Barvíme látky rostlinami ze zahrádky | e15.cz

Barvíme látky rostlinami ze zahrádky

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Natrhejte náruč listů, květů či plodů a vyzkoušejte tajemství prastarého barvířského řemesla.

Co se dá barvit?


K barvení jsou vhodné všechny látky přírodního původu, bavlna i vlna, len, hedvábí, ale i bavlněná příze, sisal nebo lýko. Odstín zvolené barvy bude u každé látky jiný podle toho, jak materiál barvivo vstřebává. Před barvením je potřeba každý materiál důkladně vyprat, vymáchat a zbavit mastnoty, což platí především u ovčí vlny.

K barvení potřebujete hodně času


A kromě něho samozřejmě barvivo, smaltované nebo nerezové nádoby, aby během barvení nedocházelo k nežádoucím chemickým reakcím, které se projeví nežádoucím odstínem barvy. Ze stejného důvodu při míchání barvicí lázně používejte výhradně dřevěné vařečky.Ruce si chraňte gumovými rukavicemi, některá barviva jsou totiž toxická a ve styku s nimi byste si mohli přivodit nepříjemný ekzém.

K barvení využijete i další pomůcky jako jsou teploměr, lakmusové papírky, váhy či (skleněné) odměrky. Nejdůležitější je zdroj čisté vody, bez níž se při barvení nelze obejít a hlavně při máchání, které musí probíhat tak dlouho, dokud z látky neodtéká zcela čistá voda. Co se týče času, při barvení přírodními barvami nic neuspěcháte, proto raději počítejte s několika dny než hodinami.

Kde vzít barvivo?


Přírodních barviv je velmi mnoho. Používají se jak rostlinného tak i živočišného původu, ale my se zaměříme jen na rostliny, které lze snadno získat čerstvé či sušené. Z našich planě rostoucích rostlin vhodných pro barvící účel najdeme na louce či u polní cesty vlaštovičník větší, třezalku tečkovanou, šípkovou růži, keřík trnky, janovec nebo kručinku. Nejdostupnější jsou však kopřivy a listy černého bezu, které najdete kdekoli, třeba i v městském parku.

Z plodů bezu černého - fialová barva
Listy břízy bradavičnaté - zelenožlutá barva
Slupka cibule - žlutá barva
Květy chrpy - světle modrá
Plody jeřábu obecného - oranžová
Z plodů borůvek - šedomodrá
Kvetoucí nať řebříčku obecného – žlutá až zelená

Postup barvení látky


Správně zvolené barvivo, materiál či vzor přispějí k úspěšně zhotovenému dílu. Pro začátek volte například již zmíněnou kopřivu, jejíž stonky a listy nasekejte na drobné kousky a povařte je ve vodě. Obdobně můžete použít i čerstvé květy afrikánů, borůvky, chrpu či cibuli.

Základní barvicí roztok namíchejte v poměru 100 g barvicího materiálu na 5 litrů vody a uvařte odvar. Do něho po zchladnutí a přecezení, vložte látku a nechte povařit alespoň půl hodiny. V lázni látku ponechte opět až do vychladnutí a potom ji důkladně vymáchejte. Pro ustálení barvy do posledního máchání přidejte lžičku octa, která barvivo ustálí a zvýší její trvanlivost.

Začněte jednoduchým vzorem


Pro první barvení použijte vyřazené tričko nebo starší kus látky, které vám nebude líto, když se pokus nepovede. Nic tím neriskujete jako když špatně obarvíte novou látku určenou na letní sukni.

Až se vám podaří obarvit látku jednobarevně, můžete zkusit vázanou batiku, s níž vykouzlíte různé geometrické vzory – kolečka, ovály, vlnovky, stylizovaná sluníčka nebo soustředné kružnice. Ale o její technice zas někdy příště.

Barvení zastudena

Technika barvicí lázně s vkládáním látky do horkého roztoku není vhodná pro barvení jemných látek, jako je například přírodní hedvábí. Kromě toho je barvení zastudena nejsnazší technikou, kterou zvládne i naprostý začátečník.. Postup je stejný jako při klasické přípravě horké barvicí lázně jen s tím rozdílem, že látka se ve výluhu nevaří, ale nechá se v něm louhovat ta dlouho, dokud nedosáhnete žádaného odstínu. Pak už zbývá jen látku vymáchat a usušit ve stínu.

Autor: Irena Forejtová

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video