5 tipů na úklid. Zn.: rychle, levně, účinně | e15.cz

5 tipů na úklid. Zn.: rychle, levně, účinně

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Zbyňková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
REGÁLY DROGERIÍ PŘETÉKAJÍ NEJRŮZNĚJŠÍMI ÚKLIDOVÝMI PROSTŘEDKY NA ÚPLNĚ VŠECHNO. ALE ČASTO STAČÍ JEDNODUCHÉ (A MNOHEM LEVNĚJŠÍ) METODY, KTERÉ POUŽÍVALY NAŠE BABIČKY.

1) Lednička i nerez

Nejdokonalejší na úklid je ocet. S octovou vodou se můžete pustit do úklidu skoro všeho, lakovanými dveřmi počínaje a ledničkou konče, protože zbavuje nečistot i pachů. Skvěle také oživuje lesk nerezového nádobí!

2) Dřevo jako nové

Zašlá místa na nelakovaných dřevěných podlahách nebo nábytku nejprve navlhčete teplou vodou, pak je přetřete rozkrojenou bramborou (raději víckrát) a nakonec vydrhněte teplou vodou s trochou sody.

3) Porcelán a sklo

Vánoční úklid zahrnuje také poličky a skleníky, kde vystavujeme dekorační předměty nebo třeba vázy. Jak na ně? Porcelánové sošky nebo starožitné hrnečky umyjte vodou se salmiakem (chlorid amonný – ke koupi v potřebách pro domácnost a v e­shopech) a rýhy pak vydrbejte starým kartáčkem na zuby. Zašlé skleněné vázy vyčistíte pomocí bramborových slupek, které spolu se studenou vodou pořádně protřepete v nádobách a poté vypláchnete horkou a pak studenou vodou.

4) Zrcadla a okna

Využijte čistý líh, který je ostatně součástí většiny okenních čističů. Nejprve umyjte okna i rámy jarovou nebo mýdlovou vodou a opláchněte. Potom skleněné plochy nastříkejte lihem, nechte trochu zaschnout a rozleštěte starými novinami nebo papírovými utěrkami.

5) Skvrny na ubrusech

V průběhu Vánoc vykape na ubrusy mnoho svíček. Co potom? Vosk nechte ztuhnout, pak jej odloupněte, skvrnu podložte pijákem, další dva dejte přes ni a pak pořádně vyžehlete. Akci zopakujte a nakonec vyperte na nejvyšší teplotu, jakou látka snese.

Autor: Jana Zbyňková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video