5 tipů na úklid. Zn.: rychle, levně, účinně | E15.cz

5 tipů na úklid. Zn.: rychle, levně, účinně

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Zbyňková

REGÁLY DROGERIÍ PŘETÉKAJÍ NEJRŮZNĚJŠÍMI ÚKLIDOVÝMI PROSTŘEDKY NA ÚPLNĚ VŠECHNO. ALE ČASTO STAČÍ JEDNODUCHÉ (A MNOHEM LEVNĚJŠÍ) METODY, KTERÉ POUŽÍVALY NAŠE BABIČKY.

1) Lednička i nerez

Nejdokonalejší na úklid je ocet. S octovou vodou se můžete pustit do úklidu skoro všeho, lakovanými dveřmi počínaje a ledničkou konče, protože zbavuje nečistot i pachů. Skvěle také oživuje lesk nerezového nádobí!

2) Dřevo jako nové

Zašlá místa na nelakovaných dřevěných podlahách nebo nábytku nejprve navlhčete teplou vodou, pak je přetřete rozkrojenou bramborou (raději víckrát) a nakonec vydrhněte teplou vodou s trochou sody.

3) Porcelán a sklo

Vánoční úklid zahrnuje také poličky a skleníky, kde vystavujeme dekorační předměty nebo třeba vázy. Jak na ně? Porcelánové sošky nebo starožitné hrnečky umyjte vodou se salmiakem (chlorid amonný – ke koupi v potřebách pro domácnost a v e­shopech) a rýhy pak vydrbejte starým kartáčkem na zuby. Zašlé skleněné vázy vyčistíte pomocí bramborových slupek, které spolu se studenou vodou pořádně protřepete v nádobách a poté vypláchnete horkou a pak studenou vodou.

4) Zrcadla a okna

Využijte čistý líh, který je ostatně součástí většiny okenních čističů. Nejprve umyjte okna i rámy jarovou nebo mýdlovou vodou a opláchněte. Potom skleněné plochy nastříkejte lihem, nechte trochu zaschnout a rozleštěte starými novinami nebo papírovými utěrkami.

5) Skvrny na ubrusech

V průběhu Vánoc vykape na ubrusy mnoho svíček. Co potom? Vosk nechte ztuhnout, pak jej odloupněte, skvrnu podložte pijákem, další dva dejte přes ni a pak pořádně vyžehlete. Akci zopakujte a nakonec vyperte na nejvyšší teplotu, jakou látka snese.

Autor: Jana Zbyňková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.