Bio zahrada: krajové a staré odrůdy

Krajové a staré odrůdy nejsou synonyma. Zatímco odrůdy krajové jsou odrůdy vzniklé a pěstované v určité oblasti, zadaptované na její podmínky, pojem staré odrůdy zahrnuje odrůdy, které vznikly před zhruba sto a více lety. Některé se pěstují dodnes.
Generacemi ověřená kvalita
Už od počátků zemědělství člověk vybíral mezi plodinami ty výnosnější, vitálnější a pak využíval jejich potomstvo. Starší odrůdy ustupovaly novým, výkonnějším. Přesto se některé odrůdy osvědčily a pěstovaly desítky let.
====Moderní odrůdy ====
Moderní odrůdy, zejména hybridní, jsou výnosnější a také vyrovnanější. Některé byly vyšlechtěny na odolnost vůči určitým chorobám a škůdcům a jsou u nich podpořeny vlastnosti, jako je například mrazuvzdornost nebo odolnost k vybíhání (u listové zeleniny).
Okrasné rostliny mají plnější, větší a barevnější květy než jejich staré odrůdy. Oblíbené a mezi pěstiteli stále více rozšířené jsou kultivary s různě červenými či panašovanými listy nebo zakrslé formy.
'Durancie', stará odrůda slívy; foto: Radim Pešek, Ovocná školka Bojkovice
Moderní odrůdy bývají ale často velmi citlivé na optimální podmínky. Pokud je nemají, podstatně snižují výnos, či dokonce hynou. Nejsou dlouhodobě vystavené vlivu prostředí a svou roli v jejich růstu hraje i faktor nepředvídatelné reakce na extrémní sucho či mráz nebo možné citlivosti na běžné choroby a škůdce.
Autor: Edita Ježková
11. září 2009
Tento článek byl připraven ve spolupráci s našim partnerským webem Abecedazahrady.cz. Další informace o starých odrůdách a jejich pěstování najdete v tomto** článku.