Adventní dekorace snadno a rychle | e15.cz

Adventní dekorace snadno a rychle

Monika Kváčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čtyři týdny před Štědrým dnem nastává tzv. advent, jehož začátek letos připadá na neděli 2. 12. 2012. Pro někoho je advent především symbolem předvánočního šílenství, pro někoho naopak skutečnou předzvěstí Vánoc.

Advent - znáte jeho význam?

Adventní věnec

Adventní věnec je jeden z nejznámějších vánočních symbolů. Postupné zapalování svíček symbolizuje, že příchod Krista do života znamená přemožení tmy a nárůst světla, klidu a radosti. Svíce jsou čtyři jako čtyři adventní neděle.

Nejstarší písemná zpráva o adventním věnci je z roku 1838 z Hamburku. Teolog Johann Heinrich Wichern tehdy zavěsil nad dveře sirotčince věnec vyřezávaný ze dřeva a každý den na něj umístnil jednu zapálenou svíci. Do pokladničky pod věncem pak lidé házeli peníze pro sirotky.

V předvánoční čas jsou obchody plné různých adventních věnců, větší radost vám ale určitě udělá věneček doma zhotovený.

Co k tomu budete potřebovat?

1) Zelená dřevina - jedle, smrk, borovice, zahradní dřeviny, chvojí, šišky, jeřabinové proutky, břečťan. 
2) Věci na zdobení- sušené plátky citronu, pomeranče, mašle, červené kuličky, vánoční ozdoby- fantazii se meze nekladou.
3) Svíčky
4) Korpus na věnec
5) vlasec, tenký drátek, nůž, nůžky

Postup:
Smrkové nebo jiné větvičky nařežeme na délku přibližně 5-10 cm a jednu větvičku po druhé pomocí drátu připevňujeme ke korpusu  tak, aby špička další větvičky překrývala konec předcházející. Místo zelených dřevin však můžete základ věnce  zhotovit například celý ze šišek. Je to také jednoduché, stačí spodek šišky obtočit delším drátkem a jeho koncem pak šišku připevníte k věnci.

Zdobení věnce záleží na fantazii a vkusu každého z nás. Pro inspiraci přinášíme fotky hotových věnečků ve fotogalerii.

Připevnění svíček je jednoduché. Silnější drát nahřejeme nad plamenem a pak ho zasuneme asi 2cm do spodní části svíčky. Drátkem pak svíčku připevníme na věnec.

Věncem můžeme ozdobit svátečně stůl, velmi pěkně ale vypadají i nazdobené vchodové dveře, to pak k věnci připevníte ještě stuhu na pověšení.Vlastnoručně zhotoveným věnečkem určitě uděláte radost i svým blízkým a přátelům. 

Stačí pár stuh a baněk...Autor: Ženy - E15

Nemáte čas na tvoření? Pomůže "polotovar".

Pokud nemáte času nazbyt a ani tvůrčí duch Vás příliš neoslovuje, nezoufejte. přesto můžete mít na vánočním stole nebo jako ozdobu dveří originální kousek.

A nemusíte ani kupovat nějakou „ošklivou umělotinu“. Komponenty k výrobě věnce - napřípkad již hotový základ na věnec seženete poměrně jednoduše v téměř každém květinářství nebo na trzích, stejně jako svíčky nebo ozdoby.

Ke zdobení navíc můžete použít snadno sehnatelné věci z „domácích“ zdrojů - např. menší baňky, kousky skořiče nebo plátky pomeranče, ozdobné stuhy atd. Stačí je jen na základ dobře upevnit kouskem drátku, přidat svíce a je hotovo.

Pokud před klasickou variantou věnce upřednostňujete modernější alternativu, můžete si vyrobit poměrně jednoduše efektní adventbní svícen.

Budete potřebovat pouze 4 ozdobné větší svíce, plochý obdélníkový nebo čtvercový tác a drobné dekorativní ozdoby. Vše pěkně naaranžujete a máte hotovo.

Na dekoraci přitom můžete použít přírodní prvky, jako na našem obrázku - badyán, kousky celé skořice, plátky sušeného pomeranče, nebo citrónu, ale také jehličí, barevný písek, umělý sních, ozdobné kamínky nebo malé vánoční ozdoby - fantazii se meze nekladou.

Hezky vypadá i hezky voní...Autor: Ženy - E15

Nápaditou, ale zároveň neskonale jednoduchou adventní dekoraci můžete vytvořit i z jednotlivých svícnů. Postačí vám k tomu čtyři menší květináčky, do nichž upevníte svíčky a prostor mezi nimi vyplníte dekorací - velmi vánočně působí kombinace jehlicí, šišek sušených jeřabin a umělého sněhu.

Chcete-li zdobnější variantu, můžete zvolit místo klasických květinčků zvolit průhlené plastové, které vyplníte např korálky, skleněnými kamínky apod.

Autor: Monika Kváčková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video