Až odkvetou jarní cibuloviny - co s nimi dál? | e15.cz

Až odkvetou jarní cibuloviny - co s nimi dál?

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Smutný je pohled na rozkřapané tulipány, zaschlé narcisy a odkvetlé trsy bledulí a krokusů. Jejich krása zdobí květinové záhony od časného jara, ale nastal čas vyplnit prázdná místa rostlinami, které v květu pokračují až do zámrazu.

Jen trpělivost květy přináší …


Rozhodně nedobývejte cibule ze země ihned po odkvětu ani neodřezávejte nevzhledné listy. Rostliny by totiž neměly čas uložit v cibulích dostatek živin a příští rok byste se květů nedočkali. Odstřihněte podle potřeby jen vadnoucích květní stonky, listy ponechte na rostlinách až do úplného zaschnutí a teprve potom cibule vyjměte ze země.
 
Pár cibulí snadno vyndáte pomocí zahradnické lopatky a na větší záhon použijte rycí vidle. V žádném případě nedobývejte cibule rýčem nebo dokonce motykou, protože byste mohli cibule poškodit. Práci s výsadbou i vyjmutím z půdy usnadní plastové košíčky, které kromě snadné manipulace cibulky chrání před hlodavci.

Dopřejte jarním cibulovinám zaslouženou dovolenou


Každoročně se z půdy vybírají hlízy a cibule tulipánů, hyacintů, citlivých druhů botanických tulipánů a jarní krokusy-šafrány, které vyžadují letní uskladnění. Pak se opět vysazují až na podzim a do té doby se skladují na suchém a vzdušném místě s teplotou 15 - 25 ° C . Zásadou je cibule pravidelně kontrolovat a důsledně třídit a odstraňovat cibule napadené plísní či hnilobou.

Tulipány po odkvětu nechte v zemi ještě asi šest týdnů než cibule „zatáhnou“. Pak je vyndejte, cibule lehce očistěte a uložte odděleně na lísky, na stinné bezvětrné místo, aby nepraskaly slupky. Asi po dvou týdnech cibule od sebe oddělte a opatrně očistěte od zbytků půdy tak, abyste nestrhli slupku.

Hyacinty: Pokud chcete zachovat velké květy pro další sezonu, cibule vyndejte ze země a uskladněte stejně jako tulipány.

Narcisy: můžete ponechat na stanovišti a na jaře přesadit na jiné místo. Přesazujte však jen cibule silné a zdravé.

Krokusy, sněženky a bledule stejně jako modřence patří k nenáročným cibulovinám, které se množí téměř samy. Volně vysazené často zplaní, ale pokud cibulky za dva až tři roky znovu přesadíte budou mít větší květy.

Řebčík může zůstat na stanovišti i několik let, v méně úrodné půdě je vhodné jej přesazovat častěji. Cibuli řebčíku vyjměte po zatažení rostliny ze země a uchovávejte na lísce v rašelině, aby nezaschla.

Kombinovaná výsadba = pestré záhony po celý rok


Po odkvětu cibulovin se na záhony výborně hodí některé letničky, popřípadě i jiné květiny, které nepřezimují (pelargónie, hlíznaté begónie), avšak neúnavně kvetou po celý rok. Cibule můžeme buď ze země vyjmout, popřípadě můžeme letničky vysázet i mezi ně.
 
Pro tento případ volíme takové druhy, které nejsou svými kořeny příliš agresivní. A poněvadž máme možnost sázet tyto květiny předpěstované v květináčích a často již kvetoucí, máme v kvetení celkem jen malou přestávku.

Z předpěstovaných, již kvetoucích letniček, můžeme použít například vděčné Ageratum, begonie, jiřinky, gazanie, oblíbené petunky, odolnou portulacu, salvie, lichořeřišnici a mnoho jiných druhů, kterých je na trhu dostatečný výběr. Letničky můžeme kombinovat s některými dvouletkami a tak docílit téměř celoroční kvetení.

Osvědčené jsou například macešky, pomněnky, sedmikrásky a hvozdíky. Jejich odrůd už je tolik, že je snadné si vybrat téměř jakoukoliv barvu či pestrou směs. Při výběru květin však neberte v úvahu jen vzhled a výšku, ale myslete na to, aby rostliny měly přibližně stejné nároky na půdu, vláhu i oslunění.

Autor: Irena Forejtová
8. dubna 2009

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video