Bambusy – impozantní trávy do moderních zahrad | e15.cz

Bambusy – impozantní trávy do moderních zahrad

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Již delší dobu jsou okrasné bambusy hitem zahrad, kde je kladen důraz na vysokou estetickou hodnotu. Není divu, vždyť tyto trávy se subtilními stébly exotického vzhledu vyrostou v nádherné impozantní rostliny s minimálními nároky na péči.

Bambusy snesou slunce i mráz

Největším problémem je správná volba zimovzdorného druhu, protože ne všechny bambusy jsou schopné bez úhony přežít zimu. Na trhu je snadno dostupným druhem bambus Fargesia, kterému se daří v polostínu a je ukázněný v růstu. Netvoří totiž podzemní výběžky, takže se nerozrůstá do okolí.
 
K zahradnímu jezírku se hodí třeba pěkně košatá Fargesia murielae nebo elegantně vzpřímená Fargesia nitida. Všechny druhy Fargesií jsou zimovzdorné; přesto jim prospívá zimní kryt nebo přezimování v nevytápěné místnosti, třeba na chodbě. Volně vysazený bambus lze svázat a pokrýt rohoží, protože pro bambusy v zimním období sluneční svit a mráz představuje téměř smrtelnou kombinací.

Autor: Ženy - E15


Dostatek slunce vyžadují vysoké druhy bambusů (dosahující až sedmimetrové výšky), které v krátké době vytvoří elegantní a bohatý porost. Bujnost se týká rozrůstání výběžkatých výhonů do plochy, proto je musíme omezovat vhodnou bariérou již při výsadbě. Z vyšších druhů bez problémů přezimují například některé druhy Phyllostachys a jeho barevné varianty.

Kam se bambusy hodí?


V japonské zahradní architektuře je vnímán bambus jako výrazný element, který dotváří charakteristiku celé kompozice. Typický je například prostor oživený vodní plochou a osázený různými květinami, dřevinami a trávami, mezi nimiž je bambus dominantním prvkem.

Podle čínské tradice bambus symbolizuje nezlomnou poctivost, protože se ve větru sklání, ale neláme. Tato vlastnost vysokých bambusů je neocenitelná k vytvoření závětrné zóny k pergole nebo pro estetické zakrytí nevzhledného kouta zahrady.

Autor: Ženy - E15


Svěží stálezelené olistění, impozantní stvoly a spousta barevných variet řadí bambusy mezi úžasně plastické rostliny co se týče využití: můžete je vysadit jako solitéru k vodním plochám, do partie okrasných trav, ve vhodné nádobě je umístit na balkón, terasu či schodiště.

Jaký druh bambusu vybrat?

Rychle rostoucí (výběžkaté) bambusy
Phyllostachys je rychle se rozrůstající bambus, proto je vhodné jej vysadit tam, kde bude mít dostatek prostoru. Vhodná poloha je plné slunce nebo polostín. Tento druh je mrazuvzdorný – snáší teploty až – 25 oC Vysazuje se jako solitéra, živý plot, k vodním plochám a nízké druhy se pěstují jako mobilní zeleň nebo bonsaj.

Autor: Ženy - E15


Bambusy druhu Sasa dorůstají výšky jednoho a půl až dvou metrů. Jsou nenáročné na stanoviště, prospívají ve stínu, polostínu i plném slunci, ale jsou méně mrazuvzdorné než Phyllostachys.

Jeden z nejvyšších bambusů - Semiarundinaria viridis vyžaduje plné slunce až polostín. Je mrazuvzdorný a rychle se rozrůstá. Dorůstá výšky až sedmi metrů.

Pomaleji rostoucí (trsnaté) bambusy
Oblíbeným druhem je bambus druhu Fargesia, jejichž výška se pohybuje od jednoho do pěti metrů. Listy jsou jemné a husté. Válcovitá, ohebná stébla rostou vzpřímeně. Nesnáší písčité půdy, extrémní výkyvy teplot, sluneční úpal, z tohoto důvodu vyžaduje polostinné až stinné stanoviště. Patří k nejodolnějším bambusům na světě vůči mrazu, snese až třicetistupňový mráz.

Pleioblastus patří k nižším druhům bambusu. Podle kultivaru dorůstá od třiceti centimetrů až do dvou metrů výšky. Je vhodný na slunce i do polostínu. Nízký druh je využíván jako náhrada trávníku, vyžaduje však pravidelný sestřih.

Autor: Ženy - E15

Jak bambusy pěstovat

  • Pokud se v druzích nevyznáte, všimněte se při nákupu názvu na jmenovce, případně se zeptejte jaké druhy bambusů vám mohou nabídnout a do kterých poloh je druh vhodný
  • Ideálním stanovištěm pro většinu bambusů je poloha s dostatkem vláhy a světla, chráněná před severními a východními větry
  • Na půdu nejsou bambusy náročné, rostou dobře v mírně kyselé i neutrální půdě
  • V období růstu vyžadují bambusy stálý přísun vláhy, trvalé zamokření však nesnášejí, zvláště v zimě
  • Hnojení kompostem a organickými hnojivy bambusům velmi prospěje
  • Mulč chrání před rychlým vysycháním povrchu půdy, růstem plevelů, zimními mrazy a dodává rostlinám důležité živiny a humus

Autor: Irena Forejtová
26. května 2009

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video