Aby záda nebolela... Začněte výběrem kvalitní matrace! | e15.cz

Aby záda nebolela... Začněte výběrem kvalitní matrace!

ZDROJ: Ženy - E15

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstávat ráno s pocitem, že jste v noci složili vagon uhlí, protože vás bolí nejen záda, ale celé tělo – kdo by si tohle přál? Přesto si o takové potíže koledujeme spaním na nevhodných a nekvalitních matracích.

Zdravotní matrace vás zbaví lecjaké bolesti

Nejdůležitějším člověčím odpočinkem je spánek, tělo se zregeneruje důkladněji, než při různých koupelích či masážích. A protože spánkem strávíme téměř třetinu života, měli bychom spát nejen dostatečně pohodlně, ale i zdravě.

Dobrá a kvalitní matrace není zbytečná investice. Musí poskytovat oporu hlavně páteři a velkým kloubům, musí být dostatečně pevná a přitom netlačit. Zapomeňte proto na staré žíněné a trávové matrace, vyhoďte i molitanové bloky z postelí.

Jak by měla matrace vypadat? Důležitá je šíře pro jednoho spáče – ta by měla být taková, aby při rozpažení sahala od lokte k loktu. K výšce postavy přidejte alespoň dvacet pět centimetrů, a dostanete správnou délku matrace. Ani její výška není zanedbatelná, ideální kolem osmnácti až dvaceti centimetrů (vyráběné matrace začínají na patnácti centimetrech).

Pak už zbývá jen vybrat: k mání jsou matrace pružinové, pěnové, latexové a kombinace těchto materiálů. Dobrý prodejce se vás určitě zeptá, zda máte postel s roštem nebo pevnou deskou, upozorní i vás i na různou nosnost matrací. Pokud se výrazně liší váha partnerů, je lépe na dvojlůžko kupovat dvě matrace, než jednu společnou většího rozměru.

Pěnové matrace = spaní jako na obláčku

Zdravotní matrace z paměťové pěny (ta byla původně vyvinuta pro větší pohodlí astronautů) se po zahřátí přizpůsobily tvarům těla a bez zátěže se pomalu vracely zpět do původního tvaru. Nové paměťové pěny reagují rychleji, poskytují výbornou ortopedickou podporu páteři a anatomické uvolnění i vnitřním orgánům.

Studená pěna je dalším materiálem na výrobu matrací – ty jsou pevné, tvarově stálé, dobře odpařují vlhkost a jsou prodyšné. Do pěny se přidávají oleje (pění se s polyuretanem při výrobě) z léčivých bylin, takže mívají protirevmatické a antibakteriální vlastnosti.

Matrace z líné pěny (další varianta pěněného polyuretanu) měknou tělesným teplem. Výborně rozkládají váhu těla a jsou vhodné i pro dlouhodobě ležící, jelikož eliminují výskyt proleženin.

Bio pěny jsou vlastně matrace z pěněného polyuretanu s přídavkem rostlinných a léčivých olejů, přidávají se i rostlinné výtažky (lecitin ze sóji), takže poskytují úlevu nemocným s artritidou a revmatismem.

Pružiny, taštičky, nebo i sendviče a latex

Zdravotní pružinové matrace mají spodní a vrchní vrstvu pěnovou, mezi nimi jsou pružiny. Volně zabudované pružiny jsou v matracích vhodných spíš pro příležitostné spaní (jsou nižší, než je pro spaní doporučováno). Taštičkové matrace mají pružiny jednotlivě zašité v textilních „kapsičkách“, jsou vyšší a nosnost pružin může být odstupňována podle zón zatížení (hlava, trup, nohy). Pro každodenní spaní se taštičkové matrace hodí, jsou také výborně prodyšné.

Sendvičové matrace se skládají z několika odlišných vrstev (bývá to studená či líná pěna), kombinovaných s vrstvou latexu, v němž je zabudováno kokosové vlákno. Jsou tvarově stálé, nedeformují se a mohou mít různě tuhé horní a spodní plochy na spaní.

Latexové matrace jsou trvanlivé, tvarově stálé a prodyšné (lepší jsou ty, co mají navíc větrací komůrky). Je pod ně ale nutný rošt a zahřívají se mnohem pomaleji než ostatní matrace, proto se příliš nehodí do málo (nebo jen občas vytápěných pokojů).

Můžete si vybrat i matraci s vícehustotní pěnové pryže, ta je pružná a elastická. Jádro matrace je tvořeno ze dvou vrstev odlišné hustoty. Na trhu se objevily i matrace se zabudovaným roštem –tvoří jej tři podélné nosníky ze zhuštěné pěny, příčně spojené bukovými lamelami zašitými v textilním obalu.

To ještě není všechno

Aby bylo pohodlí spáčů ještě větší, je možné si vybrat matrace s povrchem jedné strany letní (bavlněná tkanina) a druhé zimní (ovčí rouno). Potahy mohou být antibakteriální, protiplísňové, a většinou pratelné. V tom případě jsou na zip a dají se prát až na šedesát stupňů.

Rozměry matrací začínají na šíři osmdesáti centimetrů, širší mají devadesát a sto centimetrů – to pro jednolůžka. Pro dvojlůžka jsou od sto šedesáti centimetrů přes sto osmdesát až na dva metry. Délka je standardní dva metry, prodloužená dva metry dvacet. Je možné si nechat zhotovit i rozměr na zakázku.

Ceny matrací jsou rozličné, ale jak radí odborníci, pravá kvalita začíná na sedmi tisících pro matraci na jednolůžko. Nižší cenové kategorie zahrnují matrace, u kterých životnost nebude dosahovat požadovaných deseti let. Šetřit za každou cenu právě na zdravotní matraci není ta nejlepší volba.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video