Vintage - styl pro milovníky starých časů | e15.cz

Vintage - styl pro milovníky starých časů

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vintage styl je pojem, který je v módě poslední dobou velmi skloňovaný. Co přesně je ale vintage, co je pro tento styl charakteristické a proč je tak oblíbený? A kde sehnat módní doplňky ve vintage stylu?  

Je známou věcí, že historie se v módě opakuje. Retro kolekce bývají trhákem snad každé sezóny, ať už se vrací do jakékoliv doby. Ale zaniklé módní trendy necharakterizují pouze retro. O módě minulosti vypráví i ne tak známý vintage styl.

Vintage je pojem půvdně odvozený z oblasti produkce vína užívaný k vyjádření data sklizně hroznů nebo místo a čas stáčení vína do lahví, jinými slovy jde o vyjádření zralosti vína. Tento termín byl převzat a modifikován sběrateli všeho druhu v termín představující vše co je staré, např. stará auta, staré oděvy atd. a používá se ve smyslu historický či výběrový.

Autor: Ženy - E15

Vintage souprava. zdroj: Fler.cz

„Vintage móda čerpá svou inspiraci z dávno zaniklých módních stylů, které už si skoro nikdo nepamatuje. Tradiční krajky, šaty hvězd černobílého plátna, babiččiny šperky, to všechno inspiruje návrháře vintage módy,“ vysvětluje Jiří Kubeš, majitel online tržiště s originály Fler.cz. Součástí vintage módy je často i recyklace starých střihů, materiálů či postupů, čímž se designéři snaží dodat novému kousku punc starobylosti a těžko uchopitelné vznešenosti a ušlechtilosti starých dob.

Vintage móda ale není jen retro ve smyslu přenesení starého trendu do současnosti, vintage si libuje ve všem původním. Staré oblečení ze skříně po babičce je pro milovníky vintage pokladem a nebojí se je – patřičně doladěné – nosit i dnes. Nejenomže je vintage styl příjemný pro jejich peněženku – „stará“ móda má pro vyznavače vintage skutečnou hodnotu danou věkem a kvalitou zpracování. Proto jsou oblíbeným cílem vintage nadšenců i second handy a byty prarodičů.

Autor: Ženy - E15

Náhrdelník ve vintage stylu. Zdroj: Fler.cz

Vintage však můžete najít i pohodlněji, třeba na internetu.„Fler.cz, tržiště s hand-made výrobky, nabízí celou sekci vintage. Její návštěvníci tu najdou šperky vyrobené z toho, co je k mání na půdách, doplňky vytvořené starými postupy a s použitím původních materiálů nebo drobnosti, které jako krásné starožitnosti vypadají. Když jsme sekci vintage na Fleru tvořili, byl jsem napjatý, jakou si získá oblibu. Nyní, po roce, už je to jasné – vintage styl si našel řadu příznivců a jeho popularita stále roste. A co do sekce vintage patří? Všechno, co potěší každého milovníka starých časů,“ popisuje Jiři Kubeš, majitel Fler.cz, svou představu o tomto netradičním, ale čím dál oblíbenějším stylu.

Zdroj: Fler
26. prosince 2009

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video