Vermut - nápoj s vůní slunné Itálie | e15.cz

Vermut - nápoj s vůní slunné Itálie

Ivan Verner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vermut byl u nás před lety veleoblíbeným nápojem, dnes je bohužel populární většinou už jen jako součást koktejlů. A to je velká škoda! Tento hvězdný drink by si zasloužil více pozornosti.

O původu vermutů vedou mezi sebou spor znalci Itálie a Francie, kde si poprvé místní labužníci dávali okořeněné víno, posílené (či odborněji fortifikované) alkoholem. O původu názvu je však jasno, tomuto druhu nápoje ho dal pelyněk, konkrétně pelyněk pravý, jemuž Němci říkají Wermut nebo také Wermutkraut a Angličané wormwood.

Tato rostlina je totiž ve větší nebo menší míře zastoupena právě v široké paletě různých koření, která se při přípravě vermutů používají. Vermuty ovšem neprodukují jen Francouzi a Italové, svá okořeněná vína mají třeba Španělé a i u nás můžeme najít původní značku.

Kde se vzal?

Jakéhosi pradědečka vermutů můžeme najít ve Francii během války o španělské dědictví na počátku 18. století, kdy byl obchod s vínem narušen a jeho producenti i distributoři hledali cesty, jak víno co nejlépe uchovat.

Příběh však má i jinou, daleko konkrétnější verzi. Italský destilér Antonio Benedetto Carpano, žijící v Turíně, přišel roku 1786 s první známou recepturou vermutu. Ta zahrnovala jako základ víno, cukr, na třicet druhů bylin i koření a pochopitelně brandy. Nový nápoj, kterému byly připisovány léčivé vlastnosti, dosáhl rychle značné obliby. Carpano ho ve svém obchodě nabízel 24 hodin denně.

Věřil, že nasládlá a nahořklá chuť osloví především dámy, ale vermut si oblíbili všichni. Vznikly různé variace a dnes můžeme říci, že italské vermuty jsou v zásadě sladší, ty francouzské pak spíše sušší.

Přesné dávkování nutností

Pro produkci vermutů se hodí méně výrazná vína s vyváženým obsahem cukrů a kyselin, zato s minimálním obsahem taninu, který by později jejich kvalitu mohl ovlivnit. Vybrané víno se po filtraci koření, což připomíná spíš alchymii s pečlivým vážením a měřením teplot při maceraci (většinou v destilátu, kterým je čistý líh), protože ne každá teplota pomůže vylouhovat tu správnou ingredienci z té určité bylinky či koření. Pak se přidává cukr či hroznový koncentrát. Jeho množství určuje, zda bude vermut suchý či sladký.

Červený vermut se navíc barví karamelem. Výsledná směs zraje několik měsíců, pak se pasterizuje a filtruje. Obsah alkoholu nesmí být nižší než 16 % objemových a celkový obsah cukru nejméně 140 gramů na litr. U suchého vermutu cukry tuto hodnotu nesmějí překročit, zato alkoholu má být nejméně 18 % objemových.

Jak servírujeme

Vermut se dnes používá hlavně v koktejlech včetně Martini slavného agenta Jamese Bonda. Budete-li ho chtít někde v podniku pít samotný, asi obsluhu překvapíte. Podává se na ledu, často s nějakým zdobením. Rozhodně odmítněte takzvanou krustu, která by svým cukrem poničila dojem, nenechávejte si ani u červených vnutit řez pomeranče, dobře a lépe nahraditelný přelomením pomerančové kůry; jen do bílých patří slice citronu.

Suchý vermut podávejte s olivou, popřípadě nad sklenkou přelomte citronovou kůru. Vermutu na ledu nejlépe sluší nízký tumbler, ovšem jsou vermuty, u nichž by bylo hřích je zahltit ledem. Je to například Carpano Antica Formula nebo Martini Gran Lusso. V takovém případě raději použijte menší sklenky na víno, od věci nebude ani takzvaná degustační sklenka na stařené destiláty na nožce.

MARTINI EXTRA DRY

Snad nejvyužívanější vermut ve všech barech světa s typicky zelenožlutou bledou barvou a osvěžujícím aroma, v němž se mísí ovocné tóny s vůní koření; to vše doplňuje jen mírně hořkosladká chuť. Tento vermut se díky své delikátnosti stal už jakousi ikonou. Orientační cena: 190 Kč

MARTINI EXTRA DRYAutor: Ženy - E15

MARTINI GOLD DOLCE & GABBANA

Tento výsledek spolupráce mezi odborníky společnosti Martini & Rossi s módními návrháři se vyznačuje exkluzivitou jak v provedení, tak v chuti. Ta se vyznačuje komplexností a ojedinělou harmonií, které přesvědčí i ty, kteří vermut jinak nepijí. Orientační cena: 440 Kč

MARTINI GOLD DOLCE & GABBANAAutor: Ženy - E15

PUNT E MES CARPANO

Pravděpodobně nejznámější červený vermut, který bychom mohli nazvat klasikou, je vlastně tmavě hnědý s výraznější sladkohořkou chutí, blížící se Campari, který do některých známých koktejlů (např. Negroni) prostě patří. Název Punt e Mes je prý odrazem vzestupu ohodnocení na burze o jeden a půl bodu (punt e mes v piemontském dialektu), jiní tvrdí, že je to jeden bod za sladkost, půl za hořkost. Orientační cena: 330 Kč

PUNT E MES CARPANOAutor: Ženy - E15

CINZANO ORANCIO

Jediný vermut, u něhož při servírování nebude prohřeškem využít k doplnění či na ozdobu plátek pomeranče, ovšem my raději doporučujeme méně obvyklý kumquat. V chuti nápoje se projevuje souhra vůně i chuti pomerančů a kandovaného ovoce s karamelem a vanilkou. Orientační cena: 130 Kč

CINZANO ORANCIOAutor: Ženy - E15

GANCIA ROSSO

Vybrat si mezi červenými vermuty je velice těžké, my jsme vsadili na tento s barvou spíše jantarovou, která do červené teprve přechází. To svědčí o výborně zvládnutém procesu karamelizování cukru v jeho obsahu, který vyvažuje hořkosladkou chuť s příjemně doplňujícími extrakty bylin a koření a bohatým buketem. Orientační cena: 175 Kč

GANCIA ROSSOAutor: Ženy - E15

Vermut měsíce

CARPANO ANTICA FORMULA

Tento jemný, sladce hořký červený nápoj je naprostá klasika vyrobená podle původní receptury italského zakladatele moderního vermutu Antonia Benedetta Carpana. Připomíná staré dobré časy a výrobce se netají tím, že se ho podařilo připravit teprve po mnoha experimentech. Připravuje se tradičním řemeslným způsobem a pak se stáčí do číslovaných a ručně foukaných láhví s kopií původní etikety z roku 1786. Je chuťově bohatší a mnohem komplexnější než většina ostatních červených vermutů. Orientační cena: 880 Kč

CARPANO ANTICA FORMULAAutor: Ženy - E15

Článek vyšel v časopise F.O.O.D.

Autor: Ivan Verner

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video