Balkón v záplavě květů | e15.cz

Balkón v záplavě květů

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ten, kdo nevlastní zahradu, může květiny pěstovat i na svém balkóně, terase, v truhlíku či mobilních nádobách. Podle čeho květiny vybírat, aby bohatě a dlouho kvetly?

Při výběru vhodných druhů záleží na tom, na jaké světové strany jsou balkony a terasy orientované a jakými světelnými podmínkami disponují.

Nejkrásnější květiny budou, samozřejmě, na slunných místech, neboť letničky sluníčko milují. Na balkóně vám nádherně pokvetou muškáty (Pelargonium peltatum), surfinie, petúnie a minipetúnie, dvojzubec (Bidens), sporýše (Verbena), osteospermum, nemézie (Nemesis), diascie (Diascia), lantana (Lantana), lobélie (Lobelia) nebo sanvitalia ( Sanvitalia procumbens). V polostínu a stínu se v nádobách daří fuchsiím, begóniím, netýkavkám (Impatiens), bakopě (Bacopa), okrasnému tabáku (Nicotiana silvestris) a bohatě kvete i lobelka či nestařec (Ageratum).

Letošní trendem je pestrost


Oblíbeným trendem posledních let je kombinování různých druhů letniček v jedné nádobě, přičemž lze vytvářet barevné kombinace „tón v tónu“. Ideálními společníky kvetoucích letniček mohou být ty, které jsou více než květy atraktivnější svými listy, například plectrantus, hluchavka a koleus.

Autor: Ženy - E15

 
Romantický nádech osázenému balkónu dodá výsadba ve fialové a bílé barvě, (bílá je navíc vítaná i tehdy, jestliže balkón využíváte do pozdních nočních hodin), jemně a ušlechtile působí růžově a oranžově kvetoucí letničky, radost a optimismus vnesou do vašich balkónů žlutě kvetoucí druhy. Dynamicky působí výsadby, kterým dominuje červená, ochlazujícím efektem vynikají květy modrých barev. Vždy však v jedné nádobě kombinujte pouze druhy se stejnými nároky na světlo, zálivku a půdu, a pamatujte na to, aby pomaleji rostoucí druhy nebyly utlačené těmi, co rostou rychleji. 

Letničky v závěsných nádobách


Předností závěsných nádob je úspora místa a variabilnost. Dají se pohodlně přemístit kdykoli a kamkoli a pokud jich budete mít na balkóně či terase více, kvetoucí závěsy vytvoří netradiční dělící stěnu a přitažlivý pohledový prvek. Úspěch pěstování závisí na výběru správných rostlin - nejvhodnější jsou bohatě kvetoucí letničky s převislými výhonky. Na slunných místech to mohou být surfinie, minipetúnie, sporýše (Verbena), diascie (Diascia), dvojzubec (Bidens) nebo vějířovky (Scaevola), v polostínu převislé begónie, netýkavky a fuchsie.

Při výsadbě nezapomeňte použít kvalitní substrát určený pro pěstování letniček v nádobách, který obsahuje pomalu působící hnojivo, neboť živiny v půdě rychle rostoucí rostliny rychle vyčerpají. Do menších závěsných nádob počítejte s jednou rostlinou, do větších se vejde tři až pět rostlin.

Autor: Ženy - E15Výsadba truhlíku – krok za krokem


Pro výsadbu balkónových letniček je důležité vybrat nádobu, která by měla být dostatečně velká a hezká i na pohled. Před samotnou výsadbou je třeba dát na dno truhlíku tří až pěticentimetrovou vrstvu drenáže (keramzit, štěrk), pak do poloviny nádoby nasypeme substrát, umístíme rostliny letničky s kořenovými baly a dosypeme zbytek substrátu, tak aby okraj truhlíku přečníval o dva centimetry.

Nakonec výsadbu důkladně zalijeme a nádobu na týden umístíme do polostínu, aby rostliny zakořenily a teprve pak je umístíme tam kam patří. Co se týče pravidelné zálivky, v nádobách z pálené hlíny substrát vysychá rychleji, v plastu či keramice se vlhkost udrží mnohem déle a tak pokud nemáte na pravidelnou péči čas, využijte samozavlažovací nádoby, jejichž sortiment barev, tvarů a velikostí je opravdu více než bohatý.

Jak se o letničky starat, aby dlouho kvetly


Nejdůležitějším předpokladem bohatého kvetení letniček v nádobách je pravidelná zálivka odstátou vodou, buď večer nebo brzy ráno. Velmi důležité je přidávat jednou týdně do zálivkové vody kvalitní tekuté hnojivo, pravidelně odstraňovat odkvetlé květy a suché listy, a občas rostliny prohlédnout zda nejsou napadeny nějakým škůdcem.

Autor: Irena Forejtová
14. května 2010

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery