Balkóny a truhlíky plné květů - Novinky 2011 | e15.cz

Balkóny a truhlíky plné květů - Novinky 2011

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petúnie, surfinie, verbeny a spoustu jiných letniček. Co takhle letos zkusit vyzdobit balkón novým druhem nebo odrůdou, či ozvláštnit klasickou výsadbu nějakou lahůdkou?

Do truhlíků i na záhony

Letnička všelicha, latinsky pojmenovaná Brachyscome, se v zahradnictvích objevila v nové odrůdě „Mauve Mystic“, která bohatě kvete bez přestávky v zajímavě fialovo modré barvě s květy, které jsou podobné petúniím. Je to velmi vděčná rostlina do balkónových a závěsných nádob a dobře se kombinuje i na záhonech s jinými letničkami.
 
Dobře se jí daří na slunném místě, a při troše štěstí se vám ji může podařit udržet i přes zimu, nepřijdou-li velké mrazy. Na podzim rostlinku zakryjte chvojím nebo obrácenou sklenicí, protože nesnáší přemokření. Všelicha neúnavně kvete od června do října, zvláště když průběžně odstraňujeme odkvetlé květy.

Fuchsie, které slunce nevadí

Může se ještě na trhu objevit nová odrůda fuchsie? Ale ano, a to hned několik. Nádherně žlutá odrůda Sunangels se dokonce může vysadit i na plné slunce, i když je o fuchsiích známo, že se jim daří pouze v polostínu. Pokud žlutou odolnou fuchsii neseženete, poohlédněte se po kříženci Fuchsie triphylla s trubkovitými, převážně oranžovočervenými květy, která rovněž snáší přímé oslunění.

Fuchsie s oranžovými květy, kombinované červené a bílé a červenofialové odrůdy osluněné polohy snášejí poměrně dobře, ale nesmějí však být přímému slunečnímu záření vystaveny po celý den. Obecně platí, že odrůdy s bílými a růžovými květy nesnášejí slunce vůbec. Samozřejmě z výše uvedeného existují i výjimky. Bílá fuchsie „Ting-a-Ling“ nasazuje na slunci množství pupenů, ale aby z nich byly skutečně bílé květy, je třeba rostlinu později přemístit do stínu.

Pokud potřebujete balkónovku výhradně na plně osluněný balkón zvolte přece jen raději osvědčené muškáty. Letos vzpřímené muškáty slaví svůj návrat a vybrat si můžete například kompaktní poloplnou odrůdu Robe s purpurově červeným květem s velkým tmavě červeným okem.

Květy od jara do podzimu

Osteospermum je ideální balkónovka na jižní balkon a je nenáročná na pěstování. Odrůdy ze série „Symphony“ neúnavně kvetou bez přestávky celé léto! V období vegetace Osteospermum potřebuje vydatnou zálivku, ale bez újmy přečká i krátké období sucha. Chcete-li tuto balkónovku přezimovat, přemístěte ji na podzim do místnosti, kde nemrzne (5 - 10 ° C), nejlépe na světlou nevytápěnou chodbu. Musí stát přímo u okna, protože potřebuje světlo. V zimě zalévejte velmi opatrně, jen tolik, aby nepřeschl kořenový bal. Pokud se vám přezimování podaří, stonky zdřevnatí stejně jako jsme zvyklí u muškátů.

Tato kopretina z jižní Afriky v závěsném květináči vytváří kompaktní, krátké převisy které odolají větru. Můžete ji zkombinovat například s bílou Bacopou nebo lobelkou nebo ji vysadit na záhon či do truhlíků.

Stejně nenáročnou balkónovou rostlinou je hledíkovka. Letnička Nemesia bohatě kvete od května do srpna.. Vysazuje se do běžného substrátu pro kvetoucí rostliny. Při výsadbě ji vyberte spíše polostín na chráněném místě před větrem, protože nesnáší průvan. Pokud ji po prvním kvetení sestřihnete, začne kvést podruhé až do podzimu. Při vysokých letních teplotách většina hledíkovek přestane kvést, což se u odrůdy“ Sunsatia Plus“ nemůže stát, neboť je vyšlechtěna právě na odolnost vůči vysokým teplotám. Potřebuje vydatnější zálivku, na kterou se používá měkká a pokud možno temperovaná voda. Optimální je hledíkovku vysadit do samozavlažovacích truhlíků, neboť pokud ji zapomenete zalít, těžko se vzpamatovává.

Horká novinka - Diplodénia

A nakonec vám doporučujeme opravdový skvost – popínavou balkónovku s atraktivními lesklými listy a výraznými růžovými nebo červenými až 6 cm velkými květy. Mandevilla nebo také pojmenovaná jako diplodénie bude dominantou letničkových záhonů nebo se může vysadit do většího květináče na terasu.

Není náročná na pěstování, za pravidelnou zálivku a hnojení se odvděčí bohatým kvetením. od jara až do prvních mrazů. Výhodou je, že v době sucha je schopna minimalizovat spotřebu vody, aniž by utrpěla na kráse. Pěstujeme ji na co nesvětlejším místě, ale ne na plném slunci a jednou za dva týdny ji přihnojíme. Na jaře a v létě dopřejeme mandevile vydatnou zálivku, v zimě zaléváme až tehdy vadnou-li listy. V létě má ráda teplotu alespoň okolo 20 °C, v zimě může být chladněji (13 až 18 °C). Velmi dobře se jí daří i v zimní zahradě.

Autor: Irena Forejtová

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video