VZP zahájila kampaň na podporu prevence rakoviny děložního čípku | e15.cz

VZP zahájila kampaň na podporu prevence rakoviny děložního čípku

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V České republice si rakovina děložního čípku ročně vyžádá kolem čtyř set obětí.

Většině zbytečných úmrtí lze přitom zabránit pravidelnými preventivními gynekologickými prohlídkami.
Všeobecná zdravotní pojišťovna zahájila v tomto týdnu rozesílání dopisů s výzvou, která má přimět ženy, aby navštěvovaly pravidelně svého gynekologa. Pouze pravidelná prohlídka u gynekologa spojená s cytologickým vyšetřením může odhalit počáteční stadia rakoviny děložního čípku. VZP svým klientkám plně hradí preventivní prohlídku u gynekologa jednou ročně a nyní také motivuje lékaře, aby takto vyšetřili co nejvíce pacientek.

Zapojili jsme se touto aktivitou do celonárodního preventivního programu, jehož cílem je zachytit a vyléčit toto onemocnění v raném stadiu. Chceme touto adresnou výzvou přispět ke snížení počtu žen, které zbytečně na tuto nemoc zemřou. Ženy v dopise upozorňujeme, že mají navštívit 1x ročně svého gynekologa, a to i tehdy, pokud nepociťují žádné obtíže. Přitom zdůrazňujeme, že tuto preventivní prohlídku jim hradí VZP a nezaplatí za ni ani žádný regulační poplatek,“ vysvětluje ředitel VZP ČR Pavel Horák a dodává: „Celkem oslovíme dopisem v průběhu června až září více než 350 tisíc žen.“

Aby byl tento preventivní program co nejúspěšnější, neomezuje se pouze na rozesílání písemných pozvánek, ale staví také na přímé spolupráci s lékaři, v tomto případě gynekology. „Chceme předejít možným problémům s hledáním gynekologa, a proto finančně motivujeme lékaře, aby k sobě registrovali ty klientky, které dosud svého gynekologa nemají. Za nově registrovanou klientku obdrží lékař dvě stě korun. Také za provedenou preventivní prohlídku u registrované pacientky, včetně cytologie, obdrží lékař od pojišťovny bonus sto korun navíc k běžné platbě za dané výkony. V jednom roce na jednu pacientku může lékař čerpat vždy jen jeden z uvedených bonusů,“ upřesňuje ředitel VZP Pavel Horák.

Náklady na léčení jedné pacientky s rakovinou děložního čípku se odhadují podle údajů odborné společnosti na 120 000 – 220 000 Kč. Přesná cena léčby záleží na diagnóze, věku pacientky, průběhu nemoci a dalších faktorech.

Na očkování proti papilomavirům, které karcinom děložního čípku způsobují, přispívá VZP ČR od loňského roku z fondu prevence. Aktuální výše finančního příspěvku je max. 500 Kč na každou dávku očkovací látky, tzn. max. 1 500 Kč na celé očkování, které probíhá ve třech dávkách. Tento příspěvek je určen dívkám ve věku od 13 do 18 let, kdy má smysl toto očkování provádět (žena by měla být očkována ještě před započetím sexuálního života). Na tento finanční příspěvek uvolní VZP v letošním roce celkem 35 milionů korun.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video