Bambusy promění zahradu k nepoznání | e15.cz

Bambusy promění zahradu k nepoznání

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jsou stálezelené, nízké i mohutné, vypadají exoticky a rostou velmi rychle, neboť patří mezi rostlinné rekordmany. Za pouhý rok s pomocí bambusů můžete proměnit zahradu do úplně jiné podoby nebo jimi oživit výsadbu, která se vám již okoukala.

Bambusy potřebují prostor

Zahradní bambusy patří do skupiny okrasných trav. K dobrému růstu potřebují dostatek světla a tepla a stanoviště by mělo být chráněno před severními a východními větry. Bambusy vyžadují lehkou propustnou zem, bohatou na živiny a organickou hmotu, s mírně kyselou až neutrální reakcí.

Některé druhy vyžadují plné slunce a během růstu dlouhé teplé období, což se většinou týká tropických a velmi vysokých druhů bambusů, kterým se však daří jen v tropických sklenících botanických zahrad. Pro venkovní výsadbu se hodí spíše středně vysoké bambusy např. Pseudosasa a Indocalamus, které jsou na pěstitelské podmínky méně náročné. Polostinné až stinné partie vyhovují podrostovým druhům jako je Sasa nebo Fargesie.

Při výběru vhodného druhu bambusu bereme v úvahu jejich úžasnou životaschopnost se rychle rozrůstat, což platí zejména pro výběžkaté bambusy, jejichž dlouhé a úzké oddenky se rychle rozrůstají do svého okolí. Nechtěné invazi zabráníme položením bariéry již při výsadbě - pás fólie o šířce 65 cm a síle 1 mm zapustíme okolo rostliny a necháme ji vyčnívat jen centimetrový okraj nad povrchem půdy. Méně „nebezpečné“ jsou trsovitě rostoucí bambusy, u nichž se obtížného rozrůstání nemusíme obávat.

Nejvhodnější termín pro výsadbu bambusů je období časného jara. Čerstvě vysazené rostliny důkladně zalijeme, a okolí pokryjeme mulčem (posekanou trávou či drcenou kůrou).

Na zimu a chráníme nově vysazené rostliny před mrazem tkaninou, slámou nebo chvojím. V prvních dvou letech výsadbu pravidelně zaléváme. I později vyžadují bambusy zvláště v době růstu vydatnou závlahu, ale pozor - trvalé zamokření jim nesvědčí.

Bambus jako živá dekorace zahrady

Majestátní trs bambusu na zahradě vynikne jako solitéra, ale stejně působivý bude v blízkosti jezírka či potůčku kdy se jeho silueta odráží ve vodní hladině.

Pokud nám to možnosti dovolí vysazujeme bambusy před neutrální pozadí, např. kamennou zeď, dřevěný nebo živý plot. Solitérně vysazené bambusy můžeme doplnit několika různě velkými kameny. Pro tento druh výsadby jsou vhodné druhy rodu Phyllostachys, Semiarundinaria a Fargesia.

Bambus místo trávníku

Nízké druhy bambusů rodu Pleioblastus, P. pygmaeus, P. pumilus, P. fortunei nebo Sasaella masamuneana. lze využít i jako půdopokryvnou rostlinu, která potlačí růst nežádoucích plevelů a jejich hustý kořenový systém účinně zabrání splavování půdy na svažitých pozemcích. Jedná se především o bambusy, které nejsou náročné na světlo a uplatní se také pod stromy a keři.

Po výsadbě je nutná pravidelná závlaha, později jen občas v období sucha. Výška porostu se reguluje sekáním dvakrát ročně, v předjaří a v létě, sekačkou na trávu nebo křovinořezem, a jednou za dva roky se doporučuje bambusový porost zmladit radikálním sestřihem.

Živý plot z bambusu

Jak by se vám líbil stálezelený plot s minimální údržbou? I tuto funkci bambusy hravě zvládnou, neboť neztrácejí spodní olistění a rychle rostou. Pěkný vzhled plotu udržujeme jen odřezáváním starých stébel a pravidelnou zálivkou. Ani výška plotu není pro bambusy žádným problémem.

Dvou až čtyř metrů výšky dosahují např. Fargesia nitida, F. denudata, F. murielae. Pro výšku plotu o třech až čtyřech metrech je vhodný vysadit Phyllostachys humilis, Pleioblastus amarus, P. oleosus, pro požadovanou výšku čtyř až pěti metrů volíme Phyllostachys aureosulcata, P. bisetii nebo P. heteroclada. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být přibližně jeden metr.

Tajemný bambusový prales

Schovávačky, tajemná místa a houštiny, kde lze nerušeně snít nebo hrát na indiány – to je prostředí, které děti milují. S klidným svědomím je do „domácího“ bambusového pralesa můžeme pustit, aniž bychom měli obavy, že se v něm ztratí.

Bambusový lesík bychom měli vysázet pouze z jednoho druhu nebo kultivaru, aby působil harmonicky. Pro výsadbu jsou vhodné vzpřímeně rostoucí bambusy, např. Phyllostachys aureosulcata, P. atrovaginata, P. bisetii, P. heteroclada, P. parvifolia. Rostliny vysazujeme ve vzdálenosti dva až tři metry od sebe, pravidelně přihnojujeme a zaléváme, a během růstu odstraňujeme všechny spodní větve, aby bylo možné pod nimi procházet. Fantazii se však meze nekladou, bambusový lesík můžeme vysadit třeba do jednoduchého tvaru bludiště či kruhu.

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video