20 úsporných tipů, které vás budou bavit | e15.cz

20 úsporných tipů, které vás budou bavit

Kristina Hrochová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Máte málo peněz? Moc (a zbytečně) utrácíte? Zkuste měsíc dodržovat naše úsporné tipy. Příliš vás nezatíží a ušetřená částka na konci měsíce vás příjemně překvapí.

Úspory v českých bankách se počítají na miliardy. Přestože jsou Češi národem spořílků, čtvrtina populace nemá finanční rezervu nebo žije na dluh. Svědčí o tom i stále rostoucí zájem o spotřebitelské úvěry.

Dostatek finančních prostředků je velmi subjektivní pojem. Někomu stačí vyžít od výplaty k výplatě, jiný si od mládí spoří na důchod a další žije jen pro ten dnešní den. K dospělému životu však patří i zodpovědné nakládání s penězi. Hlavní zásadou je neutrácet více, než vydělám (či mám), a část peněz si ukládat stranou na horší časy. Odkládání bokem neboli spoření je stavem mysli, přístupem k životu, na výši příjmu nebo uspořených prostředků až tak nezáleží. I když odborníci za ideální finanční rezervu považují 3-6násobek měsíčního platu.

Nejdříve si uvědomte, proč chcete spořit. Chcete jet v létě na dovolenou? Koupit si nové auto? Vytvořit si rezervu pro nenadálé události? Zajistit se na stáří? Jste-li přesvědčeni o svém cíli a chcete ho dosáhnout, budete spořit s radostí. Místo pocitu, že si nemůžete něco dopřát, získáte sebevědomí, že se chováte zodpovědně, a jistotu, že v případě výpadku příjmu máte kam sáhnout. Spoření může být zábava.

Máte-li pocit, že nemáte už co spořit, začněte tím, že si všechny své příjmy i výdaje budete zapisovat. Kromě částky si poznamenejte i přesný výdaj. Uvidíte, kde máte rezervy.

1. Nakupujte se seznamem

Impulzivní nákupy zvyšují konečnou cenu účtu až o polovinu. Před odchodem do obchodu se podívejte do ledničky a spíže, rozmyslete si, co byste chtěli v následujících dnech jíst a vařit, a nakupte pouze toto. Výhodné slevové akce nebo větší balení nabízejí obchodníci u zboží, kterého se chtějí zbavit nebo k němuž chtějí přitáhnout vaši pozornost. Odolejte, ušetříte, nebudete muset domů nosit těžší nákup a řešit, kde ho uskladníte.

2. Jezte pětkrát denně

Nejenže zhubnete a budete mít více energie, ale ještě ušetříte. Ráno společně snídejte, dětem i sobě připravte do školy a práce svačinu. Pokud to vaše zaměstnání dovoluje, noste si občas oběd s sebou. Je to levnější než polední menu na rohu v restauraci. Podle toho, co si dáte, ušetříte na jednom jídle 50-100 Kč.

3. Plaťte hotově

Karty jsou morem dobrých předsevzetí. Pocit, že se vám kutálejí peníze pryč, má při placení kartou málokdo. Nechávejte ji proto doma, kreditní na nedostupném místě, a plaťte penězi. Víte, kolik můžete utratit. Chceteli si něco koupit, pořádně si rozmyslete, zda to opravdu potřebujete. Dvojnásob zde platí přísloví: ráno moudřejší večera, co můžeš udělat dnes, můžeš udělat i zítra.

4. Sbírejte mince

Každý večer vysypte mince z peněženky do prasátka nebo speciální nádoby. Kov vás nebude tížit a také si rozmyslíte malé nákupy. Za rok vás překvapí, kolik jste takto našetřili.

5. Pijte vodu z kohoutku

Praha je jedno z mála měst na světě, kde teče pitná voda z kohoutku. Využijte toho a přestaňte posilovat cestou ze supermarketu nošením vod. Menší spotřebou PET láhví přispějete i k čistější planetě. Za den bychom měli vypít alespoň 2,5 litru vody, v případě minerálních vod nanejvýš 1 láhev. Při průměrné ceně 10 Kč ušetříte za měsíc 300 Kč.

