Africká fialka | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Africká fialka

Africká fialka
ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Africké fialky jsou velmi oblíbené pokojové rostliny, a to hlavně proto, že mohou kvést prakticky celý rok.

Popis: Africké fialky (Saintpaulia)  mají mnoho předností, pro které je lidé rádi pěstují. Dobře se jim daří v bytech s topením, nevyžadují chladné přezimování, snadno se pěstují i množí. A hlavně kvetou s přestávkami po celý rok. Své jméno dostaly po baronu Walterovi von Saint Paul St. Claire, který je objevil koncem 19. století v Jižní Africe v usambartském pohoří Kapské provincie. Jejich barva je různorodá, od sněhobílé, přes růžovou, fialovou až po tmavě modrou. Může mít i žíhané květy. Listy jsou masité, plstnaté, s drobnými chloupky.

Umístění: Fialky potřebují dostatek světla, ale nesnáší přímé sluneční záření, a to hlavně v létě a na jaře. Některé druhy zavírají růžice listů, čímž se brání přímému slunci. Teplota prostředí by neměla být nižší než 15°C po celý rok, nejlépe jim vyhovuje teplota 20-23 °C. Pěstovat je můžete na okenním parapetu a přímému slunci zabránit například žaluziemi. Květináčem je dobré pootáčet, protože listy se vytahují za sluncem.

Zalévání: U fialek se doporučuje zálivka spodem, protože kdyby se voda dostala do listů růžice, mohla by zahnívat. Pokud chcete přesto zalévat vrchem, musíte dát pozor, aby se voda na listy nedostala. Pozor na přemokření, fialka by neměla stát ve vodě.

Rozmnožování: Fialky se velmi snadno rozmnožují. Stačí odstřihnout list a ten dát zakořenit do vody. Pak jej zasadíme do rašelinné zeminy. Protože fialky mají jemné kořínky, potřebujeme lehkou a kyprou zeminu. Rozmnožujeme hlavně na jaře a na začátku léta.

Hnojení: Hnojíme hnojivem pro pokojové rostliny zpravidla jednou až dvakrát za měsíc, kromě zimního období.

Poznámky: Fialky snáší lépe sucho než přemokření. Zaléváme do misky a případnou zbylou vodu po hodině slijeme. Jednou za měsíc rostlinu zalijeme vrchem, propláchneme tím soli na povrchu zeminy. Velmi pěkně vypadá, pokud sesadíme několik různobarevných rostlin dohromady. Potřebuje vyšší vzdušnou vlhkost, a proto ji postavte do misky s vlhkými oblázky. 

Autor: Redakce
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!