Vybíráme hry nejen pro děti | e15.cz

Vybíráme hry nejen pro děti

ZDROJ: Ženy - E15

Lucie Černohorská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Blíží se konec školního roku a řada rodičů hledá vhodný dárek za vysvědčení. Co třeba stolní hru?

V článku o deskových hrách, jsme se seznámii s deskovými  hrami a jejich vlivem na dušení rozvoj. Opět jsem zavítala do prodejny karetních a deskových her, abych se zeptala jejího majitele, Ladislava Smejkala, na několik tajných tipů, jak vybrat správnou deskovou hru. Sice se nejdříve bránil, že prý nerad radí jen tak naslepo, ale nakonec se nechal přemluvit k několika obecným radám. Tady jsou:

Co potěší osmiletou holčičku, která u hry nevydrží déle než půl hodiny?


Jen namátkou z těch jednodušších třeba Cink nebo Želví závody, z těch větších třeba Osadníci z Katanu - Junior. Ale já nerad radím jen tak naslepo. Nabídka her je dnes velmi široká a čím více má člověk informací o dané osobě, tím lépe může poradit.

Čím zaujmout šesťáka, který ve svých snech rád bojuje s nepřáteli či zachraňuje civilizaci?


Ono většina moderních her je založena spíše pozitivně, takže místo ničení se spíše buduje a staví. Každopádně jednu zaručenou radu mám - Galaxy Trucker. Líbit se bude zaručeně také Bang!, což je hra založená na principu u nás velmi dobře známé Mafie. Výpravná bojová taktická hra pro dva je Battlelore, ale to už musí rodiče sáhnout hluboko do kapsy.

Blíží se období táborů. Jakou hru přibalit do batohu pro zkušeného táborníka? Chtělo by to něco malého a skladného pro případ deště.


Na tábor se ideálně hodí karetní hry. Kromě již zmíněného Bangu mohu doporučit třeba 6 bere!, Blafuj, Citadela, Ligretto, Jungle Speed, Schicki Micki. Všechny z nich se dají hrát i ve více lidech, jsou rychlé a zábavné.

A co nějaká památka na zkoušku dospělosti? Máte nějaký tip, čím potěšit maturanta, který se hlásí na práva či na nějakou školu technického typu, a tedy logické myšlení mu není úplně cizí.


Maturant si třeba může ověřit znalosti ve hře Česko :-). Určitě se nemusí být vyzkoušet i trochu náročnější hry. Jednou z nejznámějších a nejprodávanějších her vůbec jsou stále Osadníci z Katanu, kde může uplatnit obchodní duch při výměnách s ostatními hráči. Velmi pěkná je hra Doba kamenná, mezi klasiku pro náročné patří Portoriko a Tikal. Nesmíme zapomenout na v Česku oblíbené „stavění elektráren“ - Funkenschlag. Samozřejmě hodně záleží na vkusu, ale také na tom, s kým bude chtít hru hrát.

Tím narážíme na drobný problém - člověk by si rád zahrál, ale nemá s kým. Přesto, najdou se i nějaké zajímavé hry pro jednotlivce? Například pro nějakého samotáře, intelektuála...


Ideální je návštěva herního klubu, kde jistě najde podobně „postižené“ jedince. Ale ani pokud bydlíte na samotě, nemusíte zoufat.
Mnoho moderních deskových her je možno hrát s lidskými soupeři přes internet (mimochodem, je to také jedna z možností, jak vyzkoušet hru před koupí).
V nabídce českých obchodů najdeme spoustu dřevěných a umělohmotných hlavolamů. Některé z nich jsou velmi oblíbené a mohu je vřele doporučit (zejména výrobky firem Smart Games a ThinkFun). Dokonce i některé hry určené především pro více hráčů nabízejí možnost hry v jednom. Asi nejlépe je podporována v právě připravované herní novince - Agricola.


Určitě je dobré vědět, které hry má obdarovávaný rád a které naopak nemusí. Zda rád přemýšlí nebo má raději jednodušší či akčnější hry. Je vhodné mít předem jasno, kolik zhruba do dárku míníte investovat. Dále je důležité s kým bude hru hrát (jestli s přítelkyní, sourozencem, doma s rodiči nebo partou na výletech) a kolik času obvykle na hraní mívá.

Hodí se také mít trochu přehled o tom, co ho zajímá. Například v dohledné době vyjde kooperativní hra s tématem vymýcení celosvětové epidemie - ideální dárek pro začínajícího lékaře nebo studenta medicíny.

Pokud máte v těchto věcech zhruba jasno, mohou vám hodně pomoci i samotné hry v obchodě. Je totiž obvyklé uvádět tyto údaje na spodní straně krabice. Najdete tam počet hráčů, doporučený min. věk hráčů i délku hry. Některé firmy uvádějí také míru složitosti a náhody ve hře. Také se většinou z popisu dozvíte o čem hra je a jak vypadá.

Autor: Lucie Černohorská

Autor: Lucie Černohorská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video