Místo kupování malých PET láhví si s sebou noste vlastní láhev s vodou. Můžete si ji kdykoli naplnit a kdykoli se napít. Moderní láhve jsou pevné, lehké, zápachu odolné a vydrží roky (např. láhev Bobble s uhlíkovým filtrem nebo hliníkové Sigg).

6. Oblečení z druhé ruky

Objevíte-li dobře zásobený secondhand, našli jste poklad. Oblečení, kabelky a doplňky seženete levněji než v běžných obchodech a jako bonus nosíte originální kousky, často světových značek, který nikdo jiný nemá. Bezplatně si hezké kousky pořídíte při výměně oblečení. Domluvte se s kamarádkami nebo sledujte akce na www.vymena-obleceni.cz

7. Zbavte se televize

Stále více mladých lidí si nepořizuje televizi, protože na filmy chodí do kina nebo se na ně dívají on-line na počítači. Zkuste to a uvidíte, že najednou máte mnohem více času na čtení, na povídání, na hraní her a aktivity, které jste už možná zapomněli. Kromě ceny televize ušetříte i za koncesionářský poplatek - 135 Kč měsíčně, tj. 1620 Kč ročně.

8. Bezplatné umění

První středu v měsíci odpoledne (od 15 do 20 hodin) nabízí Národní galerie vstup zdarma do všech svých expozic. Zkuste to pravidelně využívat a zaručeně uvidíte víc výstav než většina vašich známých, kteří platí vstupné. Zajímavé bezplatné akce, přednášky, výstavy i aktivity najdete na Facebooku ve skupině Co je v Praze zadarmo.

9. Choďte pěšky

Auto vyměňte za kolo nebo vlastní nohy, zlepšíte si fyzičku a ulevíte životnímu prostředí (a ušetříte až 2000 Kč měsíčně). Jezdíte-li pravidelně městskou hromadnou dopravou, pořiďte si roční jízdenku. Stojí 4750 Kč, tj. 396 Kč měsíčně, což se při ceně lístku 24 Kč (30 minut) vyplatí už při cestování 10 dnů v měsíci. Na období dovolené můžete její platnost přerušit.

10. Spořte pravidelně

Založte si spořicí účet s výhodným úrokem a nulovými poplatky za správu a pravidelně, každý měsíc, tam posílejte částku v určité výši. Nastavte si trvalý příkaz.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.Autor: Ženy - E15

11. Nepřetápějte

Vytápění se na spotřebě energie podílí z 55-60 %, ohřev vody z 20-25 %. Přetopené byty svědčí jen roztočům. Ideální teplota na spaní je 18 °C, v bytě postačí 20 °C. Snížením o jeden stupeň uspoříte 6 % energie. Nastavíte-li před dovolenou ventily na 15 stupňů, po návratu pokoj vytopíte levněji, než pokud by se netopilo.

Radiátory nezakrývejte ani na nich nesušte prádlo. Spotřebují tak o 10 % energie více. Pravidelným odvzdušňováním topení snížíte o čtvrtinu jeho energetické nároky. Občas vyměňte termostatické a termoregulační ventily, zastaralé potřebují 15 % energie navíc. Při ceně 1000 Kč za kus se vám to vyplatí po polovině sezony.

12. Vařte s rozmyslem

Na každém jídle, které neuvaříte, ušetříte. Pro dva je celý sáček těstovin zbytečný, stejně jako kotel guláše pro celou rodinu. Buď se domluvte s přáteli, nebo vařte přesný počet porcí podle strávníků. Objevte kouzlo jídel z jednoho hrnce či pekáče, upečených v alobalu nebo čerstvých salátů. Používejte hrnce s plochým dnem a pokličkou kopírující velikost plotýnky.

Elektrické vypněte zhruba 5 minut před dovařením, výhřevnost na dokončení postačí, a tak využijete energii beze zbytku. Jídlo přiveďte k varu na nejvyšším stupni, pak ztlumte a nechte probublávat. Pomalejší vaření zachová vitaminy, chuť i barvu a ušetří energii.

V troubě pečte co nejvíc věcí najednou a zbytečně ji neotvírejte, pokaždé tak snížíte teplotu o 10 °C. Předehřátí trvá zhruba 10 minut, nepouštějte ji zbytečně brzo.

Uvařte si jen tolik vody, kolik potřebujete, a ihned ji využijte. Žádné automatické puštění rychlovarné konvice, dvacetiminutové krášlení v koupelně a následný opětovný ohřev vody. Rychlovarná konvice je nejúspornější způsob,

13. Šetřete energii

Spotřebiče, které nepoužíváte, vypněte ze zásuvky nebo tlačítkem Vypnout/Zapnout. I režim stand-by spotřebovává energii, zhruba 6 % roční spotřeby energie domácnosti. Podle množství spotřebičů tak za rok vyhodíte až několik tisíc korun. Řešením mohou být tzv. kabely Master-Slave, které připojené spotřebiče vypnou a zapnou automaticky s hlavním spotřebičem, například DVD přehrávač s televizí.

A vybírejte si ty s energetickým štítkem A. Označené A+ potřebují o 25 % méně energie, A++ dokonce o 30 % než B. U ledničky A++ tak ušetříte 1000 Kč ročně. Deset let používání staré ledničky vás stojí 30 000 Kč za energii navíc, zvažte proto výměnu modelu. Další úspory v domácnosti najdete na http://www.eccb.cz/kalkulator/house.php

14. Kroťte svůj chtíč

Pokud si rádi dopřáváte a bez rozmyslu si koupíte, co chcete, naučte se nosit dvě peněženky. Až si zase budete chtít něco koupit, rozmyslete si, jestli to opravdu potřebujete, a pokud ne, vložte ušetřené peníze do druhé peněženky. Schválně, kolik v ní na konci měsíce bude.

15. Vypněte počítač

Počítače jsou velkým žroutem energie, čtyři hodiny denně vás stojí přes 1000 Kč za rok, laptopy o něco méně. Filmy a muziku si raději pouštějte v určených nosičích, mají o 4/5 nižší spotřebu energií než PC. Vyndejte ze zásuvky nepoužívané nabíječky i vypnutý notebook, spotřebovávají energii i tak. Spořiče obrazovky ji nespoří, monitor proto vypínejte tlačítkem.

16. Utáhněte kohoutky

Deset kapek teplé vody za minutu udělá za týden 40 litrů, za rok přijdete o pár stovek korun, přitom nové těsnění seženete za pár korun. Na webu Pražských vodovodů a kanalizací (www.pvk.cz) si můžete spočítat, kolik platíte za vodu.

17. Zařiďte si předplatné

U oblíbených časopisů si pořiďte předplatné, ročně ušetříte až 50 % oproti koupi jednotlivých čísel. Žádné vám nebude chybět ani si ho nekoupíte omylem dvakrát.

18. Zasaďte bylinky

Čerstvé bylinky dodají jídlu vůni a chuť. Zasaďte je do květináče či truhlíku a zajistěte si přísun po celou sezonu. Na podzim je můžete usušit, v chladu a temnu vydrží až pět let.

19. Zhasínejte

I při instalování úsporných žárovek není nutné, aby pořád svítily. Nevyhýbejte se ani koupeli při svíčkách.

20. Motivujte se

Určete si, kolik chcete za měsíc uspořit, a nevzdejte to. Můžete si představit, co si za uspořené peníze koupíte, nebo si určete částku, kterou měsíčně ušetříte, a za zbytek si můžete něco koupit (odměnit se). Nebo si určete, kolik měsíčně utratíte. Zbude vám tak částka, za kterou si můžete něco koupit nebo ji uložit na spořicí účet.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Autor: Kristina Hrochová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video