Začínáme s potápěním - 2. kapitola | e15.cz

Začínáme s potápěním - 2. kapitola

ZDROJ: Ženy - E15

Helena Míková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud o sobě víte, že vás trápí zdravotní problémy, trpíte chronickým onemocněním a užíváte pravidelně léky, je bezpodmínečně nutné, abyste své rozhodnutí či chuť k potápění zkonzultovali s lékařem, který následně vydá potvrzení, zda jste schopni kurz podstoupit.

<<< Předchozí kapitola

Bez tohoto potvrzení není možné výuku absolvovat, na začátku totiž musíte vyplnit prohlášení o zdravotním stavu, dotazník s otázkami na současný a minulý zdravotní stav, jehož správnost stvrdíte svým podpisem a ručíte za pravdivé vyjádření. Ale není třeba se obávat – jen velmi malému procentu lidí lékař potápění skutečně nedoporučí. Nejčastější překážkou je astma, nemocnění srdce, cév, epilepsie a otorinolaryngologické problémy.

Jak si vybrat školitele?

Neposuzujte pouze podle ceny kurzu. Ty nejlevnější zpravidla nezahrnují vše potřebné a ve výsledku zaplatíte ještě mnohem více. Poslechněte intuici, selský rozum, v každém případě se do potápěčského centra nejprve zajděte podívat osobně, promluvte si s instruktorem, zkrátka dejte na svůj vnitřní pocit.

Základní výbava potápěče

Maska, ploutve, šnorchl, neoprenový oblek, tlaková láhev, plicní automatika se záložním zdrojem vzduchu a manometrem, vyvažovací vesta, potápěčský počítač. Veškerá výstroj se dá zapůjčit, v rámci kurzů je půjčovné zahrnuto v ceně.

Riskovat se nevyplácí

Všeobecně je rekreační potápění velmi bezpečnou aktivitou. Rizika vznikají pouze při nesprávných postupech a přeceňování vlastních sil a schopností,“ říká Filip Kabyl. „Při nedodržování pomalé bezpečné výstupové rychlosti hrozí dekompresní nemoc, které lze předcházet použitím potápěčského počítače nebo dodržováním plánu zpracovaného dle tabulek. Nejdůležitějším pravidlem přístrojového potápění je pravidelně dýchat a nikdy NEZADRŽOVAT dech, jinak hrozí poškození plic přetlakem. Nicméně je velmi jednoduché toto pravidlo dodržovat a pobyt pod hladinou si vždy maximálně vychutnat.

V podstatě zjistíte, že potápění, je-li prováděno správně, představuje přirozené uvolnění od běžných starostí, zanoření se do naprosto odlišného světa ticha bez zvonících mobilních telefonů a hravý úžas nad objevováním neznámého…

<<< Předchozí kapitola

odborná spolupráce: Filip Kabyl
PADI Master Instructor
Potápěčské centrum Happy Divers

Autor: Helena Míková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video