Z vyšších kruhů: Jak být praktická jako královna | e15.cz

Z vyšších kruhů: Jak být praktická jako královna

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hovoříme-li o vlivných a úspěšných ženách, britská královna Alžběta II. je nad všechny kategorie. Inspirujte se od ní, jak být ještě v devadesáti svěží, pohyblivá a žádaná.

1. ZŮSTALA SKROMNÁ

Žádný smrtelník se neprobouzí do větší nádhery, nikdo neobývá výpravnější paláce. A přesto je Alžběta výsostně skromná; největší potěchu jí přinášejí věci prachobyčejné. Jednou za čas si třeba na lžičku (naučila se to coby princezna za války, když byl na příděl) nabere zlatistý cukr, který si jinak odpírá, namočí ho do šálku s kávou a jak se rozpouští, pomalu si laskominu vychutnává. Drobnými, ale pro ni nejsladšími okamžiky dne, týdne, roku se obrňuje proti dlouhým hodinám pracovní nudy a služby, ke které se slavnostním slibem před více než šedesáti lety zavázala.

2. PRACUJE KAŽDÝ DEN

Jako ceremoniální panovnice v konstituční monarchii by si klidně mohla dovolit být jen pro ozdobu. Alžběta se ale v mládí rozhodla denně, s výjimkou vánočního dne, procházet krabice (může jich být i šest) vesměs drtivě nudných vládních dokumentů. Díky tomu rozumí zevrubně politice a má do ní s někým jiným nesrovnatelný vhled (tajně zprávy výzvědných služeb sleduje od dob Stalina). Nejmocnější státníci si setkání s ní kladou jako podmínku státní návštěvy.

3. RESPEKTUJE SVÉHO MUŽE

Ustála elegantně i ta největší příkoří s oporou partnera, do kterého se zamilovala jako třináctiletá puberťačka. Trvalo jí deset nebo patnáct let, než se jejich těžký, výbušný vztah urovnal. Pochopila že i on potřebuje cítit svobodu jít vlastní cestou. Alžběta viděla, jak Philip – ve zlaté kleci odsouzený do role jejího křoví – začal rychle chřadnout. I když to znamenalo nekonečné měsíce odloučení, umožnila mu, aby si našel smysluplnou práci. I díky tomu se dožil zatím ve zdraví 96 let a nepřestává jí být vtipnou oporou.

4. TRÁVÍ ČAS O SAMOTĚ

Královna má něco, čemu její choť přezdívá „psí mechanismus“. Panovnice je v soukromí vtipná imitátorka, ale povahou je nesmělá. Aby zvládla žít jako na pódiu a věčně obklopena lidmi, jednou denně má půl hodinu, kdy je sama v zahradě, nikdo kromě milovaných psů k ní nesmí. Královna vypne…

5. ZŮSTALA ZVĚDAVÁ

Svěžest teenagerů je zakopaná v jejich zvědavosti a otevřenosti neznámému; takový přístup ještě v devadesáti způsobuje, že lidi (ani rodinu) královna nepřestává zajímat, stále s ní chtějí být. Díky tomu ani v devadesáti není stařenou. Tento přistup má navíc fantastickou výhodu v tom, že se vám dělají veselé, nikoli kyselé vrásky.

6. PĚSTUJE PŘÁTELSTVÍ

Měla vždycky aspoň tři lidi, ideálně z různých generací, za kterými ve chvílích nouze nebo trablů mohla a může jít. A staň se, co se staň, ošetřuje a pěstuje si svá přátelství a ani po půl století je nezačala brát jako samozřejmost.

7. DODRŽUJE RITUÁLY

Královna má výhodu, že ty její jí někdo po staletí a často po tisíciletí předpřipravoval. S Kunderou se nepotkala, ale stejně jako on věří, že štěstí je v opakování. A jejich zvyků a rytmu se drží celá rodina a díky nim přečkala i období ztrát a skandálů.

8. PRAVIDELNĚ DRŽELA PŮST

Třeba před přehlídkou vojska, aby jí padla uniforma jako ulitá. Ani ji nenapadlo, že by si nechala ušít novou, o číslo větší! Vynikající přístup, obzvláště když se člověk blíží čtyřicítce a metabolismus se zpomaluje. Nesnáší diety, skleničku portského nebo gin si dopřavá denně, ale všechno s mírou.

9. MÁ VŽDYCKY ČERVENOU RTĚNKU

Jakmile máte namalované rty, efekt je skoro stejně mimořádný jako nasadit si korunu. Okamžitě se sama cítíte povzneseněji a okamžitě vás jinak vnímá okolí. Nepotřebujete žádný další make-up a přece jste najednou výjimečná. Můžete mít jinak téměř nahý obličej, ale rtěnka mu dodá hvězdný výraz. Čím zářivější barva, tím lepší.

10. NOSÍ POHODLNÉ BOTY

Existuje rozkošná fotka mladičké slečny Alžběty, kde při oficiální návštěvě Jižní Afriky stojí mezi oficiály sice vyoblékaná a v klobouku, ale bez bot, jenom v punčochách. Dobrotivá dcera se vzdala svých střevíců ve prospěch tehdejší královny, kterou její vlastní nesnesitelně tlačily. Od té doby si Alžběta II. na pohodlných botách zakládá. Nepotřebujete jako ona mít osobu, která vám každý nový pár prošlápne. Nicméně dopřát si pohodlné boty je překvapivě jednoduchý trik, jak si spolehlivě zpříjemnit každý den.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video