uklízení týče. To bývá tak často důvodem k rozepřím mezi partnery nejen v předvánočním čase.

O Vánocích se ovšem míra rozporu ještě více stupňuje. To, co muži připadá jako uklizené, není pro ženu dostatečné. To, co muž považuje za zbytečné uklízet, přijde ženě jako záležitost života a smrti. To, co by muž jen nejraději nějak zakryl, to žena vyžaduje důkladně vyčistit. Pokud si to žena udělá sama, tak budiž. Pokud do toho ale tlačí svého partnera, může být hned oheň na střeše.

Mrtvý brouk

Tradiční mužskou taktikou v předvánočním období je proto hra na schovávanou nebo na mrtvého brouka. Než se stresovat, než se hádat, než být zapřáhnut do práce, je lepší být někde stranou, předstírat práci, nezájem či nějakou neodkladnou činnost.

Výhodou nižší ženské tolerance vůči bordelu je, že dámy mají slabší nervy, a nepořádek, který by nejraději daly na starost muži, nakonec se skřípěním zubů samy uklidí.

Muži tak pohodlně stačí, aby chodil domů z práce později, musel ještě doma něco dodělávat, nutně potřeboval sledovat zpravodajství v televizi, začal se shánět po vánočních ozdobách ve skříni, několikrát na žádost ženy opakoval nepřítomným hlasem „ano miláčku, hned to udělám“, a má nemalou šanci, že se mu podaří z do určité míry vyhnout domácímu šůrování.

Bez ústupků to nejde

Nicméně v dnešní pokrokové společnosti se macho styl už příliš nenosí, takže prakticky každý uvědomělý muž ví, že nějaký ten ústupek bude muset udělat, nenechat vše na ženě a taky něco v domácnosti udělat. S velkou pravděpodobností toho udělá podstatně méně než blížícími se svátky vyhecovaná žena, ale zcela pasivním se mu zůstat nepodaří.

Získá tím nejen pocit, že přispěl k hřejivému teplu rodinného krbu, ale především klid od neustálého popostrkávání a otravování ze strany partnerky. Nakonec ho přeci jen čeká odměna v podobě krásně prožitých Vánoc, přestože jej bude v hlavě trochu strašit, jestli by to celé nebylo jen lepší bez toho předvánočního shonu, hádek a náročného uklízení.

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery