15 rad, jak si zařídit EKOkuchyni | e15.cz

15 rad, jak si zařídit EKOkuchyni

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Chmelíková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Třídění odpadu je dnes už takřka samozřejmostí, pro dobro svoje i přírody toho ale můžete dělat mnohem víc. A nebojte se, že vás to bude stát víc peněz. Ekologický Jar není dražší než ten obyčejný!

1. Začněte nákupem

I nakupovat lze ekologicky – zapomeňte na nevzhledné igelitky a používejte látkové tašky nebo síťovky. Smotat se dají do maličkých balíčků, které se vám vždy vejdou do kabelky, seženete je i z ekologických materiálů. Podívejte se třeba na www.ecobag.com nebo www.ceskasitovka.cz

2. Kupujte jen to, co potřebujete

Nenechte se nalákat barevnými etiketami a nakupujte jen tolik potravin, kolik jich skutečně spotřebujete. Nestíháte to? Pravidelně kontrolujte věci v ledničce, využívejte i zbytky, a hlavně: jídlo, které nespotřebujete, zamrazujte a všechny balíčky si vždy popište, ať na první pohled víte, co je uvnitř.

3. Minimalizujte plasty v kuchyni

Svým dětem (a nejen jim) můžete místo plastových misek či příborů koupit nádobí z biobambusu, biokukuřice nebo bioplastů, které se nevyrábějí z ropy, ale z biomasy. Toto nádobí je v mnoha ohledech stejně výhodné jako klasické plastové výrobky (čištění, životnost…), na omak je příjemnější a je podstatně ekologičtější. Seženete je např. na www. eko-plasty.cz, bambusové nádobí zase třeba na www.zelenadomacnost.com

4. Vybírejte ekospotřebiče

Kupujete novou myčku, ledničku nebo třeba rychlovarnou konvici? Sledujte pečlivě, jak vysoký mají příkon. Ocení to nejen příroda, ale i vaše peněženka. Neomezujte ekologičnost však jen na příkon elektrospotřebičů, zapékací mísy a hrnce dobře vedoucí teplo, pánve s ekologickou výrobou (a většinou s keramickým povrchem), to vše se počítá! Typickým příkladem jsou například keramické pánve Greenpan, seženete je třeba na www.greenpanve.cz

5. Mějte přehled

Ani ten nejekologičtější spotřebič vám nepomůže, pokud budete pravidelně stát před otevřeným mrazákem či ledničkou. Na mrazák si přimagnetkujte seznam, jaké suroviny máte ve které zásuvce, budete mít přehled kvůli vaření, ale i kvůli úspoře času při hledání ve změti balíčků. Dlouho otevřený mrazák nebo lednička spotřebovávají zbytečnou elektřinu navíc při dorovnávání původního chladu. Do ledničky nedávejte věci, které tam být nemusí, ať zbytečně nečerpáte elektrickou energii na udržování chladných konzerv, které to nepotřebují.

6. Vařte ekologicky!

Využívejte principu kumulovaného tepla, který znaly i naše prababičky. Proč brambory či maso přihřívat v mikrovlnce či je udržovat teplé ve vyhřáté troubě, když je lze jednoduše zabalit do utěrky a uložit do peřin? Tento princip využívá také „vařicí pytel“ s názvem Wonderbag, který je zároveň jakousi ekologičtější variantou hrnce na pomalé vaření. Více najdete na www.wonderbag.cz

7. Ekologické čisticí prostředky

Myslíte si, že mastnou troubu, nádobí nebo kachlíky nad sporákem bez chemie nevyčistíte? Jste na omylu. Ekologické přípravky navíc nejsou nutně dražší. Děláte to i pro svoje zdraví, nadbytek chemie není zejména v domácnostech, kde jsou malé děti, zrovna žádaný. Počítejte navíc vždy cenu za jednu dávku na umytí, ne za celé balení! Nejznámější jsou prostředky značek Ecover či Frosch, vyzkoušejte i českou ekodrogerii Tierra Verde (www.tierraverde.cz) nebo výrobky Earth Friendly Products.

8. Čistěte vodou a přírodou

Vyhoďte poslední plastovou houbičku na nádobí a pořiďte si tu z lufy. Nezapáchá tak rychle, jde jednoduše vypláchnout, vydrží několik měsíců a vyhodit ji můžete i na kompost – je přírodní. Drátěnka z kokosových slupek je také srovnatelně účinná jako ty kovové. Utěrky z mikrovláken nepotřebují čisticí prostředky a nezanechávají na skle chloupky. Vyzkoušejte třeba značky Original Michael’s či EcoForce, z ekologických materiálů jsou i některé výrobky od Viledy.

9. Myjte nádobí s rozumem

Neumývejte nádobí pod tekoucí vodou, zbytečně jí spotřebujete víc. Dnešním myčkám stačí v ekoprogramu i méně než 6 litrů vody! A nepoužívejte tablety do myček, na rozdíl od písků je nemůžete nadávkovat, když je nádobí méně nebo není tolik znečištěné. Bezfosfátové přípravky do myčky dnes seženete v každé drogerii, privátní ekoznačky má třeba dm drogerie.

10. Šetřete vodou

Díky nákupu dobrého perlátoru (nebo v koupelně jiné sprchové hadice) za pár stovek můžete ušetřit nejen spoustu vody, ale i peněz za ni. Díky moderním technologiím na principu přidávání vzduchu do proudu vody dokážou podle nastavení ušetřit i kolem 80 % vodného a stočného, přičemž účinnost vodního proudu zůstane stejná.

11. Rozložitelné pytle na odpadky

I když odpadky třídíte, do směsného odpadu putuje stále velká část zbytků. Zejména když nemáte k dispozici kompost. Místo klasických pytlů na odpadky používejte ty z OXO plastu, který se rozloží během zhruba tří let. Seženete je v některých bioobchodech nebo specializovaných e-shopech, např. na www.zelenadomacnost.com

12. Babiččiny rady

Nezapomínejte na rady svých babiček – obyčejný kvasný ocet, citron, jedlá soda či mýdlo stojí pár korun, jsou ekologické a udělají vám stejnou nebo lepší službu než drahé syntetické prostředky. Na zbavení se zápachu z ledničky, čištění připálených hrnců nebo praní utěrek není nic lepšího.

13. Sledujte složení

Stejně jako na potravinách i na čisticích prostředcích musí být uvedeno složení. Sledujte certifikační značky jako Eco kontrol nebo Eco label a další. Ne všechny ekologické čističe tyto certifikace ale mají, protože jejich získání není zrovna levné. Řiďte se hlavně zdravým rozumem!

14. Nechte si poradit

Nechce se vám trávit v drogeriích hodiny zkoumáním toho, co je nebo není „eko“? Zeptejte se prodavaček, svých známých nebo na internetu. Při koupi oblečení taky hledáte, kde ho mají nejlevnější, věnujte chvíli i nákupu drogerie. Navíc: stačí udělat to jednou!

15. Postupná změna

Nikdo neříká, že musíte všechny čističe a spotřebiče, které máte doma, hned vyhodit. Byla by to hloupost, jež by ve své podstatě byla ještě neekologičtější než jejich využití. Příště ale sáhněte po jiném přípravku na nádobí (a ten aplikujte jen na houbičku, ne do vody, využijete ho pak lépe) a další sáčky do koše na odpadky už pořiďte rozložitelné.

CO BY VÁS MOŽNÁ NENAPADLO…

  • Různé drtiče odpadů si nachází cestu i do českých kuchyní. „Málokdo si ale uvědomuje, že nadrcené odpady odcházejí s odpadní vodou a velmi zatěžují čističky odpadních vod,“ varuje Petr Dobrý ze Zelenadomacnost.com
  • Používejte znovu plastové obaly, které jste si přinesli z obchodu. Do sáčku od jablek si zítra klidně můžete zabalit svačinu do práce.
  • Více detailů o tom, jak třídit odpad, jaké obaly jsou recyklovatelné a jaké ne, a další podrobnosti se dozvíte na webu www.jaktridit.cz
  • Zapáchají vám prkénka? Pomůže šťáva z grapefruitu.

Článek vyšel v časopise F.O.O.D.

Autor: Jana Chmelíková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video