Začínáme s potápěním | e15.cz

Začínáme s potápěním

ZDROJ: Ženy - E15

Helena Míková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vkročení do jiné, fantastické dimenze plné nádherných barev – tak lidé zpravidla popisují svůj první ponor pod mořskou hladinu. Léto přímo volá po dobrodružství, a tak se i vy možná odhodláte splnit si své sny.

Inspirativní ponor

Váháte, zda se spustit pod hladinu vodní plochy? Tak trochu se možná i bojíte, kladete si otázku, co vlastně obnáší přístrojové potápění, zda „tam dole“ nepropadnete panice a jestli vás bude tato aktivita uspokojovat. Odpověď může poskytnout jednorázový testovací (poznávací) ponor v bazénu či lomu, pod přímým dozorem zkušenéhoinstruktora.

Předchází mu přibližně hodinová teoretická přednáška (minikurz Discover Scuba Diving). Na konci pak budete mít o něco jasněji, zda chcete pokračovat kurzem pro začátečníky, nebo dál obdivovat podvodní svět pouze na fotografiích.

Minikurz samozřejmě můžete také někomu darovat jako překvapení. Protože jde o „ochutnávku“, vyzkoušení si vlastních možností a opravdového zájmu, absolvent na konci nezíská žádnou kvalifikaci, zpravidla pouze ještě větší chuť k ponoření se do opravdových hloubek…

Open Water Diver

V kurzu přístrojového potápění pro začátečníky, ve kterém se naučíte základům, získáte mezinárodně uznávanou kvalifikaci PADI (viz dále), platnou po celém světě (bez časového omezení), která opravňuje k ponorům do hloubky max. 18 metrů. Skládá se z teoretické přípravy, výuky v kontrolovaných podmínkách (bazén) a ponorů na volné vodě (přehrady, potápěčské lomy či moře).

Teorie probíhá formou samostudia doplněného o konzultační hodiny – tento princip každému umožňuje svobodně studovat, kdy potřebuje, a instruktorovi zase zaměřit se během konzultačních hodin na individuální potřeby budoucích potápěčů. Cílem výuky v bazénu je připravit zájemce na ponory ve volné vodě. Budete se postupně seznamovat s pohybem pod hladinou, ovládat potřebnou výstroj, správně dýchat a řešit situace, které při potápění mohou nastat. Kurz končí ponory ve volné vodě, kde si studenti vyzkouší aplikaci všech nabytých znalostí a dovedností v reálných podmínkách,“ vysvětluje Filip Kabyl, zkušený potápěč a instruktor Happy Divers.

Jsou určeny jednotlivé dovednosti, jež student musí umět. Jakmile se naučí jednu, může pokračovat na další. Tím je zajištěno, že na závěr kurzu umí vše požadované. Bezpečnost výuky je vždy na prvním místě,“ zdůrazňuje instruktor.

Open Water Diver Referral

Také je možné absolvovat kurz pod názvem Open Water Diver Referral, kdy teorii a ponory v bazénu absolvujete v Česku a volné ponory kdekoli na světě, v krásných lokalitách u moře – například v Thajsku, Egyptě či Chorvatsku, případně v Rakousku (lokalita Solné komory s ledovcovými jezery a nedotčenou přírodou patří k vyhlášeným sladkovodním potápěčským místům na světě). Můžete tak své dovolené dodat dobrodružnou příchuť …

Pokračování článku - druhá kapitola >>>

Autor: Helena Míková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